GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

ENGELLİLER CAMİASINDA NELER OLUYOR?

Sevgili okurlarım, bu hafta sizlerle engelliler camiasını ilgilendiren bazı haberleri paylaşacağız.

Türk Hava Yolları’nın cevabı

6 ay süren yazışmalardan sonra THY nihayet okurumuz Uğur Becerikli’ye cevap verdi. THY ‘da çalışan engelli personel sayısı 58 ‘miş. Buna göre daha yaklaşık THY 70 engelli personeli daha iş yasası gereği çalıştırmak mecburiyetinde. Aldığımız bilgilere göre bu konuda çalışmalar devam ediyormuş.

Merak ettiğimiz bir başka husus ise , THY’nin yasaya uymayarak, çalıştırmadığı her personel için 750 YTL aylığı 2005 yılında devletin hesabına yatırıp yatırmadığı. Ama yine biliyoruz ki THY bu soruya da cevap vermekte zorlanacak.

İçişleri Bakanlığı Genelgesi

10 Mart tarihinde T.C. İçişleri Bakanlığı Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğü bir genelge yayınladı. 13 Mart tarihi itibariyle engelli vatandaşlarımızın engel oranlarına ilişkin bilgilerin MERNİS Veri Tabanı’na aktarıldığını bildirdi. Bu çerçevede engelli vatandaşlara verilen nüfus cüzdanlarının arka yüzünün onay bölümünün üst kısmında ‘’ Yüzde …… oranında özürlüdür ‘’ ibaresinin yer alacağı açıklandı.

Engel bilgisi MERNİS Veri Tabanı’nda yer alan vatandaşlarımızın müracaatlarında, kendilerinden nüfus cüzdanı talep belgesi dışında başka belge istenmeyecektir. Sadece beyanlarına dayanılarak nüfus cüzdanlarında ‘’ engel oranının ‘’ yer alması sağlanacaktır. İstenmedi takdirde ‘’ engel oranı ‘’ hiçbir şekilde nüfus cüzdanlarında yer almayacak.

Fikrimiz değişmedi

Her ne kadar engelli vatandaşlarımızdan istemeyenler nüfus cüzdanlarına engellilik oranını işletmek zorunda değil. Ama ileride hep birlikte birtakım anlaşmazlık ve tartışmaların ortaya çıkacağına kesin gözüyle bakmaktayız. Bizdeki bilgilere göre, hiçbir Batı ülkesindeki engelli insanların nüfus kağıtlarında engel oranı yazmıyor. Bu konu insan hakları yönünden çok tartışıldı. Şuan devam etmekte olanda bir dava da var. Bunun sonucunu beklemek gerekir. Ancak anlayamadığımız , yapacak bir çok iş varken , bu tip önem arz etmeyen konulara eğilerek tartışmalara meydan verilmesi. Bir süre sonra çeşitli devlet kurumlarında işlerini yaptırmak isteyen engelliler ile oradaki görevliler arasındaki tartışmalara da tanık olacağız.

Ömer Balıbey’e3 Nisan tarihli köşemizde İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Ömer Balıbey’den 19/12/2005 tarihli yazımızla ilgili araştırma sonuçlarını beklediğimizi belirtmiştik. Hassasiyet göstererek yazımızın yayınladığının ertesi günü bir faks çekti. Müfettişlerin yaptığı incelemenin devam etmekte olduğunu belirtip sonuçlandığında bilgi vereceğini söyledi. Bu köşede yazılan bir şey unutulmaz. Bu bakımdan da diğer köşelerden biraz farklıdır. Biz , görevimiz gereği her 6 haftada bir Sayın Balıbey’e buradan ‘’ Ne zaman bitecek bu araştırma ‘’ diye sesleniriz. Bu arada dikkatimiz çeken , tüm devlet dairelerinde olduğu gibi yine Ömer Balıbey’in de gönderdiği yazının altında ne ‘’ Saygılarımla ‘’ , ne ‘’ Sevgilerimle’’ diye bir sözcük olmaması. ‘’ Bilgilerinizi rica ederim ‘’ demiş ve imzalamış. Yine söylüyoruz. Avrupa Birliği’ne girmeye çaba gösterdiğimiz şu günlerde bu Osmanlı devrinden kalan anlayış değişmek zorunda. Batı ülkelerinde devlet kurumları vatandaşlarına yazı yazarken altına ‘’Saygılarımla’’ veya ‘’ Dostane selamlarımla‘’ diye bir ibareyi muhakkak koyar. Bu ibareyi koydukları içinde ne o devlet kurumunu temsil eden insanlar küçülür, ne de onlara gösterilen saygıda bir azalma olur. Tam aksine devlet kurumlarıyla halk kaynaşır . İnsanların tercihlerine göre bir kısmının devlette , bir kısmının da özel sektörde çalıştığı herkes tarafından son derece normal karşılanır. Bunun bir eğitim konusu olduğunu düşünerek sevgili Ömer Balıbey’den bu konuda da öncülük bekliyoruz.

