GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

EMNİYET GENEL MÜDÜRLÜĞÜ’NDEN ENGELLİLER ÇALIŞTAYI

Emniyet Genel Müdürlüğü Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nca düzenlenen ‘Özel Eğitime Gereksinim Duyan Çocuk Ve Ailelerini Destekleme Projesini Geliştirme Çalıştayı’ 3-7 Kasım tarihleri arasında Antalya’da yapıldı.

Türkiye Engelliler Spor Yardım veEğitim Vakfı (TESYEV) Nisan 2013’te Emniyet Genel Müdürlüğü ile imzalanan bir protokol çerçevesinde, elinden geldiğince polislerimizin engelli çocuklarına ve diğer engelli emniyet mensuplarına elinden gelen desteği vermeye çalışıyor. Bu bağlamda konuşmacı olarak bu satırların yazarı da oradaydı. Emniyet Genel Müdürlüğü Sosyal Hizmetler Daire Başkanı ev sahibi Hakan Topaktaş’ın yanı sıra, yine Sosyal Hizmetler Daire Başkan Yardımcısı Hüseyin Deniz, Antalya İl Emniyet Müdürü Cemil Tonbul ve Antalya Polis Moral Eğitim Merkezi Ragıp Bülent Taşcı da açılışta hazır bulundular.

Projenin amacı

Emniyet Genel Müdürlüğü Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı, bu çalıştayla 81 ildeki uzman personeli biraraya getirdi. Çeşitli konuşmacılar engellilik nedir, engelli ailelerin psikolojik ve sosyal yönden takibi nasıl yapılır, eğitim desteği nasıl sağlanır gibi bir çok konuda katılımcıları bilgilendirdi. Bunun yanı sıra engelli takip modülü kapsamında yapılan verigirişleri, ev ziyaretleri konusundaistatiksel bilgiler, dikkat edilecek hususlar konusunda da bilgilendirme yapıldı. Bu bilgiler verilirken uzman personelden ev ziyaretlerinde ailelerimizde görülen problemleri konuşmalı, bunlara çözüm yolları üretmeleri istendi. Ayrıca engel türlerine göre bilgilendirme eğitimi verildi. Bunun yanı sıra, engelli ailelerine sunulan hizmetlerin yasal düzenlemeleri hakkında bilgiler paylaşıldı, Aile veSosyal Politikalar Bakanlığı Eğitim,Rehabilitasyon Ve Sosyal Hayata KatılımDairesi Başkanı Elçin Er de, çalıştayın ikinci gününde katılımcılara, engel grupları ve engellilerin özellikleri, tıbbi tanımlama süreci, zihinsel engel nedir,gelişimsel özellikler, ortopedik engelli çocukların karakteristik özellikleri gibi konularda aydınlatıcı bilgiler aktardı.

Büyüklere yaşanmış hikayeler

Biz de konuşmamızda, son 17 senedir engelliler ve engelli sporları konusunda yaşadıklarımızı, dilimizin döndüğü kadar anlatmaya çalıştık. Ve bir farkındalık yaratmanın çok önemli olduğunu vurguladık. Zamanımız olanak vermediğinden çalıştayı sonuna kadar izleyememenin üzüntüsünü de şu anda yaşıyoruz.

Örnek davranış

Emniyet Genel Müdürlüğü Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanlığı’nın bu çalıştayı bize, ülkemizde büyük kurumlarımızın engelliler konusuna nasıl destek verdiğinin ve önemsediğinin bir başka göstergesi oldu. Umudumuz bu çalışmaların yeni Emniyet Genel Müdürümüz Sayın M.Celalettin Lekesiz’in bu konularda giderek artan desteğiyle daha da ilerleyeceği yönündedir.Unutmamak gerekir ki şuanda genel müdürlüğün verilerine göre, emniyet teşkilatında 2.650 engelli polis çocuğu mevcut. Bu rakama muhtelif nedenlerleçocuklarının engelli olduğunu saklayanlar dahil değil.

Destek vereceğiz

Umudumuz bu tip çalıştayların özellikle yüksek sayıda personel çalıştıran devlet kurumlarında da yapılması. Biz buradan herhangi bir devlet kurumunun adını vererek kimseyi incitmek istemeyiz. Ama gerek Türkiye Engelliler Spor Yardım Ve Eğitim Vakfı (TESYEV), gerekse Türkiye Milli Paralimpik Komitesi (TMPK) olarak bu tip çalıştaylar için çaba gösterecek olan tüm kurumlarımıza elimizden gelen her desteği vereceğimizin de bilinmesini isteriz. Yazımıza son verirken başta Emniyet Genel Müdürümüz Sayın M. Celalettin Lekesiz olmak üzere, Emniyet Genel Müdürlüğü Sosyal Hizmetler Dairesi Başkanı Sayın Hakan Topaktaş’a,yardımcısı Sayın Hüseyin Deniz’e ve isimlerini burada sayamadığımız bu çalıştayın düzenlenmesinde emeği geçen tüm emniyet mensuplarımıza şükranlarımızı sunuyoruz