GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
DUKE ÜNİVERSİTESİ ENGELLİLER İÇİN YENİ YAŞAM ALANLARI YARATIYOR
| Posta

DUKE ÜNİVERSİTESİ ENGELLİLER İÇİN YENİ YAŞAM ALANLARI YARATIYOR

Amerika’daki Duke Üniversitesi’nin bende özel bir yeri vardır. Kızım Aslı, bu üniversitede psikoloji eğitimi aldı. Bu sebeple çok fazla ziyaret etmişliğim var. Dört yıl boyunca süren planlamanın ardından Duke Engellilik Kültür Merkezi, COVID-19 koşulları izin verirse, bu yarıyıl sonunda kapılarını açacak.

Herkese açık olacak

Bryan Merkezi’nin 033 numaralı odasında yer alacak olan merkez, engelli organizasyonları için toplantı alanları, çalışma odası ve engelli çalışmaları kütüphanesinden oluşacak ve bunlardan yararlanabilecek herkese açık kaynaklar sunacak. Merkez ayrıca yıl boyunca sosyal etkinliklere de ev sahipliği yapacak. Duke Disability Alliance (DDA) üyeleri, 2017 yılında merkez için planlar geliştirmeye başladılar.

DDA’nın eski eş başkanı ve mevcut yönetim kurulunun da üyesi olan Maddie Fowler bir e-posta yazdı. Yazdığı e-posta planlama sürecini, arkadaşlarını organize etmeyi, kapsamlı teklifler hazırlamayı ve olası yerleri araştırmayı içeriyordu. Maddie Fowler, “Öğrenci merkezli bu alan resmi olarak faaliyete geçtiğinde Duke, ülke genelinde bir engelliler kültür merkezine sahip dokuz üniversiteden biri olacak” diye yazdı ve şunları belirtti: “Kültür Merkezi fikri, 2017 sonbaharında bir genel kurul toplantısında bu konuda sunum yapan eski başkan ve Duke mezunu Jay Pande ile doğdu.”

Baharda başlıyor

Fowler, “Bunu çok iyi hatırlıyorum çünkü DDA ile yaptığım ilk toplantılarımdan biriydi ve herkes bu konuda çok heyecanlıydı. Yeni geçici alanımızı ilk olarak geçen Ekim 2020’de şahsen kontrol edebildik. Bu sömestirin sonlarında, bahar 2021’den başlayarak sınırlı bir şekilde açık olmayı umuyoruz” diye yapılanları anlattı.

Operasyon uzadı

DDA üyeleri’nin, Bryan Center odasının güvenliğini sağladıktan sonra, mobilya satın almaları, doğal aydınlatma ve uyarlanabilir altyapı için uygun seçenekler bulma da dahil olmak üzere yenileme çalışmaları yapmaları gerekiyordu. Fowler, COVID-19 salgını nedeniyle yaşanan gecikmeler ve DDA ile Duke yönetimi arasındaki düzensiz iletişimin operasyonu uzattığını yazdı, ancak bu iletişim kopukluğu DDA üyelerinin çabalarını durdurmadı.

İyi bir ekip çalışması oldu

Maddie Fowler, “Birçok DDA üyesi, Duke yöneticisi, engelliler topluluğu üyeleri ve Duke’un dört bir yanından gelen destekçilerinin katkılarıyla kesinlikle bir ekip çalışması oldu. Ayrıca, diğer üniversitelerin engelli kültür merkezleri ve engelli aktivistleri ile olan bağlantılarımız ve ortaklığımız sayesinde çok şey öğrendik ve güçlendik” diyor. Aynı zamanda The Chronicle’ın fotoğraf editörü olan DDA Başkanı Simran Prakash, bir mesajda, merkezin açılışının Duke’un COVID-19 yönergelerine bağlı olduğunu yazdı. Kaynak sağlamak Engellilik Kültür Merkezi’nin önemli bir amacı olsa da, DDA onu Duke’te bir engelden etkilenen herkes için destekleyici bir topluluğun merkezi haline getirmek istedi.

