GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

EĞİTİM ŞART

Bir süre önce yürürlüğe giren ‘’ Dernekler Kanunu’’na göre , aynı konuda birden fazla federasyon kurmak belli koşullarda uygulanabilir hale geldi. Buna bağlı olarak Ankara’da bir Zihinsel Engelliler Federasyonu kuruldu. Böylece toplumsal olaylarda çeşitlilik ve çok seslilik artıyor. Öte yandan Türkiye Zihinsel Özürlüler Federasyonu varken yeni bir federasyonun kurulmasına niçin gereksinim görüldüğü konusunda da Türkiye Zihinsel Özürlüler Federasyonu yöneticilerinin herhalde düşünmesi lazım.Altı Dernek

Yeni federasyon, Mersin , Şanlıurfa, Ankara Batıkent, Ankara Engelli Aileleri Eğitim ve Kültür Dayanışma Derneği, Erzurum Doğu Bölgesi Zihinsel Engelliler Derneği ve Ankara Rett Sendromlu Aileleri Dayanışma Derneği ‘nin bir araya gelmesiyle kuruldu.

Federasyonun amacı ; zihinsel engelliler camiasında yaşamsal sorunlara çözüm aramak ve çözüm bekleyen sorunları ele almak. Bu sorunların başında zihinsel engelliliğin erken teşhisi , uzun ve pahalı süren tedavinin tüm devlet hastanelerinde ücretsiz olarak yapılmasının önünü açacak mevzuat çalışmalarını gerçekleştirmek var. Ayrıca korumalı iş yerlerinin yaygınlaşması , ağır engelliler için kurulacak bakım evlerinin geliştirilmesi , zihinsel engelliler yaşam merkezlerinin ülke genelinde yaygınlaşması için, çalışmalar geniş bir alana yayılıyor.

Destek gerekiyor

Bütün bunların yapılabilmesi , zeka engelli insanlarımızın toplumun onurlu ve mutlu bireyleri haline gelebilmeleri , daha çok toplumsal yaşama karışabilmeleri için sizlerinde destekleri gerekiyor. Yeni kurulan federasyon hakkında ( 0 312 ) 385 21 70 no’lu telefondan bizzat Zihinsel Engelliler Federasyonu Genel Başkanı Ömer Koç’dan bilgi alabilirsiniz. Bilgileri alın, araştırın. Eğer yeni kurulan Zihinsel Engelliler Federasyonu’na inanıyorsanız desteklerinizi eksik etmeyin.

Bir duyarsızlık örneği

2003 yılında geçirdiği bir ameliyat neticesinde engelli duruma gelen ve koltuk değnekleriyle yaşamını devam ettiren 26 yaşındaki bir okurumun başına gelenler, aslında bizim ülkemizde sıkça rastladığımız konulardan biri. Okuyucumuz , son 1 yılda fizik tedavi seanslarına ara verdiği için sağlık durumunun kötüye gittiğini düşünerek , içinde havuzu olan bir spor salonu arayışına girer. Nihayet İstanbul üst Göztepe’de Hit Form adında yüzme havuzu olan spor salonu bulur. Önce babası gider görüşür, sonra kendisi gider . Başlangıçta çok sıcak karşılanan aile, yeni üyenin engelli olduğu söylenince o ilgiyi göremez. Önceleri ‘’Engelli insanlarburada kayar düşerse ne yaparız ? ‘’ mazeretlerinin arkasına saklanmaya çalışan salon yetkilileri , daha sonra baklayı ağızlarından çıkarırlar. ‘’Biz maalesef engellileri alamıyoruz. Bastonla geliş – gidişleri , üyelerimizin psikolojisini bozar. Bundan çekiniyoruz. ‘’ derler. Doğrudur. Bu ülkede engelliler konusunda eğitim olmazsa , Milli Eğitim Bakanlığı hala, hiç değilse Vatandaşlık Bilgisi kitaplarına birkaç sayfalık ilave yapıp, çocuklarımızı küçük yaştan engelliler konusunda eğitip aydınlatmazsa böyle saçma sapan sözler söylenmeye devam eder. Aslında Hit Form isimli salonun yöneticilerinin veya yetkililerinin bir günahı yok. Kabahat , bugüne kadar engelliler konusunda engelsiz insanların eğitimini yıllarca geri plana atmış, hatta hiç düşünmemiş Milli Eğitim Bakanlığı yetkililerinin. Umarız bundan sonraki dönemde Milli Eğitim Bakanlığımız bu eksikliği kapatır.

İşgüzar kaptan pilot

Geçtiğimiz haftalarda gazetelerde okumuşsunuzdur. Galatasaray Tekerlekli Sandalye Basketbol Takımı oyuncusu , tekerlekli sandalyede yaşamını sürdüren Selim Demirağ lig maçına katılmak için Ankara’dan İstanbul’a gelmek üzere havaalanına gelir ve uçağa biner. Bu arada yanına bir görevli gelerek ‘’İhtiyaçlarınızı karşılayabiliyor musunuz ? ‘’ diye sorar. Selim de ‘’ Zaten her hafta uçuyorum. Bir problemim yok ‘’ der. Buna rağmen yanında refakatçi olmadığı için , pilotlar bu şekilde uçamayacağını söyleyerek kendisini uçaktan indirir.

Umursamazlık

Kurallara göre , kendi ihtiyaçlarını karşılayamayan bir engellinin uçuş emniyeti bakımından yanında bir refakatçisinin bulunması doğaldır. Çoğu zamanda refakatçisiz uçan engelliler , yolculardan birinden rica ederek , gerektiğinde kendisine yardımcı olmasını ister, böylece uçak yolculuğunu yaparlar . Belli ki uçağın pilotları Muhsin Özkaya ve Can Bora uçuş emniyetini sağlamak bakımından engelli sporcularımızı engel olarak görmüşler. Şikayetçi olan Selim Demirağ özür dilenerek bir sonraki uçakla THY tarafından İstanbul’a gönderildi.

Soruyoruz

Aklımıza takılan şu : İkici uçağa kadar basketçi Selim Demirağ tekerlekli sandalyeden kalmış mıdır ki bu uçağın pilotları kendisini uçuş emniyeti bakımından bir tehlike olarak görmeyip uçağa almışlardır ? Yoksa yerlerinden kalkmak zahmetinde bulunmayan bir önceki uçağın pilotları yolcunun durumunu görmeden mi karar vermişleridir ? Bu satırların yazarı yılda 150- 160 defa uçmaktadır. Bu uçuşların önemli bir bölümünü de THY ve Lufthansa ile yapmaktadır. Engelli sporcular ile ilgilendiğinden , bir çok kez aynı uçakta bu insanlar ile birlikte uçmuştur. Bugüne kadar da tekerlekli sandalye basketbolu gibi (eminim o kaptan pilotlar hayatlarında ilk defa bu sporu duymaktadırlar ) sert bir sporu yapabilen , sahada yere düştüğü andan itibaren birkaç saniye içinde kimsenin yardımı olmadan tekrar sandalyesine oturabilen bu sporcuların durumlarını çok yakından bilmektedir. Ancak bu kaptanlara da fazla yüklenmemek gerekir. Burada kabahat bu konuda personeline gerekli eğitimi vermeyen Türk Hava Yolları’ndadır. Milli Havayolumuzun engelliler konusunda son birkaç yıldır davranışlarını da gördükten sonra , kendilerinden böyle bir şey beklemediğimizi de hemen hatırlatalım. Ancak yarın , öbür gün benzer durumdaki bir yabancı yolcuya , Batı Avrupa ülkelerinden bir tanesinin havaalanında aynı davranışta bulunurlarsa bunun da cezasını Türk Hava Yolları çeker. 2004 yılında Atina Olimpiyatları’na giden engelsiz izleyicilere yüzde 50 indirim yapan THY , yine aynı şehirde birkaç hafta sonra yapılan Paralimpikler’e (Engelliler Olimpiyatı ) gidecek olan engelli izleyicilere aynı anlayışı göstermemiştir. Yıllardır İş Yasası’na aykırı davranan , engelli çalıştırma mecburiyetini yerine getirmeyen milli havayolumuz nihayet uzun tartışmalardan sonra bugünlerde bu yasal yükümlülüğünü yerine getirme yolunda çaba göstermektedir.

Ayrıca yine İş Yasası’na göre engelli çalıştırmadığı için ödenmesi gereken para cezasını da ödeyip ödemediğini bildirmemektedir. Ülkemizin gelişen koşullarına uygun olarak , engelli insanlarımızın da toplum içinde tanınmaları , diğer insanlardan farksız olarak yaşamlarını sağlamaya çalışıyoruz. Tavsiyemiz , tüm eksiklerine rağmen , ülkemizde ilk defa çıkarılan Engelliler Yasası çerçevesinde THY’nın bu kez geç kalmaması , biran önce idari ve uçucu personelini engelliler konusunda gerektiği şekilde eğitmesidir. Türkiye artık eski Türkiye değil. Daha kısa bir süre önce İstanbul’da yapılan Avrupa Kupa Galipleri Şampiyonası’na 4 yabancı basketbol takımı geldi. Yine bir hafta evvel Adana’da yapılan Avrupa Şampiyonası’na en az yüz yabancı engelli basketbolcu katıldı. Geçtiğimiz hafta sonu Beşiktaş’ın organize ettiği Avrupa Şampiyon Kulüpler Tekerlekli Sandalye Basketbol Şampiyonası’nın finalleri ise İstanbul’da oynandı. Yurtdışından 7 tekerlekli basketbol takımı yani yaklaşık 80-90 engelli sporcu geldi. Önümüzdeki dönemde Türkiye’nin bu konudaki çalışmaları ve organizasyonları daha da artacak. Bir taraftan ülkemizin engelliler konusunda ne kadar hassas olduğunu Batı Avrupa ülkelerine anlatmaya çalışırken, böyle büyük organizasyonlar yaparken , diğer taraftan Türk Hava Yolları’nın eğitimsizlikten kaynaklanan bu tip yanlışlarıyla ülkemizin zor durumda bırakılmasına gönlümüz razı olmuyor.

Güzel söz

Zalimin mutluluğu bulması imkansızdır

J.C. Schiller

KULÜP TANITIM KÖŞESİ

Bu hafta ‘’ Haydi Vanlı engelli gençler, spor yapmaya ‘’ diyoruz ve size Van’daki engelli spor kulübünün iletişim bilgilerini veriyoruz.

Van Engelliler Spor Kulübü

Adres : Hastane 2. Sok Belediye İş Merkezi Kat:1 No: 106 VAN

Tel – Fax : ( 0432 ) 215 91 99Cep Tel : ( 0555 ) 353 22 66 Ana Spor Branşları : Basketbol , Futbolİlgili: Okan EBİRİ