GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

ENGEL SİZSİNİZ !

Bugün fikirlerine katıldığımız Fanatik Gazetesi yazarı Sayın Hamit Turhan’ın 10 Ekim 2017’de Fanatik Gazetesi’nde yayınlanan yazısını aynen aşağıya alıyoruz.

“Evet, asıl engel sizsiniz. Biziz. Biz, hepimiz… Bu ülkede yaklaşık 8.5-9 milyon engelli yaşıyor ve bunların sadece küçük bir kısmı spor yapıyor. Bizim hasbelkader farkına vardığımız da sadece bu küçük zümre. Gerisinin varlığından bile haberimiz yok.

Çünkü çok büyük çoğunluğu, bırakın spor yapmayı sokağa bile çıkamıyor.

Çünkü onların sokağa çıkabileceği çevresel düzenlemeleri bir türlü yapmıyoruz. Yaptıklarımız da göstermelik! AB istiyor diye!.. Onlara tam bir ikinci sınıf muamelesi yapıyoruz.

Dün o hasbelkader farkına vardıklarımızdan bir kısmının başarısına tanık olduk. Onları alkışlamak, desteklemek için tribünleri doldurduk. Şayet, A Milli Futbol Takımı’nın yaşattığı kepazelikler olmasa belki de, Ampute Milli Takımımızın hiç bu kadar farkına varamayacaktık. Desteğimiz bile şartlı!

Bu gurur onlara ait 

Arda Turan ve şürekasına olan öfkemiz, tepkimiz nedeniyle ayağa kalktık, kampanyalar yaptık ve akın ettik Vodafone Park Stadı’na. Orada bile bir ayıba imza atıp rakip takımın Ulusal Marşı’nı ıslıkladık! Hiç kızmayın, gerçek bu! Koltuk değnekleriyle tarih yazan bu çocuklarımızı birkaç gün daha konuşacağız, sonra tekrar kendi yalnızlıklarına gömülecekler. Daha önce olduğu gibi. Dünya üçüncüsü, Avrupa ikincisi oldukları zaman da yaptığımız gibi. Dün, Avrupa Şampiyonu engellileri bağrımıza bastığımız için teşekkürü hak etmiyoruz. O hak, o gurur sadece sahadaki kahramanlara ait!”

YALANDAN KİM ÖLMÜŞ!!!

Daha önce bu sütunlarda Uluslararası Paralimpik Komitesi tarafından, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin aday gösterdiği Goalball Kadınlar Milli Takımı’mız ‘Yılın Takımı’ seçilmişti.

Bu ödülü almaya Görme Engelliler Spor Federasyonu takım kaptanını veya bir-iki sporcusunu gönderemeyeceğini söyledi. 7 Ekim 2017’de, NTV Radyo’da Ayhan Aktaş’ın yaptığı programda, Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Hasan Sayyıdan, canlı yayında bu konu ile ilgili şunları söyledi:

“Mayıs ayında Türkiye Milli Paralimpik Komitesi gizli kalmak kaydıyla bize Uluslararası Paralimpik Komitesi tarafından Bayan Goalball Milli Takımı’mızın ‘Yılın Takımı’ seçildiğini söyledi. Daha sonra bu ödülün Abu Dabi’de verileceğini bildirildi. Sporcularımıza sorduk, hiçbiri katılmak istemediğini söyledi. Bunun üzerine, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’ne bir yönetim kurulu üyemizi oraya gönderebileceğimizi söyledik. ONLAR DA TAMAM DEDİ.”

Yanlışlar bitmiyor 

İşte yalan bu! Doğrusu: Hasan Bey’in Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Genel Sekreteri İbrahim Gümüşdal’a yaptığı bu teklife Paralimpik Komitesi’nin cevabı: “Uluslararası Paralimpik Komitesi ancak bir sporcu ve refakatçısını kabul ediyor, dolayısıyla yönetimden birinin gelmesi mümkün değil.” Ama Hasan Sayyıdan’ın bazı konularda böyle işine geldiği gibi konuşması da bizlere çok yabancı değil. Düşünebiliyor musunuz Dünya’da ülkemizin Kadın Goalball Milli Takımı ‘Yılın Takımı’ seçilmiş ve oraya bir sporcu gönderememişiz. Neden? Efendim kargaşa varmış, bu tören 5-8 Eylül’deymiş, 15’inde Avrupa Şampiyonası varmış. Bu da yanlış! Oraya Milli Takımımızın kaptanı veya bir sporcusu sadece 1 gün için gelecekti, o da 7 Eylül idi.

Belgeleri açıklarız 

Buradan Hasan Sayyıdan’a bir tavsiye. Spor Genel Müdürlüğü’nde çeşitli kademelerde siz ve bazı arkadaşlarınız gidip “Yavuz Kocaömer’e inanmayın” gibi laflar ediyormuşsunuz. Nasıl siz sosyal medyada federasyon hakkında konuşanlara “Şunu yaparız, bunu yaparız, mahkemeye veririz” vs. diye web sitenizden bildiri yayınladınız, biz de size bu konularda çok dikkatli konuşmanızı tavsiye ederiz. Bu satırların yazarı elinde belge olmadan hiç kimseye herhangi bir suçu veya yanlışlığı yüklemez. Bugüne kadar da böyle bir şey olmadı. Ama Hasan Bey isterseniz hukuk yolları açık, bu satırların yazarını mahkemeye verebilirsiniz. O zaman biz de gelir, elimizdeki belgeleri açıklarız.

‘Sayın Cumhurbaşkanım’a

Yüzde 92 spastik engelliyim. Konya Belediyesi’nin yardımlarıyla açılan semazenlik kursuna katıldım. Kendi adıma bu belgeyi almaktan gurur duyuyorum. Semazen kıyafetlerime, kurs bitirme belgeme bakıp üzülüyorum. Biz engelliler hep engellenecek miyiz? Ben sema yaparken engellerimi unutuyorum. Çok zorlanmama rağmen uçuyorum. Sizden ricam beni engelimle yalnız bırakmayın. Sizlere dua ediyorum, bizi engellerimizle unutulmaktan kurtarın.

Ali Çetin Tel: 0551175 04 64

‘Engelliler için teşekkür ederim’

2 Ekim tarihli POSTA Gazetesi’nde yayınlamış olduğunuz ‘Haydi GülümseSen’ başlıklı köşe yazınızı okumuş bulunmaktayım. Ayrıca köşe yazılarınızda engellilerin problemlerine de değindiğiniz için size çok çok teşekkür ederim. Yazılarınızda toplumu aydınlatmanız bizlere onur ve gurur veriyor.

Mustafa Aksu
Erciyes Üniversitesi İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi
İşletme Bölümü

`Mektup bekliyorum`

22 yaşındayım. Sizden maddi hiçbir şey istemiyorum. Sadece mektup ve muhabbetlerinizi bekliyorum. Allah tüm kader mahkumlarının yar ve yardımcısı olsun.

Mehmet Yıldırım
E Tipi Kapalı Cezaevi C-17 KoğuşuNilüfer / Bursa