GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

ENGELLİNİN DERDİ BİTMİYOR

Sevgili okurlarım, bu hafta sizlerle engelliler camiasını ilgilendiren haberleri ve engelli vatandaşlarımızın karşılaştığı bazı zorlukları paylaşacağız.

Eski bir spor bakanı

1989 yılında Federal Alman Spor Teşkilatı Başkan Danışmanlığı yapıyordum. Türkiye ile ikili ilişkileri arttırmak , birlikte bir şeyleri yapabilmek için bir protokol imzalandı. Daha sonra zamanın Spor Bakanı Almanya’ya geldi. Alman Spor Teşkilatı 3 günlük program içinde , Türkiye’den gelen heyete yaptığı çalışmalarla ilgili bilgiler verdi. Bu arada Köln Spor Akademisi’ne gittik. Yukarıda yazdığım gibi yıl 1989 . CD oynatıcılar daha yeni çıkmıştı. Almanlar bir CD hazırlamışlar. İçinde 22 bin tane spor sakatlığı ile ilgili makale var. Bize bir sunum yaptılar. Bilgisayara giriyorsunuz. Hangi spor sakatlığı ile ilgili bilgi istiyorsanız o konuyla ilgili makaleler , araştırmalar sıralanıyor. Siz de istediğinizi tercih ederek bilgileniyorsunuz.

Uygulamanın çok yeni olması dolayısıyla hepimiz etkilenmiştik. Akşam yemeğinde bakanımız , ‘’ Türkiye’ye döner dönmez ilk işimiz böyle bir CD yapmak olacaktır‘’ dedi. Yine söylüyorum yıl 1989. CD oynatıcılara o tarihlerde bırakın devlet kurumlarında , özel sektörde bile tek tük rastlanıyordu. Almanların sahip olduğu Spor Bilimleri Kütüphanesi bizde yok . ( Bugün böyle bir şey var mı onu da bilmiyorum) Bakanımız kalkıyor ‘’ Türkiye’ye dönünce hemen aynısını yapacağız‘’ diyor. Çevirmenliği ben yaptığım için konuyu geçiştirdik. Bir süre önce Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’nun ‘’ Engelliler konusunda Avrupa standartlarına ulaştık ‘’ dediğini duyduğum da , yukarıda yaşadığım olay aklıma geldi.

Kar mevsimi geçti ama

Geçtiğimiz aylarda ülkemizin bir çok yerinde kar dolayısıyla okullar tatil edildi. Okulların yeniden başladığı günlerde ana arterler belki açıktı ama özellikle İstanbul dışında oturan engelli öğretmenler mazeret izni haklarını kullandılar ve okula gidemediler . İşte olanlar da bu sırada oldu. Bazı okulların yöneticileri , zaten engelli öğretmen çalıştırmaktan pek de hoşnut olmadıkları için , bu öğretmenlere ‘’Aba altından sopa ‘’ gösterdi. İl ve ilçe Eğitim Müdürlükleri’nde haklarında şikayet olacağını ve problemler çıkacağını olacağını öne sürdüler. Engelli öğretmenlerimiz bize yazdıkları mektupta şöyle diyor: ‘’ Önümüzdeki yıl yine kar yağmaya başladığında aynı zorlukları yaşayacağız. Ancak kimse bizi düşünmüyor. Engelli öğretmenler okula gidebilir mi, hiç umurlarında değil. Tek söyledikleri ‘’ Ana arterler açık.’’ Oysa ben , sokakta yürürken kendimi asıl tehlike ile karşı karşıya hissediyorum. Mesleğimi çok seviyorum. Hiçbir zaman işimde problem yaşamadım ve işime devam etmek istiyorum. Ancak önümüzdeki yıl , belki zamanında hatırlatırsınız da bizler için de önlem alırlar. ‘’

