GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

‘’ ENGELLERE RAĞMEN ‘’ ANKARA‘DA

Geçtiğimiz ocak ayında TEMPO Dergisi ile Serdar Bilgili’nin , İstanbul Dolmabahçe Sarayı Sanat Galerisi’nde İstanbul halkının gezdiği ‘’ Engellere Rağmen ‘’ fotoğraf sergisi , 6 Nisan ‘da Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde açıldı. Serdar Bilgili’nin üstün fotoğraf yeteneği ile çeşitli sahalarda spor ve sanatla uğraşan engelli gençlerimizin özverisi birleşince , ortaya mükemmel bir çalışma çıktı. İstanbul’daki serginin son gününe yetişmiştim. Tempo Dergisi’nde fotoğrafları ilk gördüğümde çok heyecanlandığımı bu sütunlarda yazmıştım. Bu kez Ankara’daki açılış kokteylinde bulunmaktan hem çok keyif aldım hem de biraz üzüldüm. Üzüntüm, böyle bir serginin açılışına gelmesi gerekenleri orada görememek.

Katılanlar

Serginin açılışına katılanlardan Ankara Ticaret Odası Başkanı Sinan Aygün, Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Mesut Dedeoğlu, T.C. Başbakanlık Gençlik ve Spor Genel Müdür Yardımcısı Sezai Bağbaşı , Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal, Ankara Gücü Spor Kulübü İkinci Başkanı Mümtaz Karakaya ve Doğru Yol Partisi Başkan Yardımcısı Saffet Arıkan Bedük tanıdık simalardı. Beşiktaş Belediye Başkanı İsmail Ünal , engellilere her zaman verdiği destekle tanınan bir arkadaşımız. Bunu da bazı belediyeler gibi reklam aracı olarak kullanmıyor. Hatta bu sütunlarda kendisinden bahsettiğimiz de sitem bile ettiği oluyor. Ama çirkinlikleri yazarken güzellikleri de sizlere duyurmak bizim görevimiz.

Deniz Baykal

Kokteylin başlamasından yaklaşık bir saat sonra CHP Genel Başkanı Deniz Baykal salona geldi. Kendisini bugüne kadar gazete ve televizyonlardan tanırdık. Yakından tanıyanlar bilerler , politikayla ilişkimiz yoktur. Deniz Baykal sergideki fotoğrafları tek tek inceledi , modeller hakkında bilgi aldı. Bu arada , orada resimleri sergilenen engelli gençlerimizden Murat Çolpan, Ayşe Işık, Figen Öncel ile de ayrı ayrı görüşerek onların dertlerini dinlerken eleştirilerini de büyük bir olgunlukla karşıladı. Umarız CHP ‘nin diğer yetkilileri ve mensupları da başkanlarının engellilere karşı olan bu ilgili ve sevecen davranışlarından kendilerine düşen dersleri çıkarırlar.

Serdar Bilgili

Beşiktaş Spor Kulübü Eski Başkanı Serdar Bilgili ile bu kulübümüzün 100’ncü yıl etkinlikleri sırasında tanışmış ve elimizden geldiğince kendisine destek olmuştuk. Kendisini yakından tanıdıkça , engellilere olan yaklaşımını , onlar için bir şeyler yapabilmek adına duyduğu heyecanı gördükçe ve kendisinin Beşiktaş Engelliler Spor Kulübü’nde çeşitli engelli spor dallarını açmasını düşündükçe niye daha önce tanışmadık diye hayıflanmıyor değiliz. Bu sütunlarda engelli insanlara destek olan , bunu reklam , şöhret için yapmayan, onları siyasete ve maddi çıkarlara alet etmeyen , bunların üzerinden para kazanmaya çalışmayan herkesi desteklediğimizi okurlarımız bilirler.

Gelmeyenler

Açılıştan sonra otele döndüğümüzde düşündük. Neden Ankaragücü Spor Kulübü’nden Mümtaz Karakaya dışında kulüp başkanı ve , hiçbir yönetici orada yoktu. Tüm Kadın Lobisi Derneği ( TÜKAL) ile birlikte bu sergiye destek veren Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği , Ankara Sanayi Odası gibi kurumların başkanlarını da göremedik. Daha önemli işleri de olsa , desteklediklerini okuduğumuz, duyduğumuz bu sivil toplum örgütlerinin başkanlarını burada görmek isterdik. Siyasi parti genel başkan veya yardımcılarından da belirttiğimiz gibi Deniz Baykal ve Saffet Arıkan Bedük ‘ün dışında kimseye rastlayamadık. Çok önemli devlet meseleleri ile ilgili toplantıların ve ( engelli dostu Başbakan Yardımcısı ve Devlet Bakanı Mehmet Ali Şahin örneğinde olduğu gibi) yurtdışında bulunanların dışında , siyasilerimizin bu serginin açılışına gelmeyişlerini anlamak çok zor.

Nimet Çubukçu Nerede ?

Kadın ve Aileden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu ortalarda gözükmedi. İstanbul’daki serginin açılışına ,davetiyesi Başbakanlık’a teslim edilmiş olmasına rağmen ‘’ Bana davetiye gelmedi ‘’ diye sitem eden Bakanımız herhalde haksız bir şekilde kırıldığını henüz anlamamış ki , ne kendisi, ne de bizim tanıdığımız bir temsilcisi oradaydı. Kendi gelemiyor ise bir gece yarısı operasyonu ile görevden aldığı Mehmet Aysoy’un yerine tayin ettiği T.C. Başbakanlık Özürlüler İdaresi Başkanı Abdullah Güven’ i de doğrusu orada görmek isterdik.

Geç değil

Sergi 30 Nisan’a kadar açık kalacak. O akşam orada olamayan siyasiler ve Ankaralı spor adamlarımıza bu sergiyi muhakkak görmelerini tavsiye ederiz. Hayatın gerçekleri ile yüz yüze gelecekler, en ağır engellilerin bile nasıl bir yaşama sevinci ile dolu olduklarını görecekler, bekli de bundan sonraki yaşamlarında bu sergiden bir takım şeyler öğrenip bazı dersler alacaklar. Ayrıca, Ankara Milli Eğitim Müdürlüğü bu sergiyi mutlaka okullara tavsiye etmelidir ki, çocuklarımız ileride , sokakta engellilerle karşılaşınca onları garipsemesinler, korkmasınlar ve engelli insanlarımıza önyargısız olarak yaklaşsınlar.

Son söz

Serginin bir başka onur konuğu ise görme engelli sanatçı Metin Şentürk’tü. Her zaman olduğu gibi yine esprileri , yaşama olan bağlılığı ile ben dahil etrafımızdaki herkese örnek oldu. Haftaya bu sütunlarda kendisi ile buluşacağız.

DUYURU

JANDARMA – TESYEV bilgisayar kursu İstanbul’da başladı. Katılmak isteyen engelli vatandaşlarımız TESYEV’in ( 0212) 274 10 32 – 274 11 71 no’lu telefonlarına başvurabilirler.

Oryantal dansta kendi tarzını ortaya koyan, herkesin hayranlıkla izlediği , küçük çocukların da Asena ablası oryantal Asena ‘nın açıklamalarını www.tesyev.org ‘ da okuyabilirsiniz.