GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

ENGELSİZ ASLANLAR YENİDEN…

Geçen  yıl ülkemizde Süper Lig Şampiyonu olan Galatasaraylı Engelsiz Aslanlar, Avrupa Şampiyonlar Ligi’ne katılmaya hak kazanmıştı. Ancak Galatasaray Kulübü’nün yetkilileri ‘ Bütçemiz yok’ gerekçesiyle bu takımımızı Şampiyonlar Ligi’ne göndermedi.

Bunun üzerine (IWBF Europe) Uluslararası Tekerlekli Sandalye Basketbol Federasyonu (IWBF Europe)  Galatasaray’ın yerine, Karabük Engelliler Spor Kulübü’nü davet etti. Bu arada Karabük Engelliler Spor Kulübü de tekerlekli sandalye basketbol faaliyetlerine son verdiğini açıkladı.  

Ne değişti ?  

Sonra ne olduysa  Galatasaray Kulübü Başkanı Bay Mustafa Cengiz bir talimat verdi  ‘Ne yapın yapın,  bu Şampiyonlar Ligi’ne katılacağız.’   Bunun üzerine IWBF’e başvurdular ve doğal olarak kabul edildi. Peki ne oldu da birden bire Başkan Cengiz fikir değiştirdi? Biz nedenini biliyoruz, herhalde kendisi de biliyordur. Hani bütçe yoktu ? Galatasaray’a bir ayda büyük ikramiye mi çıktı?  

Fikrimiz aynı  

Defalarca yazdık, söyledik. Galatasaray Yönetim Kurulu’nda spordan anlamayan yönetim kurulu üyeleri seçildiği sürece , böyle uluslararası spor camiasında da ülkemizin ve Galatasaray’ın ismi yara almaya devam edecek.  

15.10.2018  tarihinde Posta Gazetesi’nde ‘’ Artık Yeter Bay Cengiz ‘’ başlıklı yazımızda yazdığımız gibi , bu yanlış karardan dönmeleri, bizlerin Galatasaray Spor Kulübü Başkanı ve bazı yönetim kurulu üyeleri hakkındaki “Spor Fakirleri” değerlendirmemizde bir değişiklik yapmadı.  Ayrıca kulübün üst düzey profesyonel bir yöneticisinin ‘Engelsiz Aslanlar’a “Biz size kafi pozitif ayrımcılık yapıyoruz” demesi de spor cahilliğinin bir başka örneğidir.    

DAHİL ETME  

Daha önce de birkaç kez bu sütunlarda yazdık. Dünya’da birkaç senedir engellilerle ilgili ‘’ Dahil Etme ‘’ uygulanıyor. Yani engelli insanla, engelsiz insanlar gibi, onlarla birlikte spor yapıyor, yemeklere, kahve içmeye, sinemaya, tiyatrolara gidiyorlar. Böylece hem engellilerin toplumun bir parçası olması kolaylaşıyor, hem de engelsizler  engelli insanlarla birlikte yaşamanın da çok doğal olduğunu anlıyorlar.  

Bu konuda bizim tecrübelerimiz tabii ki her zamanki gibi Almanya’dan. O kadar ileri gittiler ki artık internet üzerinden “online” olarak ‘’Dahil Etme’’ programları uygulanıyor. Okullarda, işyerlerinde, günlük hayatta. Zorluklar var mı? Tabii ki var!                

Yeter ki isteyelim  

Bizim ülkemizde ise henüz bu konuda düzgün bir çalışma yok. ‘’Dahil Etme’’ konusu özellikle spor alanında kendini gösteriyor. Bugüne kadar birkaç kez yazdık. Bir kaç girişimin dışında, daha ülkemizde bu konuda geniş kapsamlı çalışmalar yapılmadı.  Oysa Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı ve Aile Sosyal Politikalar Bakanlığı yetkilileri bir araya gelip bu konuda bir program hazırlayabilirler. Gerekirse yurtdışındaki uzmanlardan da görüş alınabilir, katkı sağlanabilir. Yeter ki isteyelim.    

SAYIN CUMHURBAŞKANIMIZA

Adını vermek istemeyen engelli okuyucumuzdan bir mail aldık. Aslında bu birçok engelli okurumuzun ortak sorunu olsa gerek bu. İlgililerin dikkatini çekmesi açısından konuyu bu sütunlarımıza taşıyalım dedik. Okurumuzdan gelen maili aynen aşağıda sizlerle paylaşıyoruz:

‘’ Ortopedik engelliyim,  EKPSS’den 80 kusur puan aldım. 17 Mayıs`ta sonuçlar açıklandı ve hala tercihler başlamadı.  Belirsizlik çok  kötü. ÖSYM’ yi arıyorum ‘’ Biz ilgilenmiyoruz ,  Devlet Personel Başkanlığı (DPB)  ilgileniyor ‘’ diyorlar.  DPB’ yi arıyorum cevap vermiyorlar. ÖSYM’ yi  arıyorum, bu kez ‘’ Cumhurbaşkanlığını arayın’’  diyorlar. Arıyorum’’ Biz ilgilenmiyoruz’’ cevabı alıyorum. T.C. Aile, Çalışma ve Sosyal Hizmetler Bakan Yardımcısı  ile konuştum ‘’ Ben bilmiyorum ‘’dedi. Bu belirsizlik beni strese soktu.’’

05.11.2018 Posta Gazetesi