GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

DÜNYA ATICILIK ŞAMPİYONASI

Geçtiğimiz günlerde Almanya’nın Suhl kentinde yapılan Bedensel Engelli Atıcılık Dünya Şampiyonası’na katılan Milli Takımımız 4 madalya ile ülkemize döndü. Yarışmalarda, Ordu Belediye Spor’dan Cevat Karagöl 50 metre tabanca yarışmasında Dünya Şampiyonluğu’na ulaşarak altın madalya aldı. Ayrıca 10 metre tabanca yarışmasında da bronz madalyanın sahibi oldu. 10 metre bayanlar tüfek yarışmasında Çağla Baş gümüş madalyaya ulaştı. Ve yılların eskitemediği, ülkemize ilk Paralimpik Oyunları altın madalyasını kazandıran gazimiz Korhan Yamaç, Cevat Karagöl ve Yunus Ali Beyaz’dan oluşan 10 metre havalı tabanca Milli Takımımız’da Dünya üçüncülüğüne ulaştı. Bu sonuçlarla Cevat Karagöl ve Çağla Baş, atıcılıkta 2016 Rio Paralimpik Oyunları’na gidecek ilk sporcularımız oldu.

Engelli sporları yeni anlaşılıyor
Favori sporcularımız Korhan Yamaç ile Aysel Özgan’ı da ilave edersek şimdiden 4 sporcu ile 2016’da Brezilya’da olacağız. Hem sporcularımıza hem de yıllarını Türkiye’de bedensel engelli atıcılık sporunun geliştirilmesi için vermiş Nevzat Yamaç kardeşimize başarılar diliyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi ülkemizde engelliler sporu daha yeni yeni anlaşılmaya başlıyor. Bilmeyenler öğreniyor, öğrenemeyenler de devamlı sütunlarımıza konuk oluyorlar. Bugün ‘dahil etme’ çerçevesinde, dünyada birçok ülkede engelsiz atıcılarla, bedensel engelli atıcılar aynı yarışmalara katılıyor. Önemli olan sadece laf da değil, uygulamada da engelli sporlarının önünü açmak ve destek olmaktan geçiyor. Bunun için de belli bir sistem içinde planlama yapmak şart. Bakalım sporumuzu idare edenler bunu ne zaman fark edecekler ve bizim hayalimizdeki ‘Engelliler sporuna destek’ ülkemizde ne zaman gerçekleşecek? Siyaset sporun içinde olduğu sürece çok bekleriz daha herhalde.

Antalya Büyükşehir Belediyesi
Antalya Büyükşehir Belediyesi’nin Döşemealtı’nda hizmet veren Özel Büyükşehir Özel Eğitim ve Rehabilitasyon Merkezi’nde, bu yıl ilk kez Engelsiz Yaz Okulu açıldı. 7 branşta açılan yaz okulunda, 200 engelli öğrenci eğitim görüyor. Türkiye’nin en büyük engelli merkezinden biri olan bu merkez yeniden yapılanınca engellilere yönelik aktif hizmet vermeye başladı. Dans, yüzme, el sanatları, müzik, spor, bilgisayar, sosyal ve kültürel aktiviteler olmak üzere 7 branşta açılan ücretsiz Engelsiz Yaz Okulu’na 200 öğrenci kayıt yaptırdı. Eğitimlerde engelli çocukların yanı sıra, onları bekleyen ailelerin de vakit geçirmesi sağlanıyor. Bu bakımdan biz de, Antalya Anakent Belediye Başkanı Menderes Türel’e teşekkürlerimizi sunuyoruz. Birinci Engelsiz Yaz Okulu 29 Ağustos’ta sona erecek.

Balçova Belediyesi
Balçova Belediyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi Spor Bilimleri ve Teknoloji Yüksek Okulu, engelli gençler için bir kamp düzenledi. 2 gün süre ile gönüllerince eğlenen gençler değişik aktivitelere katıldılar. Etkinliklere 2 gönüllü hekim, 10 uzman SBT öğretim görevlisi ve ayrıca 7 farklı üniversiteden 40 eğitmen, toplamda 72 kişi eşlik etti. Kamp sırasında 20 engelli kaynaştırma grubu öğrencisi yalnız sportif faaliyetlere değil, iletişim becerilerini geliştirecek aktivitelere de katıldılar. Engelli gençlerimize bu olanağı tanıyan Balçova Belediyesi ve Dokuz Eylül Üniversitesi’ne teşekkürlerimizi sunuyoruz.