GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

DUYARSIZLIK … DUYARLILIK …

Sevgili okuyucularım , bu hafta sizlere bizzat yaşadığımız iki konu ile ilgili duyarsızlık ve duyarlılık örnekleri vereceğiz.

Türk Hava Yolları

Türk Hava Yolları ( THY ) , T.C. Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Bilgilendirme Kurulu’nun kararına rağmen bünyesinde kaç personel çalıştırdığını ve bunlardan kaçının engelli olduğunu açıklamamakta ısrar ediyor. Ancak 5 Ocak 2006 tarihinde T.C. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı Türkiye İş Kurumu İstanbul İl Müdürlüğü bu rakamları açıkladı. Buna göre Türk Hava Yollarında 3.344 personel çalışıyor. Ve 44 engelli vatandaş bu kurumumuzda istihdam ediliyor. Oysa 4857 sayılı İş Kanunu’nun 30’uncu maddesine göre 134 engelli vatandaşımızın bu kurumda istihdam edilmesi gerekmektedir.

Şimdi anlaşıldı

Bir yıla yakın bir zamandır bilgilendirme yasasına rağmen ‘’ Personel sayımızı açıklamamız ve bu bilgileri vermemiz kamuoyunu ilgilendirmez ‘’ diye direnen Türk Hava Yolları’nın niye böyle davrandığı şimdi ortaya çıktı. Demek ki yasalara karşı geliyorlar. Sonra da çeşitli yollara başvurarak kendilerine göre bir takım yorumlarla cevap vermekten kaçınıyorlar. Burada önemli olan bir diğer husus da 90 işçi için yatırılması gereken aylık 96.452,10 YTL miktarındaki ceza acaba yatırılıyor mu ? Verecekleri cevap herhalde ‘’Kamuoyunu ilgilendirmez ‘’ olacaktır.

Sayın Başbakanımız

3 Aralık 2004 tarihinde ‘’ 2005 Engellilerin İstihdam Yılı ‘’ adı altında 2004/28 sayılı ile yayınladığınız genelgede şöyle söylüyordunuz : ‘’ Kamu kurum ve kuruluşları, istihdamı zorunlu engelli personel kontenjanlarını doldurmak için üzerine düşen sorumlulukları gecikmeksizin yerine getirecektir. ‘’ Anlaşılan o ki sizin genelgelerinize Türk Hava Yolları uymuyor. Bunun yaptırımı nedir ? Sizin göreve getirdiğiniz siyasi görüşünüzü paylaşan bir yönetimin , sizin genelgenize uymayışını nasıl karşılarsınız ? O sizin takdirinizdedir. Kamuoyunu ilgilendiren, engelli istihdamı konusundaki bu aksaklıların ne zaman ortadan kalkacağıdır. 2005 yılını engelliler için istihdam yılı ilan etmiştiniz. Anlaşılıyor ki bu konuyla devlet kurumlarımız pek fazla ilgilenmiyor.

Soruyoruz

Şimdi sırada Devlet Demir Yolları , TRT Genel Müdürlüğü gibi kurumlar var. Buradan , bu kurumlarımızın yöneticilerine sesleniyoruz : Bizleri yormadan , personel sayınızı ve kaç engelli çalıştırdığınızı açıklayınız. Her biriniz için ayrı ayrı T.C. Başbakanlık Bilgi Edinme Değerlendirme Bilgilendirme Kurulu’ndan bizleri karar çıkartma zorunda bırakmayınız. Eğer 4857 sayılı yasaya karşı geliyor ve yasanın öngördüğü miktarda engelli çalıştırmıyorsanız sizi kimsenin Yüce Divan’a sevk edecek hali yok. Olsa olsa kamu vicdanında mahkum olursunuz. Ama bu rakamları açıklar ve bu eksikliği süratle giderme yoluna giderseniz o zaman sizlere teşekkür etmeyi de ihmal etmeyiz.

