GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

ENGELLİ SPORLARI EĞİTİMİ

Kastettiğimiz engelli sporcular veya antrenörleri değil. Devletimizin sporla ilgili her kademedeki yetkilileri ve illerdeki mülki ve idari amirlerimiz. Zira hâlâ ülkemizde engelli sporu deyince, hem konuyu bilmeyen, hem de konuşan bir çok insan var.

Ülkemizde engelliler sporunun geçmişi, batı ülkelerinde olduğu gibi 50, 60, 70 yıllara dayanmıyor. Bunun üzerine bir de eğitim eksikliği eklenince ortaya şöyle bir tablo çıkıyor: Muhtelif spor branşlarında bir avuç gönüllü antrenörün son 15 senede (TESYEV) Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı’nın destekleri ile aldıkları eğitimler ile geldikleri noktalarda, bu sporlarda uluslararası başarıların kazanılması.

Kaç defa yazıldı ve söylendi. Özellikle Bedensel ve görme engelliler sporları konusunda Spor Genel Müdürlüğü’nün artık harekete geçmesi ve önce uygun gördüğü elamanlarını bu konuda eğitmesi gerekir.

Yine tekrar edelim,acilen bir “Engelli Sporları Şurası” yapılmasında fayda var. Bu şuraya yurtdışından uzmanlarda davet edilmelidir. Bu şurada, tesisler, kulüpler,antrenörler, sporcular, spor branşları mercek altına alınmalı ve 5 yıllık bir plan yapılarak hemen uygulanmaya geçirilmelidir.