Destekçilerle daha güçlüyüz

Fowler, “Merkezin amacı engellerin her gün yaşandığını göstermek, sürekli olarak bir kişinin kültürünü, deneyimlerini ve genel kimliğini etkilemektir” dedi ve bu fikirlerin sık sık DDA’nın cumartesileri düzenlenen sanal genel kurul toplantılarında tartışıldığını yazdı. Ayrıca merkezden yararlanabileceğini düşünen herkesi daha fazla bilgi edinmek için DDA’ya ulaşmaya teşvik etti. Maddie Fowler, “Organizasyonumuzda ne kadar çok engelli ve destekçi sesimiz varsa, Duke’te bir topluluk olarak o kadar güçlü olabiliriz” diye konuştu.

ENGELLİLER KORONAVİRÜSTEN NE KADAR ETKİLENDİ?

Tam bu haftaki yazımı noktalamıştım, gazeteci bir arkadaşım çok dikkat çekici bir istatistik gönderdi. Ben de gazeteye yollamadan bu haftaya eklemek istedim. Aynen şöyle: “İngiltere’nin resmi istatistik kurumuna göre geçen yıl koronavirüsten hayatını kaybeden her 10 kişiden 6’sı engelli bireylerden oluşuyor. Ulusal İstatistik Bürosu’nun (ONS) verilerine göre Ocak-Kasım 2020 arasında hayatını kaybeden 50 bin 888 kişiden 30 bin 296’sının bir engeli bulunuyordu.

Veriler, ciddi engeli bulunan bireylerin koronavirüsten ölme riskinin üç kat daha fazla olduğunu gösteriyor. Bu alanda çalışma yapan sivil toplum kuruluşları bu açıklamayı ‘korkunç ve trajik’ olarak niteleyerek hükümeti bir an önce bu konuyla ilgili harekete geçmeye çağırmış. ONS’un verileri engelli bireylerin pandemiden orantısız şekilde olumsuz etkilendiğini ortaya koyuyor. Acaba ülkemizde durum nedir? Umarım, resmi kurumlarımız bu konuda bir açıklama yapar da biz de öğreniriz.

ÇENGELLİ PANO

‘Güçlü yarınlar için’

‘İyi ki hayatıma girdiniz’ Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’nın değerli üyeleri, engellilerin hayatını kolaylaştırdığınız ve yalnız olmadığımızı bize gösterdiğiniz için sizlere minnettarım. En büyük engel, engellenmektir. Engelliler fark edilmeyi bekler. Farkındalık gösterdiğiniz bu yolda daima izinizde olacağım. Okulum bittiğinde siz değerli aileme elimden geldiğince destek olmayı kendime borç bilirim. Bizlere fırsatlar sunduğunuz için ne kadar teşekkür etsem az. Sizinle çok daha güçlüyüz. Güçlü yarınlar için el ele. E.T. Bolu Abant İzzet Baysal Üniversitesi İletişim Fakültesi Halkla İlişkiler ve Tanıtım

‘İyi ki hayatıma girdiniz’

Uzun süren pandemi süreci inşallah sizlere ve yakınlarınıza zarar vermeden geçiyordur. Evde kaldığımız şu günlerde Yavuz Kocaömer Başkanımızın yazılarını okumak benim için çok anlamlı ve keyifli doğrusu. Posta Gazetesi’nde gelen maillere yer verilmesi, Yavuz Başkan’ın ne kadar önemli bir işe imza attığının en güzel göstergesi. Hatta onun yazılarından ilham alıp hayatına yön veren birçok insanın olması gerçekten gurur ve mutluluk verici. Ben TESYEV Ailesi’nin bir parçası olduğum için çok şanslıyım. Iyi ki hayatıma girdiniz, iyi ki sizleri tanıdım. A.T. İstanbul Üniversitesi Fen Fakültesi Matematik

‘OKUDUĞUNUZ KİTAPLARI GÖNDERİR MİSİNİZ?’

34 yaşındayım, 8 yıllık cezaevi hayatıma ön lisans, lisans, yüksek lisans mezuniyeti sığdırdım. Yakında inşallah özgürlüğüme kavuşacağım. Doktora yapmak için yabancı dil sınavına hazırlanıyorum. Ingilizce hazırlık seti, Ingilizce roman ve okuduğunuz kitapları göndermenizi rica ediyorum. Ayrıca mektuplarınızı bekliyorum. Abidin Yılmaz L Tipi Kapalı Ceza Evi C- 11 / Kilis