GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

ENGELLİ SPORCUYA BP’DEN DESTEK

Bu yıl Türkiye’deki faaliyetlerinin 100’üncü yılını kutlayan BP, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi sponsorluğuna ek olarak, Milli Paralimpik Takımı’nda yer alan 8 sporcuya da sponsor oldu. Geçtiğimiz haftalarda Antalya’da yapılan bayiler toplantısı sırasında, 2012 Londra Paralimpik Oyunlarına katılacak sporcularımızdan Suat Öner (Atletizm), Çiğdem Dede (Halter), Beytullah Eroğlu (Yüzme), Kübra Öçsoy (Masa Tenisi), Nergiz Altıntaş (Masa Tenisi), Özlem Baykız (Yüzme), Semih Deniz (Atletizm) ve Doğan Hancı (Okçuluk)  ilgili federasyonların seçimi sonucunda,  BP‘den geçtiğimiz ocak ayından başlamak üzere yıl sonuna kadar her ay önemli miktarda destek alacaklar.

                              

Amaç, 2012 Londra Paralimpik Oyunları’na hazırlanma ve kendini geliştirmek için  destek sağlamak. Özellikle engelliler ve engelli sporları konusunda duyarlı olan BP Türkiye Akaryakıt Direktörü Richard Harding ‘’100’üncü yılımızı kutlarken, Milli Paralimpik sporcularına sağlayacağımız destek bizi en az Türkiye’deki 100’üncü yılımızı kutlamak kadar heyecanlandırıyor. Bu işbirliği tüm çalışanlarımızla, bayilerimizle ve müşterilerimizle BP ailesi olarak hepimizi gururlandıran çok önem verdiğimiz bir girişim” sözleri ile duygularını dile getirdi.

                       

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi ( TMPK ) ve Türkiye Engelliler  Spor Yardım ve Eğitim Vakfı ( TESYEV ) ile imzalanan iki ayrı sponsorluk anlaşması gereği, her iki kuruma da engellilere uygun 2 adet minibüs de BP tarafından teslim edildi. Bunun yanı sıra, BP bayileri, kendi bölgelerindeki engellilere ve sporcularımıza destek olmak konusunda çeşitli etkinliklerde bulunmak üzere hazırlanıyorlar. Bunlardan birincisi herhalde önümüzdeki haftalarda Antalya’da yapılacak.

                 

Almanya’da toplam 19 adet Olimpiyat Hazırlama Merkezi bulunuyor. Bu merkezlerde olimpiyatlara ve paralimpik oyunlarına hazırlanan sporcular, bir kısmı yatılı olarak, ilgili sporlarda antrenman yapıyor. Fizik tedavi ve tıp merkezleri ve psikologlar da kendilerine destek oluyor. Frankfurt’ta kurulu merkez, 19 merkezin içinde ilk üçte yer alıyor. Geçtiğimiz hafta Hessen Eyaleti’nin başkenti olan Wiesbaden’de Olimpiyat Merkezi’nin 25’inci yılı bir akşam yemeği ile kutlandı. Hessen Eyaleti Başbakanı Volker Bouffier’in yaptığı konuşma, spor ile ilgili birçok devlet adamına örnek olacak nitelikteydi. 160 davetlinin bulunduğu salonda, Hessen eyaletinde (Başbakan daha önce spordan da sorumlu olan İçişleri Bakanıydı) sporun nasıl geliştiği, sporda en önemli faktörün spor kulüpleri olduğunu, bunların desteklenerek bu eyaletten nasıl şampiyonlar çıkarıldığını anlattı.

                              

Salonda bulunan Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarında madalya almış sporcular tanıtıldı. Almanya Olimpiyat Komitesi ile Paralimpik Komitesi’nin nasıl el ele çalıştığı vurgulandı. “Olimpik ve Paralimpik Oyunlar eşit değildir” diyen Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi  Başkanı’na böyle toplantılara katılarak bir şeyler öğrenmesini tavsiye ederiz. Frankfurt Olimpiyat Hazırlama Merkezi’nin 24 senedir müdürlüğünü yapan Werner Schafer  20 yıllık dostumuz. Bir gün ülkemizde benzeri merkezler kurulursa mutlaka kendisinden faydalanmak gerekir.

Güzel Söz

Ne söylediğini, kime söylediğini ve ne zaman söylediğini unutma. / HZ. EBUBEKİR