GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

ENGELLİLERİN YÜZÜNÜ GÜLDÜRECEK İŞBİRLİĞİ

Bir süre önce Turkcell, Kardelenler Projesi çerçevesinde Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı (TESYEV) ile bir protokol imzaladı. Buna göre, bu ders yılından başlamak üzere, Turkcell, TESYEV aracılığı ile 100 engelli kız üniversite öğrencimize eğitim bursu verdi.

Kardelenler Projesi, bildiğiniz gibi 10 yıldır devam eden ve 100 binin üzerinde genç kızımıza burs veren bir sosyal sorumluluk projesi. Önümüzdeki dönemde Turkcell ile olan işbirliğinin daha da gelişeceğine inanıyor ve buradan bir kez daha Turkcell’e teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Diğer cep telefonu operatörü
Diğer bir cep telefonu operatörünün genel müdür yardımcısı ve kurmuş oldukları vakfın başkanı ile, bir kardeşimizin ricası üzerine, geçtiğimiz yıl bir araya geldik. TESYEV’in neler yaptığını anlattık. Bu kurumun engelliler konusundaki yaptığı çalışmaları görüştük ve sonra istekleri üzerine birlikte yapılması mümkün projeleri gönderdik. Adını vermediğimiz bu kurum, projelerin hiçbirini kabul etmedi. Bu son derece doğaldır. “İlerde başka projeniz olursa görüşürüz” diye imzasız, selamsız, saygısız bir mail gönderdi. Sonra öğrendik ki, bu mail ziyaretine gittiğimiz genel müdür yardımcısının sekreteri tarafından gönderilmiş.

Sevgide serbestlik
Dünyadaki büyük kurumlardan bir tanesinin başında olabilirsiniz. Ama unutmamanız gereken şey, sevgide serbestlik, saygıda mecburiyetin olduğudur. Bu saygı, bulunduğunuz konumla ilgili değildir. Hepimizin insan olması dolayısıyla birbirimize gösterilmesi gerekendir. Ama, özellikle de bazı yabancı şirketlerde, üst seviye yöneticiliğine gelenler bir anda “Ne oldum” delisi oluyor. Sonra bir gün kaybolup gidiyorlar. Kuruma zarar vermemek için, bu cep telefonu operatörünün ismini de açıklamıyoruz.

Bilyoner.com
www. bilyoner.com, geçtiğimiz yıla kadar burs verdiği 50 engelli öğrencimizin yanı sıra, 10 milli sporcumuza da aylık destek bursları veriyordu. Geçen hafta aldığımız bir haberle, destek verdikleri 10 milli engelli sporcumuzu bu seneden itibaren 15’e çıkarttıklarını öğrendik. Ne diyelim? Elimizden teşekkür etmek, sağol bilyoner.com ve onun sevgili yöneticileri demekten başka bir şey gelmiyor. Tanrı sizleri her türlü kötülüklerden korusun.

Ziyaeddin Akbulut
Köşemizi takip edenler hatırlayacaktır. Geçen sene eylül ayında Tekirdağ Çerkezköy’de yapılan bir özel eğitim okulunun açılış konuşmasında Tekirdağ Millet Vekili Ziyaeddin Akbulut, “2005 yılında çıkardığımız yasa ile biz engellileri insan yerine koyduk, adam yerine koyduk. Bu insanlar sokağa çıkamıyorlardı, evlerde saklanıyorlardı. Anneleri, babaları bu insanları sokağa çıkarmaya sıkılıyordu, utanıyordu. Bazıları ‘Eskiden evimizdeki engelli, yatalaklar bir an önce ölse de kurtulsak diye Allah’a yalvarırdık’ diyordu. Şimdi ‘Aman ölmesin, evimizin bereketi bu. Ben onun yüzünden devletten 450-500 lira bakım ücreti alıyorum, aman ona bir şey olmasın diye bakıyoruz diyorlar” diyecek kadar insanlık dışı sözleri alenen söyleyen bu vekil, daha sonra bir de basın açıklaması yaparak, “O okulun en büyük destekçisi bendim” diye kendini ön plana çıkarıp bir de “YANLIŞ ANLAŞILDIM” demesi herhalde ancak onun gibi birine yakışırdı.

Özür
Defalarca bu sütundan, özür dilemesini, birlikte engelliler için çalışmalar yapmaya hazır olduğumuzu belirttik. Ancak, bu kişi eskiden bir vali olduğu için herhalde hâlâ kendini devletin yüksek kademesinde bir görevli zannediyor. Kaldı ki öyle olsa ne olur? Sonuçta hepimiz insanız. Bugün varız, yarın yokuz. Biz kendisinden özür dilemesini sabırla bekleyip ara sıra bu sütunlarda kendisini hatırlayacağız.

GÜZEL SÖZ

Yüz`de ısrar etme, “Doksan da olur”

.İnsan dediğinde, “Noksan da olur”…

Sakın büyüklenme, “Elde neler var”.

Bir ben varım deme, “Yoksan da olur”.

Hatasız Dost Arayan, Dosttan da olur….

Hz.MEVLANA