GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

ENGELLİLER SPORUNDA BÜYÜK GELİŞMELER

Geçtiğimiz 10 Mayıs’ta Uluslararası Paralimpik Komitesi ( IPC ) ile Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği ( IAAF ) Cenevre’de Birleşmiş Milletler Genel Merkezi’nde bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşmaya göre, taraflar gerek engelli ,  gerekse engelsiz sporcuları için atletizm sporunun gelişmesi konusunda işbirliği yapacak. Anlaşma , özellikle spor kuralları, ortak promosyon tanıtımı, antrenörlerin eğitilmesi, bilgi ve kaynak paylaşımını kapsıyor. Buna ilaveten IPC ve IAAF, dünyada yapacakları bir planla engelliler sporu için atletizm ve paralimpik hareketi geliştirecek ve Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği’ne üye organizasyonları hedef alan bir farkındalık kampanyası düzenleyecekler.

Kısaca özetlersek , dünyada engelliler  ile engelsizler sporu artık yavaş yavaş kaynaştırılıyor. Bunun anlamı  şu: Daha önce de imzalanan anlaşmalar gereği önümüzdeki 10 yıl içinde engelli sporları ait oldukları engelsiz sporlar federasyonlarının içinde yer alacaklar. Ülkemizdeki engelliler spor federasyonları da bu kaynaştırmaya kendilerini hazırlamak zorundalar.IPC Başkanı Sir Philip Craven de bu işbirliğinin, Uluslararası Paralimpik Komitesi ‘ nin   atletizmin gelişimini destekleyeceğini, engelli sporcular için daha fazla yarışma fırsatı yaratacağını belirtti. Bizim de artık dünyadaki bu entegrasyonu anlamamız , engelli spor federasyonlarının planlarını buna göre yapması gerekir. Masa tenisi, atıcılık ve okçuluktan sonra atletizm de bir süre sonra tek federasyon çatısı altında engelli – engelsiz ayırımı yapmadan toparlanacak.              Aralık ayında alınan karardan sonra Uluslararası Triatlon Birliği Başkanı Marisol Casado: “Birliğimiz Uluslararası Paralimpik Komitesi’nin aldığı karardan dolayı onur duymaktadır. Paralimpik ailesine kabul edildiğimiz için çok mutluyuz ve 2016’yı heyecanla bekliyoruz” dedi. Aynı heyecanı Bedensel Engelliler Spor Federasyonu da yaşarsa, 2016 Rio Paralimpik Oyunları’nda kano ve triatlon ülkemiz içinde bir “ilk” olabilir.

Geçtiğimiz Nisan ayından itibaren www.fanatik.com.tr sayfasında “No Problem” e-dergi yayınlanmaya başladı. Şubat ve mart sayısı bir arada çıkan derginin, editörü Hüseyin Sakarya’nın yazdıklarına bir göz atalım: “No Problem’’ , gazetemiz Fanatik‘in prestij sayfasıydı. Ülkemizde 80‘li yıllarda başlayan, 90’lı yıllarda emekleme süreci yaşayan, 2000’den itibaren ise tırmanışa geçen engelliler sporunu sayfamız aracılığı ile desteklemiş, yayınını sürdürdüğümüz 10 yıl boyunca sonuçlarını görmüş, doyumsuz hazlar yaşamıştık. Ancak elde olmayan nedenlerle geçtiğimiz yıl

bu köşemize üzülerek ara verdik. O zamanlar bu sayfamıza grafikleri, fotoğraf seçimi ve sayfa düzeni ile hayat veren arkadaşımız Serhat Orhan‘ın “Abi bu işi internette, dergi olarak yapalım” teklifine, hiç düşünmeden “Olur” dedik ve gecikmiş şubat sayısı ile dergimizi yayına hazırladık. E-dergide her ay engelli gruplarının sporları anlatılacak, başarılı isimler ön plana çıkacak ve özellikle tekerlekli sandalye basketbol liginin lig cetvelleri yayınlanacak.’’

                                       Özellikle engelli spor kulüplerimiz artık internetle iç içe yaşıyor.  Bu güzel dergiyi takip ederler, daha da iyi olabilmesi için fikirler üretirlerse, sonunda hepimizin keyif alacağı bir noktaya varırız.

GÜZEL SÖZ

Hayatta en anlamlı kelime “BİZ”, en anlamsız kelime ise “BEN” dir… Ö M A