GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

‘ ENGEL SİZSİNİZ ‘

Engel Sizsiniz

‘’ENGEL SİZSİNİZ‘’ Ersin Ata’nın geçtiğimiz haftalarda piyasaya çıkan yaşama öyküsünü anlatan kitap.tekstsonu başlık‘’Ayaklarımı hiç kullanamıyorum’’

Ersin Ata, 1983 yılında 7 aylık olarak dünyaya gelmiş. Ağlamaları uzun süre bitmeyince babası tarafından Ankara Hacettepe Üniversitesi’ne götürülmüş ve teşhis konmuş. “CP Serebiral Palsili’’ Yani halk dilinde spastik denen, beyindeki bazı hücrelerin hasar görmesi sonucu yürüyememe ve kasılmaların olduğu, engel türlerinin en ağırı olarak gösterilen hastalık. Yukarıdaki başlık ‘’ENGEL SİZSİNİZ‘’ Ersin Ata’nın geçtiğimiz haftalarda piyasaya çıkan yaşama öyküsünü anlatan kitap.

Ersin ‘’Ayaklarımı hiç kullanamıyorum, ellerimi kısmi olarak kullanıyorum ama yinede şükrediyorum halime. İlk teşhis konulduğunda ailem adeta yıkılmış. Ancak durumu kabullenmeleri kısa sürmüş. Belki de o kadar kısa sürmedi ama bana öyle hissettirdiler, bilmiyorum. Yaşama sebeplerimden en önemlisi annemdir. Onun verdiği güç ve moral bana en büyük destek. Ben ise durumu çoktan kabullenip ona göre yaşamayı benimsedim ‘’ diyor.

Mehmet Coşkundeniz

Ersin Ata’yı yaşadıklarını yazmaya teşvik eden gazetemizin “Aşk Dokturu”, kardeşimiz Mehmet Coşkundeniz. Mehmet Coşkundeiz, Ersin Ata ile twitter’da tanışmış ve engelli olduğunu çok sonra anlamış. Ardından da bu kitabı yazmasını istemiş. İlk gönderdiği taslağı beğenmemiş, tekrar yazmasını istemiş. Tıkandığı zamanlarda motive etmiş ve nihayet ortaya hepimizin okuması gereken, Destek Yayınları’ndan bu kitap çıkmış. Tüm kitapçılarda 12.- TL’den satılıyor.

Sürpriz

Geçenlerde bir akşam Fanatik Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Necil Ülgen aradı ve “Biz yemekteyiz, hiç değilse kahveye gel” dedi. Gittiğimde masada Beşiktaş’ın efsane Başkanı Süleyman Seba, eski Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy, Trabzon Spor Başkanı Sadri Şener’le, Spor Müdürümüz Can Uyguç, Can Çobanoğlu ve birkaç genç gazeteci arkadaşımız daha vardı. Birden aklıma Ersin’in kitabı geldi, kendilerine birer tane hediye ettim. Ve bir tanesinin içine de üç başkan Seba, Şener ve Ulusoy. Ersin Ata’ya sevgilerini ve başarı dileklerini yazarak imzaladılar. Eğer Ersin benim ile iyi geçinirse bu kitabı ona vereceğim(!).

Özel Sporcular Federasyonu

Mayıs ayında, 30 yıldan fazla engelliler ve özellikle özel sporcular konusunda çalışan sevgili Tarık Bitlis’in görevinden ayrılmasının ardından yapılan seçimlerde Türkiye Özel Sporcular Federasyonu Başkanlığı’na Gürdal Gümüş geldi .Gürdal Gümüş’le daha sonra buluştuk.Karşımızda ne istediğini bilen, hırslı, hevesli, konulara vakıf bir Federasyon Başkanı gördük. Bilindiği gibi 2000’de özel sporcuların Sidney Paralimpikleri’nden sonra tüm dünyada Paralimpik Oyunları’ndan ihraç edilmelerinin üzerinden 11 yıl geçti. 2012 Londra Paralimpik Oyunları’nda yüzme, atletizm ve masa tenisi branşlarıyla yeniden paralimpik ailesine dahil oldular. Bu bakımdan Özel Sporcular Federasyonu’na destek olmak gerekiyor.Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile yapılan görüşmelerde ilk destek sağlandı. Şimdi sıra Futbol Federasyonu’nda. Bu arada Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (Tesyev) paralimpik oyunlarına katılmaya hak kazanacak yüzme, atletizm ve masa tenisi branşındaki sporcularımızın tüm spor araç ve gereçleri ile malzemelerini karşılayacak.