Ne hallere geldik

Sevgili okurlarım , bakın ne hallere düşüyoruz ? Bir devlet kurumu yetkilisi yasalara uyduğunu açıklarsa, biz de kendisine teşekkür edeceğiz. Yani olması gereken , yapılması zorunlu olanı yaptıkları için . İşte durum böyle …

Hayvanların duyarlılığı

Bayramda Güney Afrika’daydım. Güney Afrika’ya gidip de safari yapmamak mümkün değil. Rehberimizle birlikte ormanlarda dolaşıp hiç görmediğimiz hayvanları yakından görmek isterken şöyle bir manzarayla karşılaştık. Bildiğiniz gibi çita dünyanın en hızlı koşan hayvanı. Bir anne çita ve birkaç günlük olduğu tahmin edilen 4 yavrusu bir ağacın altında oturuyorlardı. Biraz sonra anne kalktı, ilerlemeye başladı. Peşinden de 4 kardeşin 3’ü ayağa kalktı. 4’üncüsü ise bütün çabalara rağmen yerinden doğrulamadı. Belli ki arka ayaklarından biri kırılmıştı. Anne ısrarla bağırarak yavrularını yanına çağırıyordu . Ama 3 kardeş , diğer kardeşlerini yalnız bırakmak istemiyordu. Birden bire 2 kardeş , ayağı kırık olan diğerinin sağına ve soluna geçerek ona destek verip ayağa kaldırdılar. Nerede ise omuz vererek yürütmeye çalıştılar. Ancak maalesef 4’üncünün yürümesi mümkün değildi. Bu sırada anne ısrarla bağırarak onları çağırıyordu. Çaresizlik içinde kardeşlerini orada bırakan diğer yavrular annelerinin peşine takıldılar. Ama ikide bir durup geriye baktılar. Belki de kardeşlerini son defa görmek istiyorlardı.

Doğa kanunları acımasız . Rehberimize ‘’ Ne olacak , bu hayvanı hastaneye götürmek mümkün değil mi ? ‘’diye sorduk. Rehberimiz ‘’ Mümkün. Ama hastanede uzun süre tedavi gerekir. Ondan sonra yeniden getirilip buraya bırakıldığında bu hayata uyum sağlayamaz ve daha büyük acılar çekerek ölmek zorunda kalır. Onun için , burada kalmasından başka yapacak bir şey yok’’ diye yanıt verdi. Hayvanlar arasındaki sosyal dayanışmaya çoğu kez insanlar arasında rastlamak mümkün değil. Yukarıda okudunuz , son dakikaya kadar kardeşleri yaralı, yavru çitayı ayağa kaldırıp götürmek istediler ama olmadı. Yolumuza devam ederken düşündüm. Bazı insanlarımız galiba hayvanlar kadar duyarlı olamıyorlar.

MUSTAFA’ mı KAYBETTİK

Mustafa’m diyorum çünkü Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’nın (TESYEV ) burs verdiği yaklaşık 200 engelli öğrenciden biri olan Mustafa İğırcık, şahsen burs verdiğim bir öğrencimizdi. Pırlanta gibi bir kalbi , sosyal konulardaki aşırı duyarlılığı ile tanınıyordu. Geçen yıl Diyarbakır’da yapılan Tekerlekli Sandalye Basketbol Turnuvası sırasında birlikte olmuştuk.

Yaz tatilinde İstanbul’a TESYEV’e gelerek ‘’ Ben tatildeyim .TESYEV için bir şeyler yapmak istiyorum. Size nasıl yardımcı olabilirim ? ‘’ diyecek kadar sosyal yönü kuvvetli bir kardeşimizdi.

Diyarbakır Dicle Üniversitesi Hukuk Fakültesi 4’ncü sınıf öğrencisi olan kardeşimizi 21 Ocak günü Bitlis’te meydana gelen çığ faciasında kaybettik. Mustafa’ma Allah’tan rahmet , ailesine , yakınlarına sabır ve başsağlığı diliyorum.

Güzel söz İçimizdeki en büyük hakimin adı vicdandır

A. Gerard

KULÜP TANITIM KÖŞESİ

” Haydi Kırklareli’li engelli gençler , spor yapmaya “diyoruz ve bu hafta size Kırklareli ’ndeki Engelli Spor Kulübü’nün iletişim bilgilerini veriyoruz. Kırklareli Bedensel Engelliler Spor Kulübü Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü Spor Salonu alt katı KIRKLARELİ

Tel : ( 0288 ) 212 28 87 / ( 0 542 ) 373 15 92Faks : ( 0288 ) 214 29 30 Ana spor branşları : Basketbol, masa tenisi

İlgili: Erol Gökçe