GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

ENGELLERLE SAVAŞMAK

Sevgili okuyucularım, bu hafta da sizlerle engelliler camiasını ilgilendiren bazı haberleri paylaşacağız.

•ACT Panorama Park Hotel

Marmaris- İçmeler’de bu yıl hizmete giren Panorama Park Hotel’in özelliği tamamıyla engellilere uygun olması. Dalaman Havaalanı’na indiğinizde liftli otobüs ve minibüsler sizi otele ulaştırıyor. 200 yatak kapasiteli otelde odaların tamamı engelliler için özel olarak tasarlanmış.

•Denize karşı, çam ormanlarının içinde

Çam ormanlarının içinde , tamamen gürültüden uzak ve odaları deniz manzaralı olan otelde 72 odanın 26 tanesi engelliler için özel olarak tasarlanmış. Diğer odalar müşterilerin aile bireyleri ve bakıcılar için ayrılmış. Yarı olimpik yüzme havuzunda engelliler için havuz asansörü mevcut. 24 saat hemşire ve doktor hizmetinin bulunduğu otelde ayrıca otistik ve zihinsel engelliler için stimülasyon odası ve çeşitli aktiviteler de mevcut. Otelin her noktasına hiçbir engelle karşılaşmadan ulaşabilmek mümkün. İlgilenen okuyucularımız için telefon numaraları ( 0 252 ) 455 49 02 . Ayrıca www.accesscentres.com adresinden de ulaşarak daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

•Teşekkürler

İsmini vermeyeceğim bir okuyucum bize gönderdiği mektubunda yaşamını özetlemiş. Küçük yaşta çok ender rastlanan bir hastalığa yakalanmış. Hastalık onun bütün kemiklerini etkilemiş ve çok az ayakta kalabilen , hemen yorulan , ağrısız sızısız günü geçmeyen biri haline çevirmiş. Ancak o kararlı tutumuyla tekerlekli sandalye ve koltuk değneğini hiç kullanmamaya karar vermiş.

•Hastaneler ikinci evi

20 yaşına kadar tedavisi sürekli devam etmiş. Hastaneler adeta ikinci evi olmuş. Her seferinde yeni bir umut, yeni bir ameliyat. Umutlar, hayaller boşa çıktıkça hemen verdiği söz aklına geliyormuş. ‘’ Hiçbir engele yenilmemek ‘’. Bir gün babası onu ikna etmiş ve doktora götürmüş. Doktor ‘’ Seni Türkiye’de eşi benzeri olmayan bir ameliyat zincirine tabi tutacağız ‘’ demiş. Her iki kalçasına ve dizlerine protezler yerleştirilmiş. Ameliyat zincirinden sonra bir yandan iyileşmeyi beklerken bir yandan da yattığı yerden üniversite sınavına çalışmış. Ankara Üniversitesi Biyoloji Bölümü’ nü kazanmış. Artık eskisine oranla çok daha uzun mesafeler kat edebiliyormuş. Ağrıları yok gibiymiş.

•Türkiye şampiyonluğu

Üniversiteden mezun olduğu yıl , iyi oynadığını düşündüğü masa tenisi turnuvasına katılmış ve kendi branşında Türkiye Şampiyonu olmuş. Sonra bir gün otobüste , bir bardağın paramparça olması gibi dağılmış.

•Otobüste yaşadıkları

O akşam otobüse bindiğinde nadir yaşadığı ağrılardan biri kendini hissettirmiş. İlk duraktan binerek evine gitmeyi planlamış. Bu yüzden de arka tarafta bir yere oturmuş. Yaşlı kimselerin çoğunlukta olduğu otobüste , orta yaşlarda bir hanımefendi ona doğru gelmiş ve kendisine yer vermesi konusunda uyarmış. Bu durum karşısında sessiz kalmış. Çünkü çektiği ağrılar ona ayağa kalkma olanağı sağlamıyormuş. Hanımefendi hakaret ede ede otobüsün önüne doğru yönelmiş . Önündeki bir başkası da ona dönerek ‘’ Sen insanlıktan nasibini almamışsın ‘’ demiş. Ve böylece kalbinin paramparça olmasına neden olmuş. Düşünmüş ‘’Aslında bugüne kadar hakkını sonuna kadar arayan , haksızlıklar karşısında boyun eğmeyen ben kendi kendimi sorgulamaya başladım. İnsanların bu kadar önyargıyla yaklaşmasının tek nedeni benim bu kararlılığım. Aslında koltuk değneğim. Sanki tekerlekli sandalye kullansam bunlar olmayacaktı. Bu saatten sonra içimdeki insanlara pozitif bakma duygusu artık yok oldu. Bu sağlayan , önyargıları bitmek tükenmek bilmeyen insanlara teşekkürler. ‘’

‘’ Olmadı arkadaşım ‘’

Mektubunu okurken rahmetli ağabeyimi düşündüm. 22 sene ne yürüdü ne oturdu. O da bir dizi ameliyatlar geçirdi. En son ameliyatında , vücudundaki kasılmaları engellemek için omurundan ameliyat edip bazı sinirleri dahi kestiler. Ama hiç yılmadı. Kendisine insanların garip bakması , içlerinden düşündükleri onu hiç ilgilendirmedi. Hep hayata bağlandı.

Sana gelince

Bu kadar azimli bir insanın , durumunu bilmeyen birinin söylediği bir söze kızarak , böyle yaşamdan elini , ayağını çekmene inanasım gelmiyor. Hele bütün bu zor koşullara rağmen masa tenisinde Türkiye Şampiyonu olduğunu düşündükçe… Yukarıdaki telefon numaram var. Beni mutlaka arayacaksın. Spora devam ediyor musun bilmiyorum ama içinde bu kadar engelleri aşma azmi olan birinin böyle düşünmesini içime sindiremiyorum. Lütfen beni ara.

GÜZEL SÖZ

Haklı bir düşüncenin meyve vermemesi mümkün değildir. TOLSTOY

DUYURU

TESYEV ve JANDARMA Bölge Komutanlığı’nın ortaklaşa düzenlediği Engellilere Bilgisayar Kursu eylül ayında İstanbul’da başlayacaktır. Katılmak isteyen engelliler TESYEV’in ( 0 212 ) 274 10 32 – 274 11 71 no’lu telefonlarına başvurabilirler.

DUYURU Moda sektörüne adım atalı henüz 1 yıl olmasına rağmen yaptığı defilelerle başarısını kanıtlayan ve 7 Haziran`da Çırağan`da TESYEV için ikincisini düzenlediği defile ile hala dillerden düşmeyen çiçeği burnunda modacı Emel Acar`ın açıklamalarını www.tesyev.org’da okuyabilirsiniz.