TSD Gönen Şubesi

Türkiye Sakatlar Derneği’nin Gönen Şubesi de aktif sivil toplum örgütlerinden bir tanesi. 1992 yılında kurulan dernek , bu güne kadar tekerlekli sandalye , akülü sandalye dağıtımlarının yanı sıra , Gönen İlçesi’nde engelli insanlarımıza devlet hastanelerinden raporlar alarak , gerektiğinde aylık bağlayarak , öğrencilere eğitim yardımı yaparak , sağlık desteğinde bulunarak faaliyetlerini yürütüyor.

Özürlüler Eğitim , Kültür Merkezi ve Yurdu

Gönen Özürlüler Eğitim , Kültür Merkezi ve Yurdu’nun temeli 17 Mayıs 2003 tarihinde atılmış. İlçe Kaymakamı Mehmet Demirezer, Belediye Başkanı Hayati Köse ‘nin destekleriyle inşaat ilerliyor. Ancak toplam 5 kattan oluşan , 5 bin metrekare inşaat alanına sahip olan binanın inşaatının tamamlanmasında zorlanılıyor. En modern tekniklerle , tüm engelli guruplarına hizmet edecek şekilde tasarlanan binanın tamamlanabilmesi için desteğe ihtiyaç var. Konu ile ilgilenen vatandaşlarımızın ( 0 266 ) 762 59 07 no’lu telefondan bizzat Dernek Başkanı Nihat Kaban’a ulaşarak bilgi almaları mümkün.

Engelleri kaldıralım

Söz Türkiye Sakatlar Derneğinden açılmışken genel merkez tarafından kısa bir süre önce başlatılan ‘’ Engelleri kaldıralım ‘’’ kampanyası ile ilgili de birtakım bilgiler vermek istiyoruz.

Kampanya Turkcell ve Avea GSM Şirketleri tarafından sağlanan 5045 mesaj hattına gönderilecek mesajlardan elde edilen gelir ile yürütülecek. Her boş mesaj 2.5 YTL değerinde. Bu proje ; mimari ve insani düzenlemeler ile uygar toplumlara yaraşır örnekler yaratmayı hedefliyor. Proje kapsamında belirlenecek okullarda, mimari düzenlemeler ( rampa, asansör, tuvalet v.b) yapılacak. İhtiyaç sahibi engelli öğrencilerin öğrenim ortez, protez , koltuk değneği , tekerlekli sandalye ihtiyaçları karşılanacak, onlara eğitim bursu verilecek. Proje hayata geçirilirken sivil toplum kuruluşları , ilgili meslek kuruluşları ve kamu daireleri ile ortak hareket edilecek. Artık söz siz sevgili okuyucularımızda. 5045 ‘e boş bir mesaj atın ve Türkiye’nin en düzgün çalışan sevil toplum örgütlerinden bir olan Türkiye Sakatlar Derneği’ne bu kampanyada destek olun.

DUYURU www.tesyev.org sitesini ziyaret edin.

GÜZEL SÖZGönlünü vermedikçe, gönül bulamazsın.Mevlana

KULÜP TANITIM KÖŞESİ

Bu hafta ‘’ Haydi Yalovalı engelli gençler, spor yapmaya ‘’ diyoruz ve size Yalova ‘daki engelli spor kulübünün iletişim bilgilerini veriyoruz.

Yalova Ortopedik Engelliler Spor KulübüSüleyman Bey Mah. Belediye Blokları No: 156 / Yalova

Tel: ( 0226 ) 811 43 52Fax: ( 0226) 811 43 52

Ana Spor Branşları : Basketbolİlgili : Alparslan ERKOÇ