GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

ENGELLİ SPORCULAR İÇİN ÖZEL OTOBÜSLER

Gençlik ve Spor Bakanımız Akif Çağatay Kılıç, geçen hafta Ankara’da uluslararası dolaşım imkanına sahipolan özel otobüslerden ilk 10 tanesini ilgili kurumlara verdi. Şu anda üretimde olanlar tamamlandığı zaman toplam 30 otobüs olacak. Bu desteğin zaman içinde 81 ile yayılması düşünülüyor.Otobüslerin özellikleri arasında, ön aks ve arkasında yer alan lift sayesinde sporcular otobüslere rahatlıkla çıkabiliyor. Ve yine otobüsün içindeki koridora yerleştirilen, bağımsız tekerlekli sandalye hareketi için zemini sıfırlayan sökülebilir podyumlar sayesinde, araç zeminine çıkan tekerlekli sandalye kullanıcıları hızla koltuklara transfer olabiliyor. Görme engelli sporcular da düşünülerek koltuk numaraları Braille alfabesi ile yazılmış. Bu otobüsler engelli sporcu ve gençlerimizin seyahatlerini kolaylaştıracak. İlk otobüsler, en fazla aktif lisanlı engelli sporcuya sahip olan illere dağıtıldı.

Teşekkürlerimizle…

Bu çabaları ve girişimleri için Gençlik ve Spor Bakanlığı’na teşekkürlerimizi sunuyoruz. Ama bizim görevimiz yalnız yapılan iyi işleri değil, aksayan tarafları da hatırlatmak. O konulara da daha sonraki haftalarda gireceğiz.

Burası Almanya

Tarih: 28 Şubat 2015.

Almanya’nın Frankfurt kentinde Hessen Eyaleti Tenis Federasyonu’nun genelkurulu yapılıyor. Misafir konuşmacı olarak davetliyim. İçişleri ve Spor Bakanı, FederalAlman Spor Teşkilatı Eyalet Başkanı ve AlmanTenis Federasyonu Başkanı konuşmalarını yaptıktan sonra kürsüye çıkıyorum. İçişleri ve Spor Bakanı’na tenisle ilgilibirçok şey söylediğini ama tekerlekli sandalye tenisi konusunda tek bir kelime etmediğini hatırlatarak üzüntümü belirtiyorum.Konuşmamın devamında,Alman Tenis Federasyonu Başkanı ile Eyalet Spor Federasyonu Başkanı’nın bir şeyler konuştuğunu görüyorum. Ve Alman Tenis Federasyonu Başkanı’na şöyle diyorum:“Sayın Dr. Kraus birkaç dakika daha konuşmadan sabrederseniz, benden bir şeyler öğrenebilirsiniz. Ayrıca birazdan federasyonunuz ile ilgili söyleyeceklerim olacak.” Ardından “Geçen hafta federasyonunuzu aradım. Almanya’da federasyonunuza bağlı 9.500 tenis kulübünden kaçında engelli tenisi oynandığını, kaç bay ve bayan tekerlekli sandalyeli tenisçi olduğunu sordum,cevap veremediler. Bu nasıl bir federasyon anlayışıdır? Yoksa engelli sporcuları sporcudan saymıyor musunuz?” diye soruyorum.Toplantı bitiyor, vedalaşıp ayrılıyoruz.

Eleştiriye önem veriliyor

Geçtiğimiz hafta bilgi olarak bir mailgeliyor. Alman Tenis Federasyonu,Eyalet Tenis Federasyonu Başkanlarına gönderdiği mailde “Önümüzdeki iki hafta içinde, eyaletinizdeki tenis kulüplerinin kaçında engelli tenisi oynandığını ve kaçar sporcu olduğunu bildirmenizi rica ederiz” yazıyor.

İşte Almanya böyle demokratik ve eleştiriye önem veren bir ülke. Bir an düşündüm, bu kadar ağır eleştirileri 250 kişilik toplum önünde ülkemizde benzeri makamlardakilere yapsaydık acaba ne olurdu? Şimdiye kadar çoğunun yaptığı gibi, hatalarını görüponları düzeltmeye çalışmak yerine küserler, konuşmazlardı herhalde.Daha öğreneceğimiz çok şey var.

Duyuru

Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org sitesinden ‘Yazarlarımız’ bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz.

Güzel söz

Kutsal şeylere yalnız ellerle değil düşüncelerle de dokunulmamalıdır.

EMERSON

sonu