GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
ENGELLİ SPORCULARIMIZ
| Milliyet

ENGELLİ SPORCULARIMIZ

Bildiğiniz gibi her Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’ndan sonra federasyonlarda seçimler yapılır. Pandemi nedeniyle Tokyo 2020 Oyunlarının 2021’e ertelenmesinden kaynaklanan özel durumdan dolayı her dört yılda bir yapılması gereken seçimler bu kez 5.’i yıla sarktı. Hal böyle olunca bir yandan federasyonlarda seçim telaşı yaşanırken, bir yandan da 2021 spor takvimi aksatılmadan sürdürüldü. Yöneticiler sandık başında, sporcular ise spor arenasında ter döktüler. Bu durum elbette engelli federasyonlarımız ve sporcularımız için de geçerliydi. Bazı federasyonlarda yönetimler değişti ama sporcularımız için hayat devam etti. Son 1,5–2 ay içerisinde muhtelif turnuvalara katılan engelli sporcularımızdan oldukça önemli başarılar geldi. Bu şampiyonaların ikisinden bahsetmek istiyorum.

  • İtalya’nın Pisa kentinde düzenlenen Tekerlekli Sandalye Eskrim Dünya Şampiyonası’nda milli sporcumuz Hakan Akkaya erkekler EPE Kategorisinde 2’nci olarak gümüş madalyanın sahibi oldu.
  • Tiflis’te gerçekleşen Para Halter Dünya Kupası’nda 55 kg’de mücadele eden Besra Duman 121 kg’lik kaldırışıyla 2’nci olarak gümüş madalyaya uzandı.
  • Fransa’nın Montluçon Şehrinde VIRTUS (Özel Sporcular) Dünya Yüzme Şampiyonası ise 10 Aralık tarihinde başladı. 18 Aralık’ta sona erecek olan ve 9 ülkeden 54 sporcunun katıldığı şampiyonada Özel Sporcular Spor Federasyonumuza bağlı 7 sporcumuz mücadele veriyor.
  • İlk günde milli sporcularımız 1 altın, 2 gümüş ve 6 bronz madalya olmak üzere toplamda 9 madalya kazandılar.
  • Bu sporcularımız; Deniz Şevin Şentuna  800 Metre Serbest Stilde 1’nci, Ali Şiroğlu   800 Metre Serbest Stilde 2’nci,  Doruk Davran 200 Metre Bireysel Karışıkta 2’nci, Mert Aslan 100 Metre Sırt Üstünde 3’ncü ve Seçil Açıkgöz 200 Metre Bireysel Karışıkta 3’ncü oldular.
  • Erkekler 4X50 metre Serbest Sitil Bayrak Yarışında takımımız ise; ilk defa katıldığı Dünya Şampiyonasında Dünya 3.’sü oldular ve ülkemize bu alanda ilk madalyayı kazandırdılar.
  • Dünya Şampiyonasının 2’nci gününde Deniz Şevin Şentuna 100 Metre Kurbağalamada, Ali Şiroğlu 400 Metre Ferdi Karışıkta Dünya 2.’si olarak gümüş madalyanın sahibi oldular.
  • Seçil Açıkgöz 50 Metre Sırtüstünde, Hikmet Cem Sezgin 400 Metre Serbest Stilde Dünya 3.’sü olarak bronz madalyanın sahibi oldular.

Görüldüğü gibi federasyonlardaki seçimlere rağmen engelli sporcularımız ellerinden geleni yapıp ülkemizin ismini duyurmaya devam ediyorlar.

Umarız yeni seçilen federasyon başkanlarımız da, mevcut bazı problemleri ortadan kaldırarak hem sporcu sayısının hem de katılacağımız Avrupa, Dünya Şampiyonalarında ve Paralimpik Oyunları’nda kazandığımız madalya sayısının artmasını sağlarlar.