GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
ENGELLİLER İÇİN DEPREMDE VE SONRASINDA NELER YAPILMALI?
| Posta

ENGELLİLER İÇİN DEPREMDE VE SONRASINDA NELER YAPILMALI?

6 Şubat 2023 sabahı Türkiye’miz yine çok büyük bir felaket haberi ile sarsıldı. Bu sefer merkez üssü Kahramanmaraş ve Elbistan olan deprem Hatay, Malatya, Şanlıurfa, Diyarbakır, Osmaniye, Adana, Gaziantep ve çevre illerimizi 7.7 ve peşinden 7.6 şiddetle vurdu. Hayatlarını kaybeden vatandaşlarımıza Allah’tan rahmet, yaralı olarak enkaz altından çıkartılan vatandaşlarımıza da acil şifalar dilerim. Deprem bölgesine ulaştırılacak yardım konusunu görüşmek için Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Av. Murat Aksu’nun çağrısıyla 8 Şubat günü olağanüstü toplandık. Başkan yardımcımız İbrahim Halil Korkmaz’ın durum değerlendirmesi için gittiği deprem bölgesinden ilettiği ve diğer yönetim kurulu arkadaşlarımızın toparladığı bilgiler doğrultusunda yaşamlarını deprem bölgesinde sürdüren paralimpik sporcularımıza ‘nasıl bir destekte bulunabiliriz’ konusu yönetim kurulumuzda istişare edildi.

Engelliler için depremde ve sonrasında neler yapılmalı

TMPK olarak her türlü desteğe hazırız

Doğal olarak ilk akla gelen, deprem bölgesindeki afetzedelere malzeme yardımlarının ulaştırılmasıydı. Ancak sahadan gelen haberler, kadirşinaslığı ve yardımseverliği ile tüm dünyamızda eşi benzeri olmayan halkımızın, elindeki tüm imkanları zorlayarak, ekran başlarında acılarını yaşlı gözlerle paylaştıkları depremzede kardeşlerimize bir nebze olsun destek amacıyla, ülkemizin her yönünden gönderdikleri yardım kolileri ile yüklü akın akın giden TIR konvoylarının deprem bölgelerine intikallerinde müthiş bir trafik yoğunluğu yaşandığı yönündeydi. Kapanan yollara rağmen daha yüzlerce yardım TIR’ının da yollarda olduğu ve deprem bölgelerinde aşırı yoğunluk yaşandığı ortamda şu an için gönderilecek malzemelerin zamanında ihtiyaç bölgelerine ulaştırılması konusunda birtakım sıkıntılar yaşanacağı aşikardı.

Öncelik, engellilerin temel ihtiyaçlarının belirlenmesidir

Bu nedenle malzemelerin kısa süre içinde dağıtımında yaşanan ve bundan sonra da yaşanacak olan zorluklar göz önüne alındığında bunun rasyonel olamayacağı düşüncesiyle acil malzeme yardımından ziyade yardım bütçemizi önümüzdeki süreçte paralimpik sporcularımızın deprem sonrasında oluşacak muhtemel ihtiyaçlarını gidermeye yönelik değerlendirmeyi uygun bulduk.

Bu ihtiyaçları şu şekilde sıralayabiliriz;

  • Paralimpik sporcularımızın deprem esnasında yitirdikleri yaşamsal ve diğer sportif teknik malzemelerinin temini.
  • Sporcularımızın bilhassa Paris 2024 Paralimpik Oyunları’na kota almak için spor yaşamlarına başka şehirlerde (mümkünse aileleriyle) devam etmesi için gerekli çözümün oluşturulması.
  • Psikolojik destek.

Dualarımız yaraların bir an önce sarılması

Diğer bir konu ise deprem anında engelli vatandaşlarımızın durumu ile ilgili. Arama ve kurtarma çalışmalarını anbean ekranlarımız başında hüzünle, heyecanla soluksuz izledik ve izliyoruz. 1999 yılındaki Körfez Depremi’ni İstanbul da yaşamış bir engelli olarak ister istemez deprem bölgesindeki engelli kardeşlerim gözlerimin önüne geldi. Bu kardeşlerimin binaları yıkılmamış olsa dahi, içinde bulundukları binalardan nasıl tahliye edilecekler sorusuna cevap aradım durdum. Bir kez daha çaresizliğin ne kadar acı bir gerçek olduğunu deneyimledim. Hele ki bu engelli kardeşlerimiz tekerlekli sandalye kullanıyorsa; deprem anında elektrik kesintisi ve dolayısıyla çalışmayan asansörler nedeniyle tahliyesi mümkün olamamaktadır.

Engelliler hasar gören binalardan nasıl çıkarılmalı?

Bir de diğer engellilerimizin yanı sıra görme engelli vatandaşlarımız var ki, böylesine büyük bir sarsıntıda yaşanan panik anında hane halkı doğal olarak öncelikle kendisini koruyacak ve görme engellimiz kısa bir süre de olsa yalnız kalacaktır. Tüm bunları gözümün önünde canlandırdığımda bu gibi afetlerde engellilere yönelik bir çalışma yapılması gerekliliği hasıl olmuştur. Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Yönetim Kurulu son toplantısında olağanüstü afetler esnasında engelli vatandaşlara yönelik arama ve kurtarma çalışmalarına ışık tutacak projeler üretilmesi için bir Çalışma Gurubu oluşturulmasına karar vermiştir.

Çalışma gurubumuza arama kurtarma konusunda gönüllü arıyoruz

‘Afet Anında Engellilerin Kurtarılması’ başlıklı çalışma gurubumuz önümüzdeki hafta içinde çalışmalarına başlayacaktır. Ekibimizde geçmiş afetleri bizzat yaşamış engelli kardeşlerimizin yanı sıra, daha önce arama kurtarma ekiplerinde görev almış ve engellilere kurtarma çalışmalarında destek vermek isteyenlere, her türlü rehabilitasyon, psikolojik destek çalışmalarında gönüllülere ihtiyacımız olacaktır. İlgilenen gönüllülerin Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin e-posta adresi info@tmpk.org.tr üzerinden başvuru yapmalarını rica ederiz. Tekrar geçmiş olsun, tekrarı olmasın Türkiyem.

İbrahim Gümüşdal

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi Genel Sekreteri