GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

ENGEL TANIMAYAN RESSAMLAR

015’in ilk ‘Çengelli İğne’ köşesinde her yıl olduğu gibi bu yıl da bedensel engelli sanatçıların tablolarından oluşan takvime yer veriyoruz. Ağızlarıyla ya da ayaklarıyla fırça tutarak resim yapan sanatçılar hepimize örnek olmalı. İşte Almanya’da satışa çıkan ve engel tanımayan ressamların tablolarından oluşan 2015 takviminden yapraklar…

Jerzy Omelczuk 1957 yılında doğdu. yapıyor. Müzik onun diğer hobisi. Serabral palsili olarak dünyaya gelen Jerzy, ilk resmini ağzına bir kalem alarak yapmış. Ardından fırça ve boya ile tanışan Jerzy Omelczuk doğa resimleri yapıyor. 1000’den fazla yağlıboya tablosu bulunan Jerzy sergilere de katılıyor.

1967 yılında İran- Tahran’da doğan Farshad Pezeshki Avusturya Sazlburg’ta yaşıyor. Geçirdiği motosiklet kazası sonucu felç olan ve tekerlekli sandalyede yaşamını sürdüren Farshad, hayata yeniden bağlanmak için resme başladı. Engelli ressam fırçayı ağzıyla tutarak resim yapıyor.

Thomas Kahlau, 15 yaşında yüzerken bir kaza geçirmiş. Bu yüzden hem kolları hem de bacakları yok. Resme tutkuyla bağlı olan Thomas Kahlau, fırçayı ağzıyla tutuyor. Tablolarında çiçeklere yer veriyor.

Maria Vagyon fırçayı ayaklarıyla tutarak resim yapıyor. Genellikle çiçek çizmeyi tercih eden Maria, bu palyaço tablosunu ayaklarıyla yaptığını söyleyince herkes çok şaşırıyor.

Doğuştan kolları olmayan Alman Antje Kratz, fırçayı ayaklarıyla tutarak resim yapıyor. Hem çok iyi bir ressam, hem de başarılı bir sporcu. Kratz, bale ve jimnastik yapıyor.

Huanca Gutierrez Cinthia Malena 24 Ağustos 1984’te doğdu. Doğduğundan beri engelli olan Huanca resim yapmayı çok seviyor. Tekerlekli sandalyeye bağlı yaşayan ve tablolarını ağzıyla yapan Huanca Gutierrez Cinthia Malena aynı zamanda öğretmenlik de yapıyor. Müzik onun diğer hobisi.

1991’de geçirdiği trafik kazası sonrası felç olan Alman ressam Lars Höllerer fırçasını ağzıyla tutarak tablolar yapıyor. Kazadan önce de resim yapan Höllerer daha çok iç dünyasını yansıtan konuları seçiyor. Ancak bu yıl bir sokağı resmetmiş.