GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

ERDENER’İN ÖZÜR BORCU

13 Ağustos 2011’de Sayın Başbakanımız tarafından, İstanbul Olimpiyat Evi’nde, 2020 İstanbul Olimpiyat ve Paralimpik Oyunlarına