GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

ENGELLİ SPORLARININ DAHA ÇOK DESTEĞİ VAR

2017 yılı engelli sporcularımızın büyük başarıları ile geçti. Ampute Milli Futbol Takımımızın Avrupa Şampiyonu olması, Tekerlekli Sandalye Basketbol Genç Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonluğu, aynı spor dalında büyükler kategorisinde A Milli Takımımızın Avrupa Şampiyonluğu ve tamamı burada sayılamayacak nice başarılar…

Her Şey Devletten Beklenmemeli 

Bunları öncelikle teknik adamlarımıza ve sporcularımıza borçluyuz. En önemli sorunlardan biri hâlâ sponsor konusu. Oysa, artık bu sporcularımız ve onların bağlı olduğu federasyonlar, sponsor bulmayı çevrelerine anlatamıyor gibiler. Tabii ki engelli sporları basılı ve görsel medyamızda henüz hak ettiği yeri de bulamıyor. Her şeyi devletten beklemenin mümkün olmadığını artık anlamalıyız. Bu arada ülkemizdeki önemli özel kurumlarımıza da bu sporları ve sporcuları destekleme konusunda görev düşüyor.

Arif Uztürk Yine Sahnede 

Geçtiğimiz hafta yine mükemmel bir atmosferde yapılan Milliyet’in yılın spor ödülleri gecesinde, Ampute Futbol Milli Takımımız yılın takımı seçilince, Bedensel Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Arif Uztürk geçen sene olduğu gibi yine sahneye fırladı. Acaba bu bey şunu düşünmüyor mu?
Fenerbahçe Basketbol Takımı yılın takımı seçildi. Çeşitli federasyonlara bağlı bireysel sporcular yılın sporcusu seçildi. Hangisinin federasyon başkanı sahneye koşup da hemen o takımın veya sporcunun yanında yer aldı? Ama biz istediğimiz kadar yazalım. Yine herkes seviyesi tartışılır şekilde bildiğini okuyor.

Hayata Katılma 

Bu köşeden sürekli yazıyoruz. Birleşmiş Milletler’in almış olduğu bir karar gereği artık dünyada ‘Engellilerin topluma entegrasyonu’ diye bir şey yok. Yeni adı ve belki de en doğrusu ‘KATILMA’. Yani engelli insanların da diğer engelsiz insanlarla birlikte yaşamaları, spor yapmaları, gezilere gitmeleri ve aklınıza gelebilecek günlük hayatta yaşanan her şeyi birlikte yaşamaları.

Umarız Kısa Zamanda Bizde de Yapılır 

Bunun için ülkemizde ciddi bir program yapılamadı. Almanya, geçen ay seçtiği 10 pilot bölgede, yerel sponsorlarla birlikte spor yoluyla inclusion yani (dahil etme) isimli bir seminer projesi başlattı. Ve bu tüm Almanya’ya yayılarak devam edecek. Burada neler yapılması gerektiği, nasıl yapılacağı tartışılıyor, konuşuluyor ve hangi spor aktivitelerinin bu konuda öne çıkması gerektiği araştırılıyor. Umarız bizim Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığımız, Sağlık Bakanlığımız, Gençlik ve Spor Bakanlığımız ve Milli Eğitim Bakanlığımız bir araya gelir ve bizde de bu çalışmalar ciddi bir şekilde başlar.

ÇENGELLİ PANO

‘Maddi, manevi yardım istiyorum’  

Yüzde 91 engelliyim. Evden çıkarıldım, mağdur durumdayım. Maddi ve manevi yardıma ihtiyacım var. Yardımseverlerden ilgi bekliyorum.

Selahattin Özdemir Tel: 0507 225 74 88

‘TESYEV ailesini çok seviyoruz’

Bazı insanlar herkesi kendileriyle karıştırırlar ve ilk olarak kendilerindeki kusuru başkalarına yapıştırırlar. Böyle yaparak kendilerini gizlediklerini sanırlar ve kendi kendilerini ele verirler. Yazık bu kadar küçük, karakterden yoksun olmayı becerebildiğinize göre Türkiye Görme Engelliler Spor Federasyonu Başkanı Hasan Sayyıdan, siz kesinlikle yalan kelimesinin vücut bulmuş halisiniz. Doğru kelimesinin baş mimari Yavuz Kocaömer Başkanımıza inancımız tam. Başkanımızı ve TESYEV ailesini çok seviyoruz.

H. E. Trakya Üniversitesi Keşan Yusuf Çapraz Uygulamalı Bilimler Yüksekokulu
Bankacılık ve Sigortacılık

‘Mektup arkadaşı arıyorum’

27 yaşındayım. Mektup arkadaşı arıyorum. İlgilenenlerin mektuplarını bekliyorum.

Serdar Biter
M Tipi Kapalı Cezaevi C-8 Koğuşu Pozantı / Adana