GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

ENGELSİZ ASLANLARA (3)

Bu hafta da Galatasaray Spor Kulübü’nde tekerlekli sandalye basketbol branşının nasıl ve neden açıldığını yazacağız.

2004 senesinde, Rahmetli Özhan başkanla bu konuda yaptığımız görüşmelerden bir sonuç alamadık.

2005 senesinde cep telefonum çaldı, karşımda sevgili Sinan Kalpakcıoğlu, o zamanların Genel Sekreteri “Yavuz abi, biz tekerlekli sandalye basketbol branşını açmaya karar verdik. Ancak senden de bir ricamız var. Bizim yürüyen basketbol takımının maçlarını Ahmet Cömert Spor Salonun’da oynamak istiyoruz. Aldığımız bilgilere göre bu spor salonunun kullanma hakları sendeymiş. Buna izin verirsen memnun oluruz” dedi. Peşinden telefonu okul arkadaşım Ergun Gürsoy aldı: “Yavuzcuğum gereken her şey yapılacak engelsiz basket konusunda” dedi ve daha sonra telefonu tekrar Rahmetli Özhan başkan aldı: “Yavuz tamamdır, bu branşı açıyoruz, sende bize destek ol” dedi. Ve böylece Dursun Özbek yönetimi göreve gelene kadar Engelsiz Aslanlar Avrupa’yı ve Dünya’yı birbirine kattı.

Ama bilgisizlikten doğan bazı konular, Galatasaray kongre üyelerinden bazılarını rahatsız etti. Bir evvelki mali Genel Kurul’da, bir adam kürsüye çıkarak, “Geçen sene 3,5 bu senede 4 milyon TL zarar etmiştir bu branş, yabancı oyuncuya ne gerek var” gibi sözler etti. Biz kendisini o zaman Genel Kurul’da muhattap almadık. Çünkü anladık ki, o kişi tekerlekli sandalye basketbolunu sakatların ‘dandik sporu’ sayıyor.

Dünyadan haberi yok! Galatasaray Kulübü’nün adı Spor Kulübü’dür. Yalnız tekerlekli sandalye basketbol değil, diğer branşlarda da Avrupa’da ve Dünya’da da tüm zorluklara rağmen iddiasını sürdürmektedir.

Bir de duyduk ki, bu şahıs, yapılacak bir Genel Kurul’da başkanlığa aday olacakmış. Seçilir mi, seçilmez mi bilemeyiz. Ama seçilirse Engelli Aslanları yine zor günler bekliyor. Çok da önemli değil, biz ne zor günler gördük…