GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

ENGELLİLER İŞ İSTİYOR

Sevgili okuyucularım, bu hafta sizlerle engelliler camiasını ilgilendiren bazı haberleri paylaşacağız.

Altı Nokta Körler Derneği ile ilgili Mahkeme Kararı

Ankara 24’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nde , Altı Nokta Körler Derneği aleyhine açılan dava geçtiğimiz aylarda sonuçlandı. 2002 ‘de yapılan yardım toplama kampanyasında çeşitli usulsüzlükler ve dernekler kanununa göre mahkeme , derneği zarara uğrattıkları sabit görülen yöneticilerden Mehmet Ali Bakıcı, Turhan İçli, Muharrem Kalıpçı, Fermani Kurtel, Süha Sağlam ve diğerlerinin 6 ile 9 ay arasında çeşitli hapis ve para cezalarına çarptırılmasına hükmetti. Hapis cezaları da para cezasına çevrildi. Şimdi Yargıtay’ ın kararı bekleniyor. Şu anda bu konuda herhangi bir yorum yapmamız yasal olarak doğru değil. Ancak Yargıtay’ ın nihai kararı saklı kalmak kaydı ile Ankara 24’üncü Asliye Ceza Mahkemesi’nin adı geçen Altı Nokta Körler Derneği yöneticilerini hapis ve para cezasıyla cezalandırdığı bir gerçek.

Antalya Sanayi Ve Ticaret Odası

Antalya’da kurulu Dr. Günseli – Bülent Akınsal İ. Ö. O. ve İş Okulu’nda, rehber öğretmen Ahmet Kılıç’tan bir mail aldık. Amaçları engellilerin istihdamına yönelik projeleri yürütmek. Bu konuda da seminer vererek Antalya’da sanayicileri engelli istihdamına özendirmeye çalışmışlar.

113 Öğrenci

Okulda 113 öğrenciden 80 ‘ i bir meslekte çalışabilecek yeterlilikte. Bunun için de Okul Müdürü Niyazi Arşın , Antalya Ticaret Odası’na üye iş yerlerine başvuruda bulunuyor. Öğrencilerin seçimi konusunda iş yeri rehber öğretmeninin her konuda yardım yapabileceğini söylüyor. Yine okuldaki bir çok öğrencinin yakın iş yerlerinde stajyer olarak çalıştığını, amaçlarının bu öğrencilerin ilerİde okuldan mezun olduktan sonra sigortalı bir işte çalışabilmelerini sağlamak olduğunu belirtiyor.

Henüz cevap yok

Antalya Sanayi ve Ticaret Odası’na üye işyerlerinden henüz cevap gelmemiş. Ancak konu hem iş yasasının ilgili maddelerine uymak hem de engelli gençlerimizin iş sahibi olması bakımından son derece önemli. Bu bakımdan biz de Antalya’daki işyerlerinin bu konuda duyarlı davranacağından şüphe etmiyoruz. Burası Kütahya

Kütahya’da 1992 yılından beri faaliyet gösteren Özel Eğitime Muhtaç Çocukları Koruma Derneği , Kent Konseyi’ne sunulmak üzere hazırladıkları bir yazıyı göndermişler. 1993 ‘te 2 özel eğitim okulunu hizmete sokan dernek, dünyanın her tarafında rastlanan sıkıntıları yaşamış.

Aileler , zihinsel engelli çocuklarını gizliyor

Başlangıçta aileleri, zihinsel engelli çocukları gizleyip saklamış. Onları toplum içine çıkarması büyük sorun olmuş. Bugün gelinen noktada okuldaki öğretmen ve idarecilerin gayretleri , azimleriyle öğrenciler üretken insan olmanın haklı gururunu yaşamaya başlamışlar ve eğitimin gücüne inanmışlar. Şimdi eğitimini tamamlayan bu öğrencilerin ailelerinde gelecekle ilgili kaygı oluşmaya başlamış. ‘’ Bizden sonra çocuğumuz ne olacak? ‘’ ‘’ Hayatını nasıl sürdürecek? ‘’ ‘’ Ekmek parasını nasıl kazanacak? ‘’ Bu kaygıları engelli bir ağabey ile yaşarken annemin , babamın da taşıdığını biliyorum.

Zihinsel engelliler yok sayılıyor

Dernek Başkanı A. Yılmaz Çapacıoğlu’na şöyle diyor : ‘’ Sosyal devlet anlayışı çerçevesinde istihdamda engellilere yönelik ayrılmış kontenjanlar , iş yerlerinde uygulanmaya çalışılıyor. Ancak burada göz ardı edilmiş veya işleyiş özelliği olarak dikkatten kaçmış bir nokta var. O da zihinsel engelli bireylerin istihdamda yok kabul edilmeleri. Bunun gerekçesi de işe yerleştirmede genel anlamda sınav sisteminin uygulanıyor olması. İşe giriş aşamasında ‘’Akademik becerine bakarak sınavına girersin, yazılı veya test sınavını başarırsan ben de seni işe alırım ‘’ felsefesiyle yola çıktığımız zaman zihinsel engelli çocuklarımızın üretkenliklerinden yararlanma şansımızı yitirmiş bulunuyoruz.’’ Yılmaz Çapacıoğlu haksız da değil !

İstekleri

Kütahya’daki derneğin en büyük isteği sosyal devlet anlayışı çerçevesinde 30/05/ 2006 tarih ve 26183 sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan ‘’ Korumalı İşyerleri Hakkında Yönetmelik’’in fiili olarak uygulamaya geçirilmesi ve yönetmelik kıstasları çerçevesinde engellilerin istihdamında yaşanan sorunların en aza indirgenmesi.Star TV ve Özürlüler Vakfı

3 Aralık 2006 Dünya Engelliler Günü’nde , Star TV’de canlı yayınlanan Özürlüler Vakfı’na destek kampanyasından sonraki sorularımıza 19 Mart 2007 ‘de Star TV cevap vermişti. Bu cevapta ‘’ Sıra Sende ‘’ kampanyasının yasal izin tarihinin 03 Mart 2007 ‘de sona erdiğini, bu tarihten sonra yapılacak denetimlerin sonucunu kamuoyu ve Star TV ile paylaşacağını belirten Özürlüler Vakfı’ndan , bir aydan fazla zaman geçmesine rağmen her hangi bir açıklama gelmedi. Bu konunun takipçisiyiz. Eminiz Star TV’de , Özürlüler Vakfı’ndan bu raporu talep etmektedir. Sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz.

DUYURU

Tempo Dergisi ve Serdar Bilgili’nin üstün fotoğraf yeteneği , spor ve sanatın çeşitli dallarıyla uğraşan engelli gençlerimizin özverisiyle ortaya çıkan mükemmel bir çalışma ; ‘’ Engellere Rağmen ‘’ sergisi Ankara Devlet Resim ve Heykel Müzesi’nde 6 Nisan’da açıldı. Sergi 30 Nisan’ a kadar açık kalacak. ‘’ Engellere Rağmen ‘’ fotoğraf sergisini mutlaka görün.