GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

ENGELLİLER CAMİASINDAN HABERLER

‘Engellileri adam yerine koyduk

Geçtiğimiz Eylül ayında Tekirdağ’da bir özel okul açılışında konuşan Tekirdağ Milletvekili Ziyaeddin Akbulut “2005 yılında Engelliler Yasası‘nı yürürlüğü sokarak engellileri insan yerine koyduk, adam yerine koyduk” diyerek hakaret etmişti. Bu yasadan önce bazı engelli çocuk sahibi anne babaların “Allah’ım bunun canını al da kurtulalım” dediklerini, oysa şimdi onlara “Ekmek teknemiz, aman onlara bir şey olmasın” diye baktıklarını dile getirmişti. Bu insanlığa yakışmayan sözlerinden sonra birkaç defa kendisine buradan hatırlatmalar yaptık. Hepimizin yanlış yapabileceğini, ama özür dilemesi gerektiğini belirttik. Herhalde eski vali olduğu için hâlâa özür dilememekte ısrar ediyor. Biz kendisine buradan zaman zaman bunu hatırlatacağımızı zaten daha önce de söylemiştik.

İnsanlık gerçekten ölmüş

Manisa’dan bir kardeşimizin yazdıklarını sizlere aktarıyoruz: “Ben doğuştan spastik atakiz hastası olan, yüzde 66 bedensel engelliyim. Kardeşim de yüzde 96 oranında ağır derecede engelli. Daha önce TESYEV’den kardeşime bir motorlu sandalye almıştık. Ama bizim milletimiz engelli aracının aküsünü çalacak kadar aç kalmış ki kardeşimin bahçemizde demir kafesin içinde bulunan arabasının aküsü kabloları ile birlikte çalındı. Ben şuna inanıyorum: Bu dünya sadece yüce Allah’ın kurduğu bir tiyatro, oyuncuları ise biz insanlarız. Mal, mülk hepsi onundur!” 

Yorum yok

Yukarıda yazılanları okuduğumuz zaman, bunu yapanlara söyleyecek söz bulamadık. Küfür ya da hakaret etmenin ne faydası var. Herhalde bu aküleri çalanların insan olmaması gerekir. 

Engelli öğretmen atamaları

EKPSS sınavlarından çok yüksek notlar alan engelli öğretmen adayları biraz tedirgin. Çünkü Milli Eğitim Bakanlığı’ndan bu konuda herhangi bir açıklama yapılmadı. Sınavları kazanan o engelli kardeşlerimiz atamaların gecikeceğinden endişe ediyor. Milli Eğitim Bakanlığımıza duyurulur!
İstanbul İl Spor Müdürü

6 ülkenin katılımıyla Mayıs ayı sonunda İstanbul’da 6’ncı Dr. Trawinski Uluslararası Tekerlekli Sandalye Basketbol Turnuvası yapıldı. Turnuvanın basın toplantısına teyit etmesine rağmen katılmayan ve gerçeklere uymayan bir basın açıklaması gönderilen İstanbul Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürü İbrahim Koç’a 2 Haziran tarihinde bu sütunlarda seslenmiştik. Kendisine sorduğumuz sorulara, daha doğrusu yönelttiğimiz eleştirilere bugüne kadar hiçbir cevap vermedi. Gerçeklere uymayan basın açıklamasını nedenlerini kendisine yazmıştık. Bize açıklama gönderebilirdi veya özür dileyebilirdi. Ama devlette çalışanlar özür dilemeyi bir eksiklik zannederler. O bulundukları makamların geçici olduğunu görevdeyken asla düşünmezler. Sonra o görevleri sona erip de halk arasına karıştıklarında, hangi durumlara düştüklerine birçok kez şahit olduk. Yol yakınken İstanbul İl Müdürü İbrahim Koç engelli sporculardan özür dilemeli ve yapacağı projelerle yeniden gönüllere girmelidir.