2016 Rio Oyunları

Umudumuz 2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda özel sporcuların katılacağı spor branşlarının daha da artması ve ülkemizin Gürdal Gümüş başkanlığındaki federasyonda daha çok sayıda sporcu ile bu oyunlara katılma hakkını elde etmesi. Bilindiği gibi Paralimpik Oyunları’nda yarışan özel sporcular INAS-FID adındaki Uluslararası Zihinsel Engelliler Spor Federasyonu’na bağlı elit sporcular. Bugünlerde Atina’da yapılan Dünya Şampiyonası’na katılan zihinsel engelli sporcularımız ise daha çok rehabilitasyona yönelik Özel Olimpiyatlar çerçevesinde yarışıyorlar.

2000 Sidney Paralimpik Oyunları’ndan sonra zihinsel engelli sporcuların, 2004 Atina ve 2008 Pekin Paralimpik Oyunları’na neden katılamadığını da tekrar hatırlatalım: Daha önce yazmıştık. İspanyollar Basketbol Milli Takımı’nda, engelli olmayan basketbolcuları zihinsel engelli olarak gösterip takıma dahil etmişlerdi.Bu durum altın madalya almalarından 9 ay sonra ortaya çıkmıştı.

Mardin Erdoba Elegance Oteli

13 Haziran‘da bu sütunlarımızda yer verdiğimiz “Mardin İzlenimleri” yazımızda, bu ilimizde yeni açılan Erdoba Elegance Oteli’nde kaldığımızı, ancak otelin açılmakta acele edildiğini, servisin müşteri memnuniyeti yönünden istenen seviyeyi ulaşmadığını yazmıştık.

Mail geldi…

Yazımızdan sonra otelin sahibi ve aynı zamanda işletmecisi olan Bülent Sümer’den bir mail aldık, şöyle diyor : “Eksiklerimiz var, haklısınız. Talihsiz bir konaklama olmuş. Hani ‘’Bir daha Mardin’e gelirsem, Erdoba’nın önünden bile geçmem’’ dediniz ya, bilmenizi isterim ki, bizzat ben sizi ağırlamak istiyorum.’’

Telefonlaştık

Bunun üzerine Bülent Sümer’i arayarak , yazımızda yazmadığımız diğer eksiklikleri de anlattık ve kendisine Mardin’e tekrar geleceğimizi, bu nazik mailinden sonra yine Erdoba’da kalacağımızı, ancak tek bir şartımızın olduğunu, oteldeki tüm masrafların tarafımızdan ödeneceğini belirttik. Bülent Sümer ise ‘’Sizi ve uğraşılarınızı bilmiyordum, çok duygulandım. Ben de size bir söz vermek istiyorum. 100 adet tekerlekli sandalye satın alıp sizinle birlikte dağıtmak isterim’’ dedi. İşte yeni açılan bir otelin servisindeki bozuklukların, bana ‘’Ağabey‘’ diye hitap eden Bülent’in, engelli kardeşlerimize faydası. Ayrıca bu konuşmadan sonra Mardin’de bir dostumuz daha olduğunu bilmenin de keyfini yaşıyoruz. En kısa zamanda Mardin’de olacağız!

DUYURU Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org sitesinden `Yazarlarımız` bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz.

GÜZEL SÖZ Erişmek istedikleri bir hedefi olmayanlar, çalışmaktan da zevk almazlar. E. Raux