GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

Emniyet Genel Müdürlüğü

Bir süre önce Emniyet Genel Müdürlüğü ile Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) arasında, İçişleri Bakanımız Sayın Muammer Güler’in önderliğinde bir işbirliği protokolü imzalandı.Bu anlaşmaya göre, Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı tüm Türkiye’deki polis teşkilatındaki engelli polis çocuklarımıza sosyal konularda ve gerekli ihtiyaç malzemelerin temininde destek olacak.

Birçok ilimizde engelli gazi polislerimiz ve engelli polis çocukları için, o illerin Emniyet Müdürlükleri tarafından, çeşitli etkinlikler ve destekler yapılıyor. Bundan sonra yapılması gereken spor yolu ile hem polislerimizin halkımızla kaynaşması, hem de gazi polislerimiz ve engelli polis çocuklarımızın sporla tanışarak hayata bağlanmaları. Bunun için de belirlenecek illerde, mevcut polis kulüplerine bir branş olarak veya yeni açılacak bir spor kulübü ile engelliler sporuna polis teşkilatımızın da girmesi ve Emniyet Genel Müdürlüğü, Sosyal İşler Daire Başkanlığı, Türkiye Bedensel Engelliler Spor Federasyonu ve TESYEV’in bir araya gelerek, bir program çerçevesinde, ülkemizde bu etkinlikleri başlatması.

Pilot il olarak seçilecek 2-3 bölgede ve değişik engel gruplarında başlatılacak çalışmaların zaman içinde yurt çapında yayılacağından eminiz. Böyle bir çalışmanın bir diğer faydası da, henüz engelliler sporu ile tanışmamış illerimizde , engelli insanlarımız ve ailelerini teşvik edici rol oynayacağıdır.

21. yüz yılda ülkemizde hala engelli çocuklarını toplum içine çıkarmaktan, utanan, evlere hatta evlerin bodrumlarına kapatan ana, babalar olduğunu unutmayalım. Yine eminiz ki bu konuda yapılacak ciddi bir çalışma, yalnız polis teşkilatımızla sınırlı kalmayacak. Oradan yetişecek sporcularla, ülkenin her tarafında ve uluslararası alanda ismimizin duyulmasına da destek olacaktır.