GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
ENGELLİLERE DİKKAT ÇEKEN 10 TİKTOK KULLANICISI
| Posta

ENGELLİLERE DİKKAT ÇEKEN 10 TİKTOK KULLANICISI

12 Temmuz’da yayınlanan köşemizde benim yeni aşina olduğum Engellilik Onur Ayı’ndan bahsetmiştik. Konunun içine girdikçe ve araştırdıkça çok güzel şeyler öğreniyor insan. Bu hafta da Engellilik Onur Ayı’nda, bu aya dikkat çekmek isteyen ve alanında başarılı işlere imza atmış 10 uluslararası TikTok kullanıcısı ile sizleri tanıştırmak istiyorum.

DAHA FAZLA PAYLAŞIM

Temmuz ayının başlamasıyla birlikte birçok TikTok kullanıcısı platformlarını Engelli Onur Ayı’nı kutlamak için kullanmaya başladı. Şimdiye kadar 100 milyondan fazla video #DisabilityPride adı altında etiketlendi. Bu hashtag, çok çeşitli engelliler tarafından oluşturulan gönderileri artırıyor ve hayatlarını çevrimiçi daha fazla insanla paylaşmalarını sağlıyor.

Notlewy

İŞTE ÖNERDİĞİM HESAPLAR

12 Temmuz’da bu köşede yazdım ama okumayanlar için tekrar etmekte fayda var: Bu kutlamalar, engelliliğe dayalı ayrımcılığı yasaklayan bir medeni haklar yasası olan ‘Engelli Amerikalılar Yasası’na Temmuz 1990’daki geçişi onurlandırmak için yapılıyor. Ancak aradan yaklaşık 31 yıl geçmesine rağmen, engelli insanlar hâlâ adil muamele konusunda fiziksel engellerden ekonomik zorluklara kadar çeşitli engellerle karşı karşıya. Engellilerle ilgili yanlış anlamalar ve önyargılar var olmaya devam ediyor. Bazı engelli TikTok hesabı sahipleri deneyimlerini çevrimiçi olarak samimi bir şekilde paylaşarak bu kavramlara meydan okuyor. Kendini küçümseyen şakalardan, engelli insanlar olarak yaşamlarına bakışlara kadar her şeyle, size önereceğim bu 10 TikTok hesabı #DisabilityPride’ı benimsiyor ve diğer engellileri de aynısını yapmaya davet ediyor.

Louie (@notlewy): TikTok yaratıcısı Louie, modaya uygun içerikli yayınlarla engellilik bilincini savunuyor, müzik yapıyor ve genellikle eklem hastalığı hakkında komedi videoları oluşturuyor. Louie mizahı aktarırken çok başarılı. Engelliliğini farkı kabul eden bir tasasızlıkla ele alıyor.

Andy (@theonewiththeservicedog): Bu TikTok hesabının sahibi Andy, izleyicileri için Ehlers-Danlos Sendromu ve sahip olduğu diğer teşhis edilmiş hastalıklar hakkında videolar yayınlıyor. Gönderileri aracılığıyla insanları karşılaştığı bazı sosyal ve politik engeller hakkında eğitiyor. Bu videolar esnasında sık sık ortaya çıkan sevimli hizmet köpeği Obi de var.

Jay Johnson (@itsjaaayyy): Jay makyaj eğitimleri ve ‘benimle hazırlan’ tarzı videolar yayınladığı TikTok’ta takipçi sayısını artıran 19 yaşında bir içerik oluşturucu. Engelli Onur Ayı için, genellikle onu yorgun ve acı içinde bırakan kas hastalığı polimiyozit hakkında hikayeler paylaştı.

Erin Novakowski

Erin Novakowski (@wheelierin): Komedyen, yazar ve engellilik savunucusu. Erin Novakowski, komik, kışkırtıcı içerikleriyle TikTok’ta çok fazla takipçi topladı. Tekerlekli sandalye kullanan Erin, makyaj ve yaşam tarzı videoları yayınlıyor. Erin, sık sık aldığı önyargılı ve olumsuz yorumları açıkça dile getiriyor.

Spencer West

(@spencer2thewest): Spencer West, bir konuşmacı ve LGBTQ ve engelli haklarını savunuyor. Çocukken bacaklarını kaybeden Spencer şimdi soruları yanıtlıyor ve kendi engeli ve engelli topluluğun karşılaştığı erişilebilirlik sorunları hakkındaki yanlış anlamaları düzeltiyor. Ayrıca sık sık restoranları, seyahatleri ve egzersiz rutinlerini de takip ediyor.

Isabel Mavrides

Isabel Mavrides- Calderon (@powerfulisa): 16 yaşındaki Isabel Mavrides- Calderon, yaşının ötesinde bir bilge ve hesabında engelli topluluğunun karşılaştığı sorunlar hakkında bilgi paylaşıyor. Omurilik yaralanması olan Isabel, bir organizatör ve yazar olarak çalışıyor. Isabel, 9.500’den fazla engellilik hakkında eğitim veriyor.

Britt (@myelastikkalp): Britt, Ehlers- Danlos Sendromu ve kompleks bölgesel ağrı sendromu ile nasıl yaşadığı hakkında içerik yayınlıyor. Videoları dürüst ve duygusal. Birçok engelli insanın karşılaştığı cehaleti ve adaletsizlikleri anlatıyor. Ancak aynı zamanda, engelli insanların genellikle göz ardı edilen sevinçli ve umutlu anlarını gösteriyor.

Nic Hite (@ leftyonhardmode): Daha küçük bir içerik oluşturucu Nic Hite kısa süre önce bir dizi viral videoyla TikTok’ta ününü büyüttü. O, protez kol kullanan ve engelli savunuculuğu yapan bir ampute.

Rollettes dans grubu

Rollettes_la (@rollettes_la): Rollettes, 10 üyesinin tekerlekli sandalye kullandığı Los Angeles merkezli bir kadın dans grubu. Grubun TikTok’ta yaklaşık 166 bin takipçisi var. Yaşam tarzlarını ve farkındalık videolarını yayınlıyorlar.

Bri Scalesse

(@briscalesse): New York merkezli model ve engelli hakları savunucusu Bri Scalesse, vlog tarzı videolar yayınlıyor. Bri tekerlekli sandalye kullanıyor. Bu telefon uygulaması ona istediği hayatı yaşama özgürlüğü verdiği için moda ve yaşam tarzı içeriği yayınlıyor. Evet hepimizin, hepinizin engelleri, zorlukları, yorgunlukları ve acıları olabilir. Aynı zamanda çok da büyük başarıları olabilir. Bütün bunlar bireysellikten çıkıp, toplumla paylaşıldığında, örnek olunduğunda ve kitlelere ulaştığında daha büyük anlam taşıyor. Haydi ne duruyorsunuz, siz de paylaşın.