GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

‘ ENGELSİZ YÜREKLERDEN MERHABA ‘

Bugün aldığımız bir mektubu hiç değiştirmeden ve kısaltmadan aşağıda sizlerle paylaşmak istedik.

‘’Ben TESYEV eski bursiyeri Hasan Akbulut. Manisa’nın Soma ilçesinde zihinsel engellilerin eğitim gördüğü Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi’nde öğretmenlik yapmaktayım. Bu yazımın amacı, engelli yaşam alanındaki yaşantılarımı paylaşmak. Çalıştığım okul hizmete gireli henüz iki yıl olmadı. Çok tanınmıyor, bilinmiyor, adı söylendiğinde insanlara yabancı geliyor. Gerçi bu alışılmadık bir durum değil. İnsanlar engelli yaşama gerçekten çok uzak. Yabancısı olmadığımız bu durumda biz ne yapmamız gerektiğini biliyoruz. Engelli yaşamı bilmeyene bildirmeye, duyarsıza duyurmaya çalışıyoruz. Okulda ilk önceliğimiz, verdiğimiz eğitimle onları hayata hazırlamakken, yaptığımız çeşitli etkinliklerle de akıp giden hayat içinde engellilere bir yer açmayı, insanların onları fark etmesini sağlamak. Yani onları topluma hazırladığımız kadar, toplumu da onlara hazırlamamız gerektiğinin farkındayız. Engelli bireylerin toplumdaki yerinin farkındayız ve bu farkındalığın toplumun her kesiminde oluşması için çaba sarf ediyoruz. İşte en önemli gayretimiz bu. Öğrencilerimize verdiğimiz emeklerin karşılığını en güzel şekilde alıyor olmak, onlardaki gelişime şahitlik etmek bizim itici gücümüz oluyor.

Engelli yaşamı

33 öğrenci, 10 personelden ibaretiz. Tabi bir de sahip olduğumuz yetersiz imkanlarımız var. Bunlara rağmen yaptığımız çalışmalar 33 öğrenciyi “Mahallenin delisi”, “ Sokağın sağırı”, “ Köyün körü”, “Kahvenin topalı” olmaktan kurtarıp, gösterilerde alkışlanan kişiler haline getiriyor. Hem de gözyaşlarının eşlik ettiği kocaman alkışlar. Tabi bizim amacımız insanların yüreklerini sızlatmak değil, beyinlerini zonklatmak değil… Tüm bunları yaşatırken, kafalarından geçen sayısız düşünceler arasında bir kere de engelli yaşamı düşünmelerini sağlamak, yani farkındalık yaratmak.

‘’ Bir el de siz uzatın ‘’

Yaptığımız bütün faaliyetlerde kullandığımız sloganımız var: “BİR EL DE SİZ UZATIN.” Çünkü bize uzanacak ellere çok ihtiyacımız var. Okulumuzun imkanları çok kısıtlı. Eğitim, öğretime uygun olmayan eski bir binada hizmet vermekteyiz. Burası bir okul binası olarak inşaa edilmiş bir yapı değil. Binamızda derslik sayısı, faaliyet odası ve atölye sayısı az. Öğrencilerin bedensel gelişimini destekleyecek spor yapacak alanımız yok. Eğer boş olursa yakındaki halı sahaya gidiyoruz. Bir yerde buna da şükür. Öğrencilerimiz bizim okulumuza gelemeselerdi muhtemelen hayatlarında halı sahaya adım atamayacaklardı, belki hiçbir zaman kurulan bir takımda yer alıp top oynayamayacak, turnuvalara katılamayacaklardı. Bazılarının ne kadar güzel top oynadığı hiç fark edilemeyecekti. Hep oynayanlara kenardan bakacaklardı. Bizim şanslı 33 öğrencimiz bunları yaşamaktan kurtuldu. Ancak yaşayanlar çok. Keşke onlar da bizimle olabilselerdi ama okulumuzun kapasitesi sınırlı. Binası yok, bizim de “BİR EL DE SİZ UZATIN” demekten başka çaremiz yok.

‘Yeter ki fırsat verilsin’

Toplumdaki fertlerin yaşam kalitesini artırmak için çeşitli imkanlar sağlanıyor. Bu imkanlardan yararlanan bireyler gelişerek üretkenleşiyor. Bu sayede toplumsal yaşantıya destek sağlıyor ve toplumdan destek ve kabul görüyor. Toplumda yer edinmenin hazzını yaşıyor. Ancak engelli bireyler için durum farklı. İnsanların çoğu hala engelli bireylerin üretken birer insan olabileceği fikrine ütopya gözüyle bakıyor. Halbuki engelli bireyler de insan tabiatına sahip varlıklar. Gerekli imkanlar sağlandığı takdirde gelişip üretkenleşebilir, hatta harikalar yaratabilir. Biz bu durumu okulumuzda an be an gözlemliyoruz. Her gün öğrencilerimizden birisi sürpriz bir beceriyle çıkıyor karşımıza. Yeter ki fırsat verilsin el uzatılsın. Onlar toplumda saygın birer kişilik olamaya çoktan istekli.

‘’ Eğitimde feda edilecek fert yoktur’’

Biz bu güzellikleri 33 öğrencimizle yaşayabiliyoruz. Sırada bekleyenlerin de bize katılabilmesi için öncelikle bir binaya ve daha geniş imkanlara ihtiyacımız var. Sırada bekleyenleri feda etmemek için “BİR EL DE SİZ UZATIN” sloganımızın gereği yerine getirilmeli. Zira Atatürk der ki: “EĞİTİMDE FEDA EDİLECEK FERT YOKTUR.” Sayın başkanım, düşüncelerimi ve yaşantılarımı ifade etme fırsatı verdiğiniz için size çok teşekkür ediyorum. Sizin engelli yaşama destek olmak adına yaptıklarınıza çek değer veriyorum. Engelli yaşamın daha olumlu noktalara gelmesi dileğiyle çalışmalarınızda başarılar diliyorum. Eğer bir el uzatmak isteyen olursa biz varız.

HASAN AKBULUT

Soma Eğitim Uygulama Okulu ve İş Eğitim Merkezi

www.somaegitimuygulama.k12.tr

DUYURU

Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org sitesinden `Yazarlarımız` bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz.

GÜZEL SÖZ

Söz kalpten çıkarsa kalbe kadar gider, dilden çıkarsa kulağı aşamaz. / ARAP ATASÖZÜ