GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

ENGELLİLERLE İLGİLİ GÜZEL HABERLER

Bursa Zihinsel ve Ruhsal Engelliler Derneği (ZEDEM)
6 yıl önce Bursa’da Nejat Gürlük tarafından kurulan dernek, tamamen kişisel çabalarla yürütülüyor.İhtiyacı olanları parklarda ve refüjlerde sabahlamaktan kurtarıp psikiyatri kliniklerine yatırıp tedavilerini sağlamak için çaba gösteriyorlar. En önemli projelerinden biri de, ZEDEM Mehteran Takımı. Toplam 35 kursiyerin faydalandığı mehteran takımı, bugüne kadar 45 gösteri yapıyor.Ayrıca Kültür Bakanlığı’na yapılan ve TRT kanallarında yayınlanacak olan ‘Kısıtlı Hayatlardan Sayfalar’ adlı belgesel çekimini de bu mehter takımı üzerinden olacak. Ve mehteran gösterilerinden elde edilen bağışlar bu engelli kardeşlerimize yevmiye olarak dağıtılıyor. Ne diyelim? Böylesi derneklerin ülkemizde daha çok artması en büyük arzumuz.

Kartal  Belediyesi

Kartal Belediyesi, işitme engelli vatandaşların belediye hizmetlerinden nitelikli düzeyde faydalanması için 120 saatlik işaret dili eğitimini başarıyla tamamlayan kursiyerlere teşekkür belgesi verdi.İşitme engellilerin belediye hizmetlerinden eksiksiz ve sorunsuz yararlanabilmesi için geliştirilen ‘Engellilere İşaretle Sesleniyoruz’ projesinin ilk aşaması tamamlandı.Kursa katılan 22 belediye personeli, Engelliler Koordinasyon Birimi’nin düzenlediği tanışma ve dayanışma kahvaltısında bir araya geldi.Kartal Belediye Başkanı Op.Dr. Altınok Öz, “Engellilerle kurulan dayanışma ve yardımlaşma ilişkisinin engelleri birer birer ortadan kaldıracağını düşünüyorum. Çünkü birbirimizi anladığımız sürece bu yardımlaşma ve dayanışma gerçekleşecektir.İşaret dilini öğrenen arkadaşların arasına Fen İşleri ve İmar İşleri Müdürlüğü personellerinin de katılması gerekli.Gerçekleştirdikleri tüm altyapı hizmetlerini engellilerin ihtiyaçlarına göre yapmaları gerekmektedir” dedi.Konuşmanın ardından Kartal Belediye Başkanı Op.Dr. Altınok Öz, Kartal Belediyesi Engelliler Koordinasyon Birimi’nden ilk olarak Ayhan Alkan’a teşekkür belgesini verdi.Ardından törene katılan Başkan Yardımcıları ve Birim Müdürleri, 120 saatlik işaret dilini başarıyla tamamlayan 22 belediye personeline teşekkür belgelerini verdi. Törenin ardından kursiyerler Başkan Öz ile birlikte hatıra fotoğrafı çektirdi.

İzmir Büyükşehir Belediyesi
İzmir Büyükşehir Belediyesi, engellilerin sorunları ve bunların çözümlerine yönelik sıçrama yapmak ve toplumda farkındalık yaratmak amacıyla Türkiye’de ilk kez uluslararası kongre düzenleme kararı aldı.KültürparkUluslararası Fuar Alanı’nda 30 Ekim-3 Kasım 2013 tarihleri arasında düzenlenecek kongre ile birlikte engellilere yönelik yapılacak düzenlemeler için yol haritası oluşturulacak.Çalışma kapsamında Türkiye’de ilk kez İzmir’in ‘Engelli Stratejik Planı’ da hazırlanacak.

Ailelere destek
Engelli ailelerine destek olmak amacıyla konukevleri projesi hayata geçirilecek.Ağır engelli çocukları ya da yakınları olanlar bu konukevlerine yarım günlüğüne çocuklarını ya da engelli yakınlarını bırakabilecek.Kent genelindeki oteller, kamu kurum ve kuruluşları, restoranlar oluşturulacak komisyonca denetlenecek.Engelli vatandaşların orada verilen hizmetten en iyi şekilde yararlanmasına olanak sağlayacak her türlü düzenlemeyi yapan işletmelere ‘Engelsiz İzmir Bayrağı’ asılacak.Kongre kapsamında yerli ve yabancı birçok katılımcı 5 gün süreyle İzmir’de engelli vatandaşların sorunlarını ve hayata geçirilecek projeleri tartışacak.Kongre kapsamında Kültürpark’ta bir de engelli vatandaşların yaşamlarını kolaylaştıracak ürünlerin tanıtıldığı fuar düzenlenecek.

EXPO için güç
Sağlıklı Kentler Birliği aracılığı ile Dünya Sağlık Örgütü’nün de desteğinin alındığı projenin basın toplantısı Tarihi Havagazı Fabrikası’nda gerçekleştirildi.Büyükşehir Belediye Başkanı Aziz Kocaoğlu, kentte yaşayan engelli vatandaşlara yönelik hazırlanacak olan stratejik planı kısa zamanda hayata geçirmeyi planladıklarını belirtti.

DUYURU                                                                           

Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org sitesindeki ‘’Yazarlarımız ‘’ bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz        

               

Güzel  Söz

Başarının sırrı , uğraşılan konuya hakim olmaktır.

Benjamin Disraeli