GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

ENGELLİLER YILDA 1 GÜN HATIRLANIYOR

Aşağıda Türkiye Beyazay Derneği İzmir Şubesi Başkanı Salih Arıkan’ın gönderdiği yazıyı bilgilerinize sunuyoruz. Bu yazının altına gönül rahatlığı ile imzamızı atarız.

3 Aralık Dünya Engelliler Günü Yaklaşırken

“Tüm yetkililer 3 Aralık Dünya Engelliler Günü’nde kutlama mesajları yayınlarlar. Halbuki engellilik kutlanacak bir durum değildir. Ağlanacak, sızlanacak bir acı sızı da değildir. Engellilik bir gerçekliktir. Bugün ya da 10-16 Mayıs Engelliler Günü’nde engellileri hatırlayıp daha sonra da unutmak doğru değildir.

Engelliler için makul uyumlulaştırma süreçleri olmalıdır.

Kitaplar görmeyenler için e-kitap, sesli kitap ve kabartma kitap olarak çıksa çok rahat ederiz.

Filmlerin sesli betimlemeli işaret dili ve alt yazılı olarak çıkmasıdır. Bizler farklı talepler değil, hepimizin hayatını kolaylaştıran önerilerde bulunuyoruz.

Bina girişlerinde rampa ve asansörler olsa tüm insanların hayatını kolaylaştırır.

Kaldırımlar arabalardan, tabelalardan, iş yeri işgallerinden arınmış olsa, hem estetik olarak güzel olur hem de tümümüzün hayatını kolaylaştırır.

Engelliler için ayrılmış otoparklara park edilmese bize asıl yardım o zaman olur.

Tüm otobüsler engelliler için değil herkes için erişilebilir olsa, rampaları olsa, nereye geldiğimizi, geleceğimizi belirten sesli uyarılar konulsa şehre yeni gelenlere, okuma yazma bilmeyenlere ve görmeyenlere faydası olur.

Otobüslerde işitme engelliler için işaret levhaları olsa kime zararı olur?

Bir engelli görüldüğünde dik dik bakılmasa ne güzel olur. Birisi sizden gözünü hiç ayırmasa rahatsız olmaz mısınız?

Sorunlar nasıl çözülür?

Daha birçok şey anlatılabilir. Biz bu sorunların birlikte yaşama kültürüyle çözüleceğine inanıyoruz. Önerilerimiz: Herkesin bir engelli arkadaşı olsun. Dernekler, engelli dernekleriyle birlikte faaliyetler yapsın. Geziler, piknikler, konferanslar, kültür sanat, spor etkinlikleri gibi. Kısacası hayatı birlikte paylaşmak ve aşmak gerekir. Biz bu 3 Aralık’ta şöyle bir etkinlik tasarlıyoruz. Engelli ile engelsiz birlikte zaman geçirsin. Tüm etkinliklere birlikte katılsın, birbirini anlamaya ve tanımaya çalışsın. Bu 3 Aralık birlikte yaşama kültürünü artırmak için bir milat olsun. Tüm kurum ve kuruluşları birlikte faaliyet yapmaya davet ediyoruz. Bu 3 Aralık sadece engellilerin toplandığı, konuşmaların yapıldığı ve daha sonra dağılıp hiçbir şeyin değişmediği bir gün olmayacak. Böyle gelmiş ancak böyle gitmeyecek.”

Uluslararası ilişkiler

Özellikle son aylarda, ülkemizin uluslararası ilişkileri çok önem kazanmaya başladı. Ve Avrupa Birliği ülkeleri tarafından ipe sapa gelmez, yanlış bilgilere dayalı, kendi çıkarlarına bağlı yapılan açıklamalar maalesef bu ilişkileri daha da kötüye götürüyor. Uluslararası ilişkilerde, önemli noktalardan birinin spor olduğu muhakkak. Hele konu engelliler sporu olursa. Türkiye Milli Paralimpik Komitesi 2008 ile 2012 yılları arasında bu ilişkileri dünyada çok üst seviyelere taşımıştı. Neredeyse bu konuda çok ileri ülkeler dahil, bizlerin söylediklerini dikkate alır, eğer yapamayacakları bir şey söylersek de, bunu niye yapamayacaklarını anlatırlardı. Ama boş lafları yemediğimizi de bilirlerdi. Maalesef 2012’de, o zamanki spor bakanının olumsuz davranışları dolayısıyla Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin bu ilişkileri zayıfladı.

Spor Bakanlığımızın desteği önemli

Eylül’deki Rio Paralimpik Oyunları’nda, 3 güne yakın Gençlik ve Spor Bakanımız Sayın Akif Çağatay Kılıç’la sohbet ettik. Birbirimizi daha iyi tanıdık. Paralimpik Komitesi’ni daha geniş anlatabildik. Şimdi önümüzdeki yıl, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi, uluslararası arenada yeni bazı projelerle atılım yapmak niyetinde. Bunda da en önemli etken Gençlik ve Spor Bakanlığımızın desteği.

Net bilgi verilmeli

Yapılacak Uluslararası Gençlik Kampları, konferanslar, yurt içi ve yurt dışında, gittiğimiz yerlerde veya o yabancı spor adamları geldiğinde, muhakkak Türkiye ve 15 Temmuz konuşuluyor ve konuşulacak. Burada önemli olan gerçek ve net bilgileri doğrudan vermek. Batı basınında çıkan ipe sapa gelmez yorum ve haberlerin doğru olmadığını belli bir gruba anlatmak çok önemli. Önümüzdeki haftalarda Sayın Gençlik ve Spor Bakanımızla bir araya gelip onların da desteğini alarak, ülkemiz ve Türkiye’de engelliler sporunun gelişmesi için bu adımları atmaya başlayacağız.