GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

ENGELLİLER ENGELSİZLERE YARDIM EDİYOR

Seneler önce de yazmıştık. Almanya da bir program var. Adı : ‘’Engelliler engelsizlere yardım ediyor’’ Nedir bu program?

Hayatın Zorlukları

Çeşitli engelli okullarından öğrenciler, engelsiz öğrencilerin devam ettiği bir okula, 1 hafta veya 15 gün süre ile misafir oluyor. Birlikte derslere girip, teneffüslerde birlikte oynuyorlar. Yemeklerini beraber yiyip, derslere birlikte giriyorlar. Ve daha sonra tekrar kendi okullarına dönüyorlar. Yapılan araştırmalarda bu tip ziyaretlerden sonra engelsiz öğrencilere öğretmenleri neler hissettiklerini, engelli arkadaşlarıyla birlikte nasıl günler geçirdiklerini soruyorlar.

Cevaplar

Öğrencilerin tamamına yakınının verdikleri cevaplardan en önemlisi şu : ‘’Öğretmenim, biz engelli arkadaşlarımızla birlikte geçirdiğimiz bu haftadan sonra hayatın zorlukları karşısında pes etmemeyi öğrendik ve anladık ki ‘’ FARKLI OLMAK NORMALDİR. ’’

Ülkemizde durum

Ülkemizde ise sorun genellikle çocuklarımızın anne ve babalarından başlıyor. Özellikle Anadolu’ ya gidildiğinde engelli çocuklarımızın anne – babaları, sanki onların yaşama hakkı yokmuş gibi, sanki onlar bu ülkenin vatandaşı değilmiş gibi davranıyor, çocuklar evlerde, bazen ahırlarda ve çoğunlukla da bağlanarak yaşamlarını devam ettirmek zorunda kalıyorlar. Engelsiz çocuklarımızın anne – babaları ise, çocuklarının asla engelli çocuklarla bir arada olmasını istemiyor. Sanki onlarda bulaşıcı bir hastalık varmış gibi. Burada da görev herhalde Milli Eğitim Bakanlığımıza düşüyor.

Yukarıda bahsettiğimiz programın bir benzerinin pilot olarak uygulanması, ülkemizde engelliler konusundaki sorunların ve önyargıların aşılmasına gelecekte büyük destek olacaktır.

THY ‘ den ses yok

Bir süre önce Türk Hava Yolları’nın Halkla İlişkiler Müdür Vekili S.Ekrem Şirin’in, Hentbol Federasyonu Başkanına gönderdiği “İlgi yazınız Türk Hava Yolları tarafından ‘SEVİYESİZ’ bulunduğundan cevap verilmeye değer bulunmamıştır” şeklindeki mektubunu sizlerle paylaşmıştık. Ve milli havayollarımızın adına, ülkemizde yaşayan birinin yazdığı mektuba ‘’SEVİYESİZ‘’ diyen bu şahıs hakkında ne işlem yapıldığını sorduk. Bu güne kadar Türk Hava Yolları’ndan bir cevap çıkmadı.

HAMDİ TOPÇU’ ya sorular

Şimdi Türk Hava Yolları Yönetim Kurulu Başkanı Hamdi Topçu’ ya tekrar soruyoruz:

Ø Bir kurum size bir mektup gönderse ve aynı üslubu kullanıp saygısızlık etse ne tepki verirdiniz ?

Ø Bunu yazan kurum hakkında, ciddiyeti ve insanlara saygısı bakımından kafanızda bazı şüpheler uyanır mıydı ?

Ø Eğer bu sorulara ‘’ Evet ‘’ cevabını veriyorsanız, başında bulunduğunuz kurum adına böyle saygıdan uzak bir cevap veren elemanınız hakkında ne işlem yaptınız ?

Ø Dünya havayolu olma yolunda hızla ilerleyen milli havayollarımızın böyle ne yazdığını bilmeyen kişiler tarafından zor duruma düşürülmesine ne diyorsunuz ?

Ve Sayın Hamdi Topçu bir noktayı da unutmayın: ‘’SEVGİDE SERBESTLİK, SAYGIDA MECBURİYET VARDIR.’’ Bu bakımdan gerek kurumlar, gerek kişiler arasında ‘’ SAYGI ‘’ mecburiyeti olduğunu da unutmamanız gerekir.

Gururumuz Mehmet Kazan

I. Türkiye Uluslararası Engelliler Açık Golf Şampiyonası 13- 15 Nisan 2010 tarihlerinde Klassis Golf Kulübü’nde yapıldı. 11 Avrupa ülkesinden, 33 engelli golfcü, Handikaplarına göre 4 kategoride yarıştılar. D kategorisinde, Türk Milli Takımın’ dan Mehmet Kazan toplam 51 puanla şampiyon olurken , Hollandalı ve İtalyan rakiplerini ikinci ve üçüncü sıraya iterek büyük başarı sağladı. Spordan Sorumlu Devlet Bakanı Faruk Nafız Özak’ın da katıldığı ödül töreninde , verilen akşam yemeğinde , ülkemiz , Avrupalı golfçülere ve Avrupa Golf Birliği Başkan ve Genel Sekreteri ve yöneticilerine en iyi şekilde tanıtıldı.

Yeter ki olanak sağlayın

Bundan 3 yıl önce , Alman Milli Takım Baş Antrenörü ve kaptanının katıldığı seçmelerde , golf oynamaya karar veren Mehmet Kazan, bu turnuva ile ülkemizin gururu oldu ve genç nüfusumuzun olanaklar sağlandığı takdirde hangi başarılara imza atabileceğini bir kez daha gösterdi. Yeter ki engelli sporcularımıza olanak tanınsın, yaptıkları sporların ‘’ Gerçek performans sporu ‘’ olduğuna sporda söz sahibi olanlar inansın. Engelli sporlarına ‘’ Sosyal sorumluluk projesi ‘’ olarak bakmasınlar. 1981 Malatya doğumlu Mehmet Kazan , İstanbul Büyükşehir Belediyesi Ağaç ve Peyzaj Anonim Şirketi Üretim Lojistik Müdürlüğü’nde ön muhasebeci olarak çalışıyor. İlkokul 4’ üncü sınıfta iken geçirdiği rahatsızlıktan dolayı okula gidemiyor ve ortopedik engelli olarak tek bastonla yürüyor. Rahatsızlığı dolayısıyla okula gidemeyen Mehmet, eğitimini dışarıdan sürdürüyor, şu anda Anadolu Üniversitesi Açık Öğretim Fakültesi Kamu Yönetimi Bölümü birinci sınıf öğrencisi. Mehmet Kazan’a ve ona bu olanakları sağlayan başta Türkiye Golf Federasyonu Başkanı Ahmet Ağaoğlu olmak üzere tüm yönetim kuruluna ve bu turnuvanın Türkiye’ de yapılmasına büyük katkıları olan Yönetim Kurulu Üyesi İsmet Aktekin’e bir kez daha şükranlarımızı sunuyoruz.

DUYURU

Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org sitesinden `Yazarlarımız` bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz.

GÜZEL SÖZ

Yapıcı bir tenkit, akıllı insanları güçlendirir. Ahmakları öfkelendirir. Napolyon