EFSANEDEN İLHAM ALIP SPORA DESTEK OLDULAR
| Posta

EFSANEDEN İLHAM ALIP SPORA DESTEK OLDULAR

Spor konusunda sponsorlukların ne kadar önemli olduğunu her fırsatta anlatmaya çalışıyorum. Bugün de size yine böyle bir sponsordan söz etmek istiyorum. Onlar şimdilik iki genç sporcumuza destek veriyorlar ama hedefleri büyük. TESYEV’i de 43. N Kolay Maratonu’nda yalnız bırakmadılar. Genç girişimci Hayrican Taşdelen tarafından kurulan ‘KO-i Fight’ Çin mitolojisinden ilham almış.

EJDERHAYA DÖNÜŞEN YOL

Efsaneyi merak ediyorsunuz değil mi? Koi, akıntının tersine yüzen bir tatlı su balığı. Akıntıya karşı yüzdüğü halde son derece zarif olan koi, Uzak Doğulular için başarıyı ve azmi simgeler. Çin Mitolojisi’ne göre; akıntısı en güçlü Yangtze Nehri’nde akıntıya karşı yüzebilen ve nehrin kaynağına kadar ulaşabilen koiler ejderhaya dönüşür. Bir zamanlar gökte mavi, yeryüzünde ise altın bir nehir akarmış. Yeryüzünde gezen Tanrılar, bu mavi nehirle altın nehir arasındaki geçişi ‘Ejderha Kapısı’ adı verilen bir şelale ile kapatmışlar.

ENGELLER BİTMEMİŞ

Altın nehirde yüzenlerin en güzelleri ise koi balıklarıymış. Koilerden en küçük olanı bir gün başlamış akıntıya doğru yüzmeye. Şelaleye ulaşmak için yüzmüş de yüzmüş. Ben diyeyim bin metre, siz deyin on bin metre! Koinin akıntıya karşı yüzdüğü bu çabasını duyan Tanrılar, “Bu bize karşı geliyor” diyerek onu durduracak birçok engel çıkarmış karşısına. Ancak minik koi devam etmiş yüzmeye. Şelaleye geldiğinde koi, tepeye ulaşabilmek için zıplamış. Ancak zaten yüksek olan şelale bir de uzun yolun yorgunluğu nedeniyle ona daha da yüksek görünmüş.

PES ETMEDEN DENEMİŞ

Pes etmek aklının ucundan bile geçmemiş. Çok yorulduğunun farkında olduğu için geriye kalan tüm gücünü son atlayışında kullanımış. Koinin çabalarını bir kenardan izleyen Su Tanrısı, yavru balık son atlayışını gerçekleştirirken sulara emretmiş ve onun daha yükseğe zıplamasına yardımcı olmuş. Karşısına ne zorluk çıkarsa çıksın, pes etmeyen minik koi, ejderha kapısından geçer geçmez bir sisin içine karışmış. Sisin diğer tarafından ise muhteşem bir ejderha olarak çıkmış. O zamandan beri bu minik koi gibi cesaret, kararlılık ve çaba gösterip kapıyı açan her balık bir ejderhaya dönüşürmüş.

SOSYAL SORUMLULUK PROJELERİ HAZIR

Bu efsaneyi duyunca harekete geçen Hayrican Taşdelen de ‘KO-i Fight’ı kurmuş. Hayrican Taşdelen hikayesini şöyle anlatıyor: “Efsaneye göre koi balığı dinginliği, azmi ve başarıyı temsil ederken, ejderha ise başkaldırı ve agresifliğin sembolü. Bizler de hayatımız boyunca bu iki dinamik arasındaki mükemmel dengeyi kurmaya çalışırız. Her insan bir noktada kırılma seviyesine gelebilir. Ancak kırılmaz ve yenilmez olmak, her insanın içinde barındırdığı bir güçtür. Biz de bu düşünceyle yola çıktık. Engeller bizim için umut, beraber hareket etmek ise güç olacak. Sloganımız ‘Kırılmaz’ bizi anlatıyor. Sporun her alanında cesur, azimli ve kararlı olmaya, pes etmemeye inanıyor ve spora destek vermek istiyoruz. Sokak çocuklarına, engellilere, kadınlarımıza ve doğaya karşı daha duyarlı olduğumuzu göstermek istediğimiz sosyal sorumluluk projeleri geliştiriyoruz.

DÜNYAYA AÇILMAK İSTİYORLAR

Ama en büyük amacımız engellerle karşılaşan tüm sporcuların yanında yer almak. Bu amaçla da bir ‘KO-i Team’ kurarak ülkemizi temsil eden sporcularımızla iş birliğine başladık. 18 yaşında olan iki genç sporcumuz Efe ve Ege Konuk adlı ikiz kardeşlerin sponsorluklarını yapıyoruz. Onlara üzerinde Türk motiflerinin de yer aldığı özel müsabaka şortu, tişört ve boks pelerini yaptık.” Dövüş sporları (Thai Boks, Kick Boks, Boks, MMA gibi) için de ürünler tasarlıyorlar. Tüm istekleri kararlı, pes etmeyen, azimli sporculara destek vererek büyümek. Dünyada dövüş sporları için özel markalar var ama ülkemizde yok. Hayrican Taşdelen’in isteği de önce Türk sporculara ardından da dünyaca ünlü dövüşçülere ürünlerini giydirmek. Merak edenler, koifight.official’ı instagramdan takip edebilirler.

150 ÖĞRENCİMİZ İÇİN KOŞTUK

43. N Kolay Maratonu’na bu sene Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) olarak, Yönetim Kurulu üyelerimiz, destekçilerimiz ve vakıf çalışanlarımızla ‘Fark Yarat, Geleceği Yaşat’sloganıyla, 150 engelli üniversite öğrencisine burs kaynağı yaratmak amacıyla katıldık. Bu oluşumda bizlerle birlikte bu heyecanı taşıyan tüm koşucularımıza t-shirt desteğini KO-i Fight verdi, onlara okutacağımız 150 öğrenci adına teşekkür ediyoruz. Bir teşekkür de daima yanımızda ve yolumuzda olan, birlikte omuz omuza yürüdüğümüz yol arkadaşım Av. Murat Aksu ve ASC Hukuk ailesine.