GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

ENGELLİ ÇOCUKLARA TOPAÇLI, UÇAKLI YAZ OKULU

İSÖM, İstanbullu engelli çocuklara öyle bir yaz okulu programı hazırladı ki çocuklar bu yaz “Bu okul hiç bitmesin” diyecek. Avrupa Birliği hibeleriyle düzenlenecek olan yaz okulu programında topaç şenliğinden uçak yapımına kadar her şey var. İstanbul Büyükşehir Belediyesi Sağlık ve Sosyal Hizmetler Daire Başkanlığı Özürlüler Müdürlüğü, 2007‘den bu yana düzenlediği yaz okulu uygulamalarını her geçen yıl biraz daha geliştirerek hizmete sunmaya devam ediyor. 8 -13 yaş grubundaki işitme, görme ve ortopedik engelliler ile hafif mental retardasyona (zeka geriliği) sahip engelli ve süreğen hastalığı bulunan 300 çocuk için düzenlenecek yaz okullarında bu yıl yok yok.

300 engelli çocuk katılacak

Bu yıl ilk kez Avrupa Birliği desteğiyle düzenlenecek olan İSÖM Yaz Okulları’nda yaşanacak ilklerden biri de üniversite öğrencilerinin de bu yılki yaz okulları etkinliklerine gönüllü olarak katılabilecek olmaları. 1 Temmuz – 24 Ağustos tarihleri arasında İSÖM’e bağlı 20 merkezde düzenlenecek olan yaz okullarına engelli 300 çocuk katılacak.

Sultanahmet’ te topaç çevirecek

İSÖM’e ait 20 merkezde açılacak yaz okullarına katılacak olan engelli çocuklar, eğitimlerine katkıda bulunacak derslerin yanı sıra birçok eğlence ve gelişimsel katkıyı amaçlayan etkinliğe de katılacak. Yaz Okullarına katılacak çocuklar için bu yıl Sultanahmet Meydanı‘nda “İstanbul Topaç Şenliği” düzenlenecek. Yaz Okullarında kendi elleriyle yapacakları topaçlara Kız Kulesi ve Galata figürlerini işleyecek olan engelli çocuklar topaçlarını Sultanahmet Meydanı’nda döndürecek.

Tarihi yerleri gezecekler

Engelli çocuklar için yaz okulları uygulaması kapsamında düzenlenecek olan ikinci şenlik “Meslekler Şenliği”. Bu şenlikte çocuklar Yunus, Şahin gibi isimlerle tanınan motorize polis ekipleri, toplum polisleri, itfaiyeciler ve veterinerlerle tanışırken K-9 olarak bilinen polis köpeklerinin gösterilerini de izleyecek. Yaz Okuluna devam edecek öğrenciler ayrıca; Miniatürk, Panaroma 1453, Havacılık Müzesi, Rahmi M. Koç Müzesi, Topkapı Sarayı gibi İstanbul`un tarihi ve turistik mekânlarını gezme fırsatı da bulacak.

Üniversite öğrencileri hayatı öğretecek

Avrupa Birliği Eğitim ve Gençlik Programları Merkezi Başkanlığı tarafından Gençlik Programları Eylem 1.2 programı kapsamında, hibe desteği sağlanan ve “Bu Yaz Birlikte Gülelim” adı altında düzenlenecek olan projede engelli çocuklar için eğitici – öğretici ders programları düzenlenecek. Proje kapsamında çocuklara yaş gruplarına göre Türkçe, Matematik, İngilizce, sağlık ve güvenli yaşam, müzik, el becerileri, model uçak yapımı, ritm, dans-folklor, tiyatro, spor dersleri verilecek. Bu yılki eğitim sürecinde engelli çocuklara profesyonel eğitmenlerin yanı sıra üniversite öğrencisi gönüllü eğitmenler de eşlik edecek.

Yaz okulları için bir telefon yeterli

İSÖM’ün düzenlediği yaz okullarına öğrenci olarak katılmak isteyen engelli çocuklar ya da okullarda gönüllü eğitmenlik yapmak isteyen üniversite öğrencileri ALO 153’ü arayarak kayıtlarını yaptırabilirler.

Golf ve Paralimpik Oyunları

2016 Rio Olimpiyatları’ndan başlamak üzere 2 yeni spor dalı olimpiyat programına geçtiğimiz yıl ilave edildi. Bunlardan birisi Golf, diğeri ise Rugby. Rio‘da 60 golfcü, 72’lik bir sahada yarışacaklar. Buna paralel olarak 2016 Rio Paralimpik Oyunları’ndan itibaren, öncelikle engelliler golfü ve tekerlekli sandalye ragbi branşlarının da oyunlarda yer alması planlanıyor. Bu konuda bu yıl 16 Temmuz‘a kadar Uluslararası Paralimpik Komitesi’ne başvuru paketi sunulacak, daha sonra bu bilgiler incelenecek ve Uluslararası Komite’nin Aralık ayındaki toplantısında bu konuda bir karar verilecek. Uluslararası Golf Federasyonu dünyadaki ilgili engelli golf federasyonlarına başvurarak bu konudaki çalışmaları hızlandırmalarını istedi. Bu bağlamda Türkiye Golf Federasyonu 13-15 Nisan tarihlerinde Türkiye’de ilk defa 11 Avrupa ülkesinin katılımıyla Uluslararası Engelliler Golf Müsabakaları’nı organize etti. 4 yıl önce Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı ve Türkiye Golf Federasyonu işbirliği ile başlatılan engelliler golfü de ilk meyvelerini verdi ve Mehmet Kazan kendi kategorisinde şampiyon oldu.

Bakandan destek

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi de, Avrupa Engelliler Golf Federasyonu’nun, Türkiye Golf Federasyonu ile yapılan görüşmeler sonucunda engelliler golfünün tanıtılmasına ve 2016 dan itibaren büyük bir ihtimalle Paralimpik branş olarak başlatılmasına katkıda bulunmak üzere bu turnuvayı destekledi. En büyük destek ise Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Sayın Faruk Nafiz Özak‘dan geldi. Kapanış törenine katılan Bakan Özak, 11 Avrupa ülkesinin gölfcüleri, Avrupa Engelliler Golf Federasyonu’nun Başkanı, Genel Sekreteri ve Yönetim Kurulu Üyelerinin şaşkın bakışları arasında konuşma yaparak, şampiyonları kutladı. Belli ki oradaki Avrupalı temsilciler kendi ülkelerinde engelli golf turnuvasına katılan Spor Bakanı hiç görmemişlerdi ve şaşkınlıkları bundandı. 2016‘dan itibaren birçok engelli branşında olduğu gibi “TEK DÜNYA TEK SPOR” çerçevesinde golf de ilgili ülkelerin Golf Federasyonları tarafından organize edilecek. Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin vereceği karar doğrultusunda gelişmeleri hep birlikte izleyeceğiz.

DUYURU

Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org sitesinden `Yazarlarımız` bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz.

GÜZEL SÖZ

İnsanlara verilen şeylerin en hayırlısı güzel ahlaktır. Hadis-i Şerif