| Posta

ENGEL TANIMAYAN RESSAMLAR

2019 yılının son ‘Çengelli İğne’ köşesinde bedensel engelli sanatçıların tablolarından oluşan takvime yer veriyoruz. Ağızlarıyla ya da ayaklarıyla fırça tutarak birbirinden güzel eserlere imza atan sanatçılar hepimize örnek olmalı. İşte Almanya’da satışa çıkan ve engel tanımayan ressamların tablolarından oluşan 2020 takviminden yapraklar.

1993 yılında Endonezya’da doğan MUHAMMED MANATULLAH’ın kolları ve bacakları yoktu. İlkokul 4’üncü sınıfa giderken boyama yapmaya başladı. Çeşitli yarışmalara katıldı, ödüller kazandı. Yıllardır onu hayata bağlayan en kuvvetli bağ resim yapmak.
Hollandalı ressam STANISLAW KMIECIK’in doğuştan kolları yok. Ama o normal hayatını sürdürüyor. Evli ve bir çocuk babası. Resmetmeyi en çok sevdiği konu ise doğa.
JONG KWAN PARK, 1959’da doğdu. 1986’da geçirdiği kaza sonucu felç oldu. Kazadan sonra 4 yıl hastanede kaldı. Bir sanat öğretmeni ile tanıştı ve dudaklarıyla tablo çizmeye başladı. Yağlı boya tekniğini kullanan Kwan sık sık karma sergilere katılıyor.

CHRISTOPHER KEITH JANSZ dünyanın pek çok yerinde sergi açan bir ressam. İngiliz Keith Jansz kolları olmadığı için fırçayı ağzı ile kullanıyor ve hayata resim yaparak tutunuyor.
55 yaşındaki CODY TRESIERRA’nın hayatı 19 yaşında geçirdiği araba kazası sonucu değişti. Kaza sırasında boynu kırılan Cody Tresierra rehabilitasyona başladığında dudaklarıyla resim yapan ressamlarla tanıştı. O günden beri de hiç vazgeçmeden tablolar yapıyor.

JOLANTA BOREK UNIKOWSKA’ya 12 yaşındayken kas atrofisi teşhisi konuldu. Koşamıyor, yürüyemiyordu. Hep bir şeyler yapmak istiyordu ama engeli nedeniyle kötü hissediyordu. Rehabilitasyon merkezinde hayatı değişti ve birbirinden güzel tablolar yapmaya başladı.


Alman ressam THOMAS KAHLAU, 15 yaşında yüzerken bir kaza geçirmiş. Bu yüzden hem kolları hem de bacakları yok. Kahlau, fırçayı ağzıyla tutuyor. Tablolarında renkleri seviyor.

JERZY GALOS Polonya doğumlu. 1992’de suya atladı ve omurgasını kırıp felç oldu. Engeliyle yaşamak zorunda kalan Jerzy Galos, yeteneğini keşfedene kadar uzun zaman geçirdi. Yedi yıl sonra ağzıyla fırça tutup tablolar yapmaya başladı. Natürmort ve çiçekler çiziyor.