GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

DR. TRAWİNSKİ

17 Ağustos 1999 depreminde, hiçbir maddi karşılık beklemeden tekerlekli sandalye basketbol antrenör seminerleri için, dördüncü kez Türkiye’ye geldiğinde kaybettiğimiz Dr. Trawinski için o zamandan beri turnuvalar düzenleniyor.

Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu (TBESF), Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) ve Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin (TMPK) organizasyonunda, ilk turnuva 2001 yılında gerçekleştirildikten sonra, 2 yılda bir yapılmak üzere 2003, 2005, 2007 ve 2009 yıllarında organize edilmişti.

2011 yılında, zamanın Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Yönetim Kurulu, uygun görmediği için bu turnuva yapılamadı. 2014 yılındaki turnuva ise, ABD, Almanya, İspanya, İtalya ve Kanada’nın katılımı ile küçük bir dünya şampiyonası gibi gerçekleşti.

Tekerlekli sandalye basketbolumuza katkıda büyük emeği olan bu Alman spor adamını, 2016 yılında yeni bir turnuva ile anmak gerekmektedir.

2016 Rio Paralimpik Oyunları da göz önüne alındığında , şimdiden planlamasının yapılması gerekir diye düşünmekteyiz.

TESYEV ve TMPK bu konuda destek vermeye hazırdır. Yeter ki Bedensel Engelliler Spor Federasyonu bu vefalı davranışı devam ettirmek istesin.

Öte yandan, yine TBESF ile TESYEV’in müşterek 2 yılda bir düzenledikleri, Rahmetli Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Sinan Erdem için düzenlenen turnuvanın da bu sene yapılmadığını hatırlatmak isteriz. Önümüzdeki Avrupa Şampiyonası dolayısıyla da bu saatten sonra yapılamayacağı ortadadır.

Bedensel Engelliler Spor Federasyonu’nun ‘Vefa’ konusunda daha duyarlı davranması gerektiğini düşünmekteyiz. Bu dünya kimseye kalmıyor.