GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

EĞER BUNLAR DOĞRU İSE…

Konumuz 27 Mayıs-1 Haziran tarihleri arasında Paris’te yapılan Atletizm Grand Prix Uluslararası Turnuvası’nda, Atletizm Milli Takımı sporcularının yaşadıkları.

8-9 Nisan 2017 tarihleri arasında yapılan Türkiye Şampiyonası’nda, çok büyük sınıflandırma hataları yapıldığı Uluslararası Turnuvada ortaya çıktı.

*Gülle atmada bir sporcumuz, F 52 sınıflandırması yapılmış ve daha sonra Fransa’daki Şampiyonada yapılan testinde, F 55 olduğu anlaşılmış, bundan dolayı da 7 metre olan baraj 9,5 metreye çıktığından başarılı olamamıştır.

*Bir diğer sporcumuz, F 53 ile sınıflandırılmış, 10 metre atıp Dünya barajını geçtikten sonra, Fransa’da yapılan ölçümde F 55 sınıfına alınmış ve böylece baraj 10 metreden 33 metreye çıktığı için elenmiş ve boşuna gitmiştir.

*Bir diğer güllecimiz, F 52 sınıfında belirtilmiş, yine Paris’te yapılan ölçümde F 55 olunca, yükselen baraj dolayısıyla dereceye girememiştir.

*Daha önce 2 defa Türkiye Şampiyonası’na katılıp, sınıflandırmadan geçemeyen ve yarıştırılmayan bir sporcumuz, Türkiye Şampiyonası sırasında sınıflandırılma almış ve Fransa’ya gittiğinde sağlam çıkıp, yarıştırılmadan geri gönderilmiştir.

*Bir başka sporcumuz eksik yapılan başvuru sonucunda yarışmadan geri dönmüştür.

*Bir belediyemizin 2 bayan sporcusu, 400 metre bayrak yarışı için Paris’e götürülmüş, ancak bu dalda başvuru yapılmadığından, yarışamadan geri dönmüşlerdir.

*Atletizm takımımızın antrenörlerinden bir bayan, 3 aylık bebeği ile kafileye dahil edilmiş ve bir bayan sporcu ile aynı odayı paylaşmıştır. Sporcumuz bebeğinin gece ağlamasından dolayı odasının değiştirilmesini isteyip, 3 kişilik bir odaya verilmiştir. Bu bayan antrenörün çocuğu ile mi yoksa sporcularla mı ilgilendiği anlaşılamamıştır.

*Bir başka sporcumuz 3 adım atlama branşında Dünya barajına yakın olduğu için götürülmüş, ancak bu branşta yarışma olmadığı için, uzun atlama branşında yarıştırılmış ve dolayısıyla Dünya barajını geçememiştir.

Bu arada Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkan Yardımcılarından biri, katılımlarla ilgili konuda yapılan bir eleştiriye “Bu katılımları Türkiye Milli Paralimpik Komitesi bildiriyor, bizimle ilgisi yok” diyerek büyük bir yalana imza atmıştır.

Yukarıda yazdıklarımız doğru ise , bir başka ülkede bu yapılsaydı, o gün o federasyon toptan istifa ederdi. Ama bizdeki koltuk hırsı , sadece bize böyle yazılar yazdırır o kadar.

Şimdi merakımız, Spor Genel Müdürlüğü’nün bu konuda bir soruşturma açıp açmayacağı.