GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

ENGELLİ SPORUNDA GÜZEL GELİŞMELER VAR

Perihan Savaş’a teşekkürler

Engelli bir ağabey ile geçirdiğim 20 yılın sonrasında, eğer Perihan Savaş olmasaydı, ben bugün engelliler sporunun içinde yoktum. Gerektiğinde genel müdür, bakan, gazeteci, herhangi bir sivil toplum örgütünün başkanı ile girdiğim tartışmalarda ve bugün engelliler sporunun ve engellilerin haklarının geldiği noktada en ufak bir katkım olduysa, bu sevgili Perihan Savaş sayesindedir. Bana güvenerek yönetim kuruluna alması ve asbaşkan yapması engelliler sporunun bu günkü duruma gelmesinde en büyük etkenlerden biridir. Geç de olsa kendisine tüm engelli sporcularımız adına, burada bir kez daha şükranlarımı sunuyorum.

Çok önemli bir proje

Geçtiğimiz hafta, Spor Genel Müdürlüğü, engelliler sporu konusunda ‘Antrenörlerimiz engelleri aşıyor’ projesini başlattı. 2005 Temmuz ayında kabul edilen Engelliler Yasası’na göre, Spor Genel Müdürlüğü’nün görevleri arasında olan bu proje çok önemli. Buna göre, 81 ilin Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü 1774 kadrolu antrenör için muhtelif illerde üniversiteler, ilgili federasyonlar ile işbirliği yapacak. Böylece birinci kademe yardımcı antrenör kursu gerçekleştirilecek.

Bakanımız haklı

Alt yapımızın eksikliği dolayısıyla bu proje daha daönem kazanıyor. Şimdi merak edilen husus, bu1774 kadrolu antrenörü,muhtelif engeliler spor dallarında eğitecek antrenör hocalarının bulunması. Bu bakımdan geç kalınmış da olsa, Spor Genel Müdürlüğümüzü bu girişimi için kutluyoruz.

Buradaki en büyük güvencemiz ise,Avrupa Birliği ve Türkiye Ulusal Ajansı koordinesinde ilerleyen ERASMUS projesinin tanıtım toplantısında, konuşan Gençlik ve Spor Bakanı Sayın Akif Çağatay Kılıç. Sayın Bakan’ın sözleri şöyle: “Bugüne kadar hep güzel konuşmalar yapıldı, yemekler yendi dağılındı. Kararların arkasının gelmediği dönemler geçmişte kaldı.” Sayın Bakan haklıdır. Yıllardır konuşulan birçok proje kağıt üzerinde kalmış, yapılan spor şuraları, harcanan milyonlarca para maalesef boşa gitmiştir. Bugün engelliler sporlarından tekerlekli sandalye masa tenisi, tekerlekli sandalye tenisi, tekerlekli sandalye basketbolu, goalball gibi sporlarda, bundan 15 sene önce özellikle Almanya’danTürkiye’ye getirilen antrenör hocalarının emeklerini unutmamak gerekir.

Tavsiyemiz, yeni dönemde yine bu konuda da Almanya ile işbirliği yapılarak, daha çok antrenörümüzün yetişmesine katkı sağlamaktır.

GÜZEL SÖZ

Ben düşmanlarımla başa çıkabilirim; Tanrı beni dostlarımdan korusun.

Voltaire

sonu