GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

ENGELSİZ ASLANLAR

Geçen hafta Dursun Özbek ve Ural Aküzüm’ün Engelsiz Aslanlar’a reva gördüklerini yazmıştık. Aşağıdaki yazıyı ise 15 Mayıs 2014 tarihinde yayınlamıştık. O günleri hatırlayalım diye aşağıda tekrar bilgilerinize sunuyoruz.

Haftaya devam edeceğiz.

“Engelsiz Aslanlar geçtiğimiz haftalarda, İspanya’da final maçları oynanan Avrupa Şampiyonlar Ligi’ni şampiyon olarak tamamladılar. Finalde, İspanya Şampiyonu CD Fundosa‘yı yenerek.

2005 yılında sevgili Sinan Kalpakcıoğlu ile birlikte Sedat İncesu‘yu antrenörlüğe getirerek kurduğumuz tekerlekli sandalye basketbol takımı 5. kez Şampiyonlar Ligi şampiyonluğuna ulaştı.Bu takımın nasıl kurulduğunu yeniden yazıp, eski yaraları deşmeye gerek yok. Rahmetli Özhan Canaydın’dan sonra Adnan Polat da bu takıma sahip çıkarak başarılarının devamını sağladılar.Ünal Aysal ve ekibi de elinden geleni yaptı ama hâlâ engelliler sporunun, özellikle de tekerlekli sandalye basketbol sporunun kıran kırana bir mücadele olduğunu anlayamadılar.Geçtiğimiz hafta Türkiye Kupası’nı kazanan Galatasaray futbol takımını, çok önemli bir maç olan Trabzonspor karşılaşmasından önce Perşembe veya Cuma akşamı, Galatasaray adasında şampiyonluk yemeğine davet edecek kadar sporla ilgisi olmayan insanların yönetiminde bulunduğu bir Galatasaray Kulübü, aynı hassasiyeti Engelsiz Aslanlar için göstermedi. Bir ara onları da bir araya sıkıştırıp bir yemekte tebrik ederler. Bu ülkemizdeki engelliler sporuna bakış açısının bir başka yönü.

Şimdi Galatasaray Başkanı Ünal Aysal kendisini eleştirdik diye, Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı aracılığı ile 3 engelli öğrencimize verdiği bursu da iptal eder.

2 sene önce bu sütunlarda kendisini eleştirdiğimizde “Yavuz Bey bizi eleştiriyor. Başkanı olduğu vakıf için burs istiyor bir de” diye haber göndermişti de sekreteri ile o yüzden yukarıdaki satırları yazdık.

Önce insan, sonra iş adamı ve eğer böyle bir geçmişiniz varsa, bir spor kulübünde yönetici olmak, istediğiniz kadar büyük dünya şirketlerine sahip olun, herkesin yapabileceği bir şey değil.”