GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

EMİR DEMİRİ KESER!

Geçtiğimiz Çarşamba Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Suat Kılıç , beni telefonla aradı . Konu ; yarın başlayacak , uluslararası komitenin İstanbul’un 2020 Olimpiyat ve Paralimpik oyunları ile ilgili denetlemesi idi.

Daha önce, İstanbul 2020 Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları Adaylık Kurulu Başkanı Hasan Arat’a mektup yazarak, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi olarak bu konudaki görüşlerimizi aktarmış, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener vasıtasıyla engelli sporları ve engelli sporcular konusunda yaptığı negatif ayrımcılık ve insanların eşitliğini kabul etmeyen sözleri dolayısıyla özür dilemediği taktirde, önümüzdeki hafta yapılacak olan sunuma , Türkiye Milli Paralimpik Komitesi olarak ‘’Yönetim Kurulu ‘’ seviyesinde katılacağımızı belirtmiştik. Ve bu mektubun birer suretini de Sayın Cumhurbaşkanımıza, Sayın Başbakanımıza ve Sayın Gençlik ve Spor Bakanımız ile Sayın Spor Genel Müdürümüze ulaştırmıştık.

Sayın Bakan telefonda, bunun bir milli mesele olduğunu, dolayısıyla hep birlikte olmamız gerektiğini söyleyerek, orada bulunmamız gerekliliğini anlattı. Biz de kendisine ‘’ Niçin bize bunu söylüyorsunuz ? Tutumumuz belli. Biz, insanların eşitliği için bu ülkedeki engelli sporcu ve bireylerin, saygı duyulmaları gerektiği insanlar olduğunu anlatmak için bu tavrı ortaya koyduk. TMOK Başkanı’nın olumsuz sözlerini , temsil ettiğimiz grup adına içimize sindiremedik ‘’ dediğimde, verdiği cevap , önümüzdeki aylardaki gelişmelerin habercisi olması bakımından bizleri tatmin etti.

Sayın Suat Kılıç şunları söyledi: ‘’ Suat Kılıç olarak, bir kardeşin olarak senden orada bulunmanı rica ediyorum. Devlet adına da orada bulunma talimatını veriyorum. ‘’

32 yıldır yurtdışında yaşayan , bu ülke ile ilişkisini koparmamış, bir yığın olumsuz insanla mücadele veren , Türkiye’nin Paralimpik Oyunları konusunda yurtdışında her türlü mücadelesini veren, belli saygınlığa ulaştıran insan olarak , bu sözler karşısında bizim de söyleyeceğimiz fazla bir şey yoktu. Onun için gereken yapılacak. Ondan sonra da Sevgili Bakanımızın verdiği sözleri tutması beklenecek.