GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

ENGELLİLER VE SEÇİM

Yavuz Kocaömer Posta

3 Kasım’da yapılacak olan seçimlerde engelliler açısından çok fazla bir şey değişmeyecek. Çünkü her seçimde olduğu gibi bu seçimde de engelli grupları yine aynı dağınıklığı gösterdi. İşin içine partiler girdiği zaman, engelliler de doğal olarak parçalanıyor ve seçimler sonrası engellilerle ilgili yapılacak düzenlemeler, onların yaşamlarını kolaylaştıracak önlemlerin alınması, ilgili görevlere gelen bakanların vicdanına kalıyor.

Oy kullanma

Seçimlerde engellilerin nasıl oy kullanacağı henüz belli değil. Bir yandan muhtarlıklara başvurun, durumunuzu belirtin, sandıklarda ona göre önlem alınacak deniyor. Bir başkası ise, “Engelli kişi oy kullanacağı yere geldiği zaman sandık başkanının nezaretinde oy sandığı onun yanına getirilecek” diyor. Bunların hepsi ilkel, fazla düşünülmeden alınmış veya alınmaya çalışılan önlemler.

Almanya seçimleri

22 Eylül’de yapılan Almanya seçimlerinde, Frankfurt’ta bazı seçim sandıklarını bizzat yerinde inceledim. Görme engelliler, son eşitlik yasası çerçevesinde kabartma yazıyla hazırlanmış oy pusulalarını kullanmaya başlamışlardı bile. Bedensel engelliler ise, zaten kendileriyle ilgili kayıtlar seçim kurullarında ve İçişleri Bakanlığı’nda mevcut olduğundan, tekerlekli sandalyeyle girilebilecek oy sandıklarına yönlendirilmişlerdi.

Metin Şentürk

Metin Şentürk’ü partisinden aday göstererek engelli oylarına göz diken Tansu Çiller bu konudaki samimiyetini, daha doğrusu samimiyetsizliğini bir kez daha ortaya koydu. Sadece seçim zamanı engelli insanlarımızı hatırlayan Çiller’in seçtiği adayın da engellileri temsil etmesi zaten söz konusu değil. Politika ciddi bir iştir, birikimi olan insanların yapması gereken bir görevdir. Metin Şentürk’ün bu vasıfları ise yok denecek kadar azdır.

Yeni Türkiye Partisi

Yeni Türkiye Partisi Başkanı İsmail Cem, engellilere olan yakınlığını ve ilgisini bir çok konuşmasında belli etmiştir. Son söylemlerinden bir tanesinde, “Özürlü kelimesine karşıyım, insana özür dilemeyi çağrıştırıyor, engelli kelimesinin kullanılmasına taraftarım” diyerek de bu konudaki modern görüşünü ortaya koymuştur.

Cumhuriyet Halk Partisi

Seçimlere bu kadar iddialı hazırlanan Cumhuriyet Halk Partisi’nde ise ne bir engelli aday söz konusu, ne de engellilerin durumuna ait belirgin bir politika var. Yuvarlak sözlerle hazırlanmış bir parti programının dışında hiçbir ciddi çalışma yok. Üstüne üstlük engelli sporculara ve engellilere uzak durmasıyla tanınan, onlarla hiç ilgilenmeyen Fikret Ünlü’yü de Karaman’dan aday göstermek işin cabası.

Diğer partiler

Bunun dışındaki partilerde de engellilerle ilgili hiçbir ciddi çalışma ve seçilebilecek sıralardan aday gösterilmeye rastlamadık. Umutlar bir dahaki seçimlere kaldı demektir.

Erdoğan Toprak

Fikret Ünlü’nün azledilmesi veya azledileceğini öğrendiği anda istifa etmesinden sonra Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığı’na getirilen Erdoğan Toprak ise, ilk günden beri yaptığı her konuşmada engelli insanlara ve engelli sporuna verdiği önemi anlattı. Yalnız anlatmakla kalmadı, geçen bir buçuk aylık süre içinde ‘Sağırlar Milli Futbol Takımı’nın sorunlarına çözüm buldu. Atlıspor Kulübü’yle engelli çocuklarımız için anlaşma imzaladı, spor salonlarının en kısa zamanda engellilere uygun hale getirilmesi yolunda önemli adımlar attı. Umarız Erdoğan Toprak seçimlerden sonra da kurulacak hükümette görev alır. İnanıyoruz ki böyle bir durumun gerçekleşmesi halinde Türkiye’de engelliler sporu, dolayısıyla engellilerin rehabilitasyonu ve toplumla kaynaşması konusunda çok kısa sürede önemli mesafeler alacaktır.