Ömer Balıbey’e

Hiç merak etme öğretmenim. Biz bu köşede hiçbir şeyi unutmayız. Emin olunuz ki önümüzdeki yıl , kış başlar başlamaz İstanbul İl Milli Eğitim Müdürü Sevgili Ömer Balıbey’den bu konuya bir açıklık getirmesini isteyeceğiz.Bu arada sevgili Ömer Balıbey , 19. 12 . 2005 tarihinde yayınlanan ‘’ Eğitim ve Engelliler – II ‘’ başlıklı yazımıza 29. 12 . 2005’te bir cevap göndererek gerekli inceleme ve soruşturmayı başlattığınızı belirtmiştiniz. Aradan tam 3 . 5 ay geçti. Belirttiğiniz gibi hangi yasal işlemlerin yapılıp yapılmadığını iletirseniz biz de okuyucularımızla paylaşırız.

Erol Gökçe dertli

Erol Gökçe, birkaç yıl önce Kırklareli Bedensel Engelliler Spor Kulübü’nü kuran , kendisi engelli olmayan , ama bu işe gönül vermiş dostlarımızdan biridir. Haklı istekleri ile bizleri de zaman zaman arar. Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı ‘ da ( TESYEV ) kendilerine eminim en büyük desteği vermektedir. Bütün bunları tek başına yaparken , istediği tek şey ise , Kırklareli Bedensel Engelliler Basketbol Takımı’na Vali ve Belediye Başkanı’nın ilgi göstermesi. Erol Gökçe ‘’Valimiz ve Belediye Başkanımız hiç değilse , ara sıra maçlarımıza gelse, azmin zaferini görecekler . Belki o zaman bu insanlara daha fazla sahip çıkarlar ‘’ diyor. Ne dersiniz , Sayın valimiz ve Belediye Başkanımız , Erol Gökçe haksız mı ?

www.isitmeengelliler. kulubu.com

www.isitmeengelliler.kulubu.com çok yeni bir site. Siteyi incelediğinizde, işitme engellilerle ilgili birçok bilgiye rastlıyorsunuz. İlginç bir nokta da , anket köşesi. Bu ay ki anket ,’’ İşitme engelliler ile iletişim kurmanın yollarını öğrenmek ister misin ? ‘’ Cevaplayanların yüzde 94 ‘ü ‘’ Evet ‘’ demiş. Bu cevaplar ne kadar samimi , onu değerlendirmek zor. Ancak bildiğimiz şey Batı’da durumun farklı olduğu. Orada birçok insan , çevresindeki işitme engellilerle ilgili iletişimi sağlayabilmek için , boş zamanlarından fedakarlık ederek kurslara gidiyor. Devletin işitme engellilere bakış açısı ise , bizdekinden çok farklı. Almanya’da 3 yıl önce bir yasa çıkarıldı . Buna göre Alman Devleti , işitme engelli vatandaşlarının doktor, avukat, mahkeme, hastane gibi konularda iletişim sağlaması için işaret dili bilen bir tercüman vermek zorunda. Sadece bu nokta ile Engellilerden Sorumlu Devlet Bakanı Nimet Çubukçu’nun bir süre önce ‘’Engelliler konusunda Avrupa standartlarını yakaladık ‘’ demesinin ne kadar gerçekçi olduğunu ortaya koyuyor. İşitme engelliler hakkında daha fazla bilgi almak isterseniz yukarıdaki siteyi ziyaret ediniz.

GÜZEL SÖZ

İçimizde en kötü olanlar , hata ve mazeret kabul etmeyenler ve kusurları bağışlamayanlardır.

Hz. MUHAMMED

Kulüp Tanıtım Köşesi

Bu hafta ‘’ Haydi Diyarbakırlı engelli gençler, spor yapmaya ‘’ diyoruz ve size Diyarbakır’daki engelli spor kulübünün iletişim bilgilerini veriyoruz.

Diyarbakır Bedensel Engelliler Spor KulübüAdres : Kurt İsmail Paşa 2’nci sok. Babaoğlu Apartmanı Kat:1 Ofis Diyarbakır

Tel: ( 0412 ) 229 55 15Fax: ( 0412 ) 229 55 16

Ana Spor Branşları : Basketbol , masa tenisi ,halter , bilek güreşi , atıcılık, yüzme

İlgili: Pelvin Aylin