DÜRÜST GÜMÜŞ MADALYA

Yavuz Kocaömer Radikal

Thomas Nuss 33 yaşındadır. 10 yıl engelliler sporu yapmış, Seul deki Paralympic lerde disk atma ve güllede madalyalar kazanmıştır. Onu esas mutlu eden 1994 yılında Berlin deki Dünya Şampiyonası nda Alman Milli Takımı nın yardımcı antrenörü iken kazandığı Fair Play madalyasıdır.

Simdi kendi ağzından dinleyelim: “Fair Play madalyasını kazandığımı öğrenince çok şasırdım. Çünkü ben son derece doğal olan bir şey yapmıştım. Disk atıcılarından Horst Bayer in kartını verirken Avustralya ekibinden John Eden in yarışmacılar listesinde olmadığı gözüme çarptı. Ama onun orada olduğunu biliyordum. Hemen Avustralya ekibinin başkanına giderek durumu hatırlattım. John yarışmaya katıldı ve altın madalyayı kazandı. Tabi ki ben, egoistçe davranabilir ve susabilirdim. John Edin katılmazdı ve bizim güllecimiz Horst Bayer altın madalyayı kazanırdı. Ama Horst Bayer in böyle kazanacağı bir altın madalyadan keyif almayacağını da biliyordum. Dürüstçe kazanilmış bir gümüş, muhtelif oyunlarla kazanılmış bir altından çok daha iyidir.

Böyle bir dürüst davranış nereden geliyor? Bana göre bu olay olduğu anda, aniden insanın içine doğuyor çok fazla düşünmeden. İnsanın içinde olan bir dürüstlük duygusu dışarıya vuruyor. Şu anda antrenör olarak ben de, oyuncularıma hep bu fikirleri aşılamaya çalışıyorum. Rakibinin zayıf noktalarından faydalanmamalarını tavsiye ediyorum. Öyle atletler vardır ki yarışmadan evvel çok gergindirler ve hiç kimseyle konuşmak istemezler. Rakiplerinden bir tanesi ona söyleyeceği birkaç sözle konsantrasyonunu bozabilir. Bu bir kural hatası, kurala karşı gelmek değildir. Ama dürüst bir davranış da sayılmaz.

Engelli sporcularımız da başarılarının arkasında para olmadığı için, burada kendini gösterme, toplum içinde bir yere ulaşma ve özellikle bir Dünya Şampiyonaşı nda ve Paralympic Oyunları nda kürsüye çıkma çok önemlidir. Ancak her şeyden önemlisi dürüst davranmaktır.”

İşte sevgili okurlar, Thomas Nuss böyle söylüyor…