GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

ENDİŞELERİMİZ VAR

Eylül ayında Brezilya’da yapılacak olan 2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda, tüm engelli sporcular için bazı eksikliklerin yaşanacağı konusunda endişelerimiz var.

Gerek Uluslararası Paralimpik Komitesi’yle, gerekse bazı ülkelerin Paralimpik komiteleriyle yaptığımız iletişimden bu sonucu çıkarıyoruz.

Brezilya’da, yaklaşık 4500 sporcuya, engellilere uygun ulaşım hizmetleri ve konaklayacakları yerlerde bir takım zorluklar yaşayacak gibi görünüyor.

Aldığımız duyumlara göre, ülkemizden de bu konudaki son gelişmeleri görmek ve görüşmek üzere bir heyet Rio’ya gidiyor.

Ayrıca birçok ülke gerek olimpiyatlar, gerekse Paralimpik Oyunları sırasında kendi Olimpik ve Paralimpik evlerini açarken, ülkemizin, daha doğrusu Gençlik ve Spor Bakanlığımızın bu konudaki bir faaliyetinden de haber alamadık.

Eğer birgün İstanbul’da Olimpiyatlar ve Paralimpik Oyunları yapılacaksa, bu gibi konuların şimdiden kulislere aktarılmasına devam edilmesi gerekir.

Sevgili Bakanımız Akif Çağatay Kılıç’a söz verdiğimiz gibi, bir üyesi olduğumuz Hazırlık ve Düzenleme Kurulu’nun çalışması konusundaki görüşlerimizi burada yazmıyoruz.

Ama artık uzun zamandır söylediğimiz, bir sistem dahilinde bu işlere önem verilmesi gerekir.

Şu durumda ilk aday olacağımız Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları 2028. Yani 12 sene sonra. Acaba 12 sene sonra başta ben olmak üzere, bugünkü Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan ve onların teşkilatından kaç kişi görevde olacak?

İnşallah, bizleri bu konularla gerekli şekilde ilgilenmediğimiz için, bir gün vicdanlarda yargılamazlar.