GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
ENGELLİLERLE ALAKALI OKUNMASI GEREKEN KİTAPLAR -1-
| Posta

ENGELLİLERLE ALAKALI OKUNMASI GEREKEN KİTAPLAR -1-

Engellilerle ilgili bazı kitapları sizlerle bu köşede paylaşmak istiyoruz. Çünkü geçen haftalarda önerdiğimiz filmler kadar okuyacağınız bu kitaplar da ufkunuzu açacak, engellilere bakış açınızı değiştirecek, onların nelerle karşılaştıklarını, nasıl mücadele verdiklerini anlamanızı sağlayacak. Keyifli okumalar.

1) FARELER VE İNSANLAR

YAZARI: JOHN STEINBECK

Pulitzer ve Nobel Edebiyat Ödülü’nü kazanan John Steinbeck’in çağımızın toplumsal ve insani meselelerini resmettiği eserleri modern dünya edebiyatının başyapıtları arasında yer alır. Steinbeck, romanlarında yalın ve keskin bir gerçeklik sunarken yine de her seferinde çarpıcı bir öykü ile çıkar okurunun karşısına. Bu nedenle eserleri güncelliklerini hiç yitirmemiştir. ‘Fareler ve İnsanlar’, birbirine zıt karakterdeki iki mevsimlik tarım işçisinin, zeki George Milton ve onun güçlü kuvvetli ama zihinsel engelli yoldaşı Lennie Small’un öyküsünü anlatır. Küçük bir toprak satın alıp insanca bir hayat yaşamanın hayalini kuran bu ikilinin öyküsünde dostluk ve dayanışma okuyanların gözlerini yaşartır.

2) SES VE ÖFKE

YAZARI: WILLIAM FAULKNER

Yirminci yüzyılın klasikleri arasına girmiş, Faulkner edebiyatının en iyi kitaplarından biri olan ‘Ses ve Öfke’de, Amerika’nın güneyinde yaşayan Compson ailesinin dağılışı anlatılır. Zihinsel engelli oğul Benjy’nin, suçluluk ve onur duygularıyla azap çeken ağabeyi Quentin’in, sert, mantıklı ve kurnaz diğer erkek kardeş Jason’ın anlatımlarıyla, ailede yaşananlar yavaş yavaş açığa çıkıyor. Faulkner, kitapta, kendine özgü dili ve kurgusuyla, yaşananları çok güzel anlatıyor.

3) SÜPER İYİ GÜNLER YA DA CHRISTOPHER BOONE’UN SIRADIŞI HAYATI

YAZARI: MARK HADDON

“İnsanlar kafamı karıştırıyor. Bunun iki temel nedeni var. İlk neden, insanların hiç kelime kullanmadan bir sürü şey söylemeleri. Siobhan, tek kaşını kaldırmanın bir sürü anlama gelebileceğini söylüyor. Bu komik bir kitap olmayacak. Espri yapmasını bilmiyorum, çünkü onları anlamıyorum” yakarışları aslında genç dedektifin anlattıklarından.

Esrarengiz bir cinayeti aydınlatmaya çalışan dünyanın en dikkatli dedektifi Christopher John Franciss Boone. 15 yaşındaki dedektif, yaşadığı bütün ülkeleri ve onların başkentlerini sayabiliyor. Unutmadan, bir de 7.507’ye kadar bütün asal sayıları sayıyor. Otizmin anlaşılması için mutlaka okunması gereken kitaplardan biri.

4) MUCİZE

YAZARI: R.J. PALACIO

“Kaderinde sıradışı olmak varsa sıradan kalamazsın… Adım August. Size nasıl göründüğümü anlatmayacağım. Aklınıza ne geliyorsa muhtemelen ondan daha kötü görünüyorumdur.” Bu cümle, ‘Mucize’ adlı kitaptan. ‘Mucize’nin özeti şöyle: August (Auggie) Pullman, yüzünde fiziksel bir bozuklukla doğduğu için, normal bir okula gitmemiştir. Ama Beecher Ortaokulu’nda beşinci sınıfa başlamasına karar verilir. Okulda yeni çocuk olmak fikri onu çok ürkütür. Dondurma yemek ve konsolunda oyun oynamak gibi sıradan şeyleri seven Auggie’nin sıradışı olan tek yanı yüzüdür. Auggie’nin sınıf arkadaşlarıyla mücadelesi ve görünüşünün dışındaki özelliklerini anlatması okuyanları etkiliyor.

5) SENDEN ÖNCE BEN

YAZARI: JOJO MOYES

‘Senden Önce Ben’ birbirlerine aşık olan iki kişinin yaşadıklarını anlatıyor. Lou, otobüs durağıyla ev arasında kaç adım atılacağını bilir, çalıştığı kafeye gelip gidenlerle iletişim kurmaya çalışır. Parlak yeşil elbisenin altına hangi renk çorap giyileceğine kafa yormaktan keyif alır. Mutlu olmayı bilen Luo, küçük dünyasında keyifli bir yaşam sürer. Will ise, geçirdiği motosiklet kazasından sonra hayata küser. Diğer insanları mutlu eden küçük şeyler ona keyif vermez. Çevresindeki tüm renkler griye dönmüştür ve tek çıkışın hayatına son vermek olduğunu düşünür. Ama Will, Lou ile tanışınca her şey değişmeye başlar. Lou’nun mutluluğu Will’e de bulaşır.