GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

ENGELLİLERE DESTEK BÜYÜYOR

Allianz, 2012 Londra Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nın resmi sponsorlarından.Bu çerçevede Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin de belirli bir ölçüde sponsoru.
İnsan sevgisi
Bir süre önce Allianz Türkiye Genel Müdürü Alexander Ankel ile bir araya geldik. Paralimpiklerden konuşurken , bakışlarından   kalbinin insan sevgisi ile dolu olduğunu anladık ve Allianz Türkiye ile hem Paralimpik Komitesi hem TESYEV olarak iş birliğimizi nasıl geliştirebiliriz konusunda  konuştuk.

02 Mayıs 2012
02 Mayıs 2012 ‘ de Allianz’ın yaklaşık 350 idari personeliyle, şirket genel merkezlerinde, görme engelli hukuk doktorları Selim ve Kerim kardeşler, Galatasaray ve Milli Takım’ ın tekerlekli sandalyeli basketbolcusu Umut Ünar ile birlikte   söyleşi yaptık. Amaç, farkındalık yaratmak, bu ülkede engellilerin  bir kısmının engelsizlerden daha da başarılı olduğunu kanıtlamaktı. Güzel bir gün geçirdik. Alexander Ankel yaptığı konuşma ile bizlere destek verdiğini gösterdi. Haziran ayında yeniden başlayacak görüşmelerde, bu işbirliğinin nasıl şekilleneceği konusunda bir araya gelmeye karar verdik. Gelişmelerden sizleri haberdar edeceğiz. 

Evren Doğru’ya doğru davranılmadı          
Geçtiğimiz haftalarda bir spor salonundan telefonla davet alan Evren Doğru, eşi ile beraber spor salonunu gezdikten sonra da kayıt yaptırmaya karar veriyor.Ücretine kadar her şey konuşulduktan sonra, spor salonunun bir görevlisi ‘’Sizin sorumluluğunuzu alamayız, düşüp kafanızı çarpabilirsiniz ya da havuzda bir sıkıntı yaşayabilirsiniz. Biz bu riske giremeyiz!“ diyor . Bunun üzerine Evren tüm sorumluluğu üzerine alacağını, şirket yetkilileri ile yeniden görüşmek istediğini belirtse de sonuç değişmiyor.

Evren üzgün!
Evren ‘’Bugün spor yapmamıza izin vermeyen zihniyet yarın yalnız başımıza otele de almak istemeyecek. Diğer gün okula, başka bir yolunu tarif edemeyeceğini düşündüğü için taksiye. Derdim kör ya da gören, engelli ya da engelsiz demeden toplumun normalleşmesine katkıda bulunmak’’  diyor.        
                                                           
‘ Ne işin var spor salonunda? ’

Sevgili Evren, ne işin var senin spor salonunda? Niye gidip orada bu konuları çok iyi bilen, insan geçinen yaratıklarla konuşursun. Otur evinde kaldır kollarını, indir bacaklarını üç beş defa, işte sana spor. Toplumun içinde ne işin var senin ve senin gibilerin? (!)

Spor salonunun adı

Spor salonunun adı bizde mevcut. Şimdi bu konuya şahit olanların yazılı ifadelerini toplamaya çalışıyoruz.Çünkü böylesine duyarsız davrananlar, yarın bu olayları olmamış gibi gösterip red edebilirler de.Gerekli işlemler tamamlandıktan sonra bu spor salonunun adı sizlerle paylaşılacak.Kim bilir biz bu incelemeleri tamamlayana kadar onlar ortaya çıkar ve yaptıkları için özür dileyip   Evren’i üye olarak kabul ederler.     
                
Diyanet İşleri Başkanlığı’ nın  açıklaması                  
Engelsiz ve erişilebilir cami projesi çerçevesinde engelliler için özel olarak düzenlenen Eskişehir Hacı Hasan Camii’nin açılışı için Eskişehir’de bulunan Prof. Dr. Mehmet Görmez, bu haftaki sosyal medya mesajlarında Hz. Peygamber’in  engellilerle  ilgili hadislerini paylaştı. Engelsiz ve erişilebilir bir camiyi ibadete açmanın sevincini yaşadığını ve tüm halkımızdan destek beklediğini ifade eden Başkan Mehmet Görmez’in engelliler ile ilgili paylaşımları şu şekilde:  Sevgili Peygamberimiz (SAS) Ebuzer el Gıfâri`ye şöyle buyurdu: “Âmâ bir kula rehberlik etmen sadakadır.
   vSağır ve dilsiz bir kardeşine anlayacakları bir dilde anlatman ve muhtaç birine ihtiyacını tedarik etmesi için delalet etmen sadakadır.
  vDerman arayan dertliye yardım için koşuşturman sadakadır.Güçsüz birinin koluna girip yardım etmen sadakadır.
 vKonuşmakta güçlük çekenin meramını ifade etmesi için yardım etmen sadakadır.

Hala özür yok                     

3 ay önce sütunlarında CHP‘li Milletvekili Şafak Pavey için “Tövbe, hem ÖZÜRLÜ  hem de CHP’li” diye yazan  insanlık kavramının kendisi ile olan ilgisini ortaya koyan bir köşenin yazarı Engin Ardıç hala özür dilemedi. Tam tersine ‘’ Ben Şafak Pavey’e hem özürlü hem CHP’li demedim. Pavey’i değil, CHP medyasını eleştirdim.Onlar öyle bakıyorlar demeye getirdim. Bıktım ahmaklarla uğraşmaktan” demişti.Biz de sorduk  “Nerden biliyorsun  CHP medyasının Şafak Pavey’i özürlü olduğu için sevdiğini? Kim söyledi sana? Cevap yok. Cevap verebilir mi? Veremez. Özür dileyebilir mi? Onu da yapmaz.Çünkü özür dilemek bir erdemdir.O da herkesin sahip olduğu bir nitelik değildir.       
                                                                
İnsanları aşağılamak
İnsanları görünüşlerinden, eksikliklerinden, dinlerinden, dillerinden, ırklarından dolayı  aşağılamak o kadar kolay ki.Hatta bunlara hiç gerek yok. Kalbiniz kötüyse,  insanlık değerlerine saygınızı yitirmişseniz, en yakın arkadaşınızı, dostunuzu bile aşağılayabilirsiniz.  Hiçbir zaman ilahi adalet felsefesi yapmadım.İnanıyorum ki hepimiz yaptığımız densizlik, kötülük ve  terbiyesizliklerin, insanları aşağılamanın  bedelinin hiç değilse bir kısmını bu dünyada ödüyoruz. Bekleyip görmek lazım.  
          

Güzel Söz
Ağzına helva ensene tokat atan Müslüman arasında fark gözettiğin müddetçe, imanın kemale gelmiş değildir.

Alaeddin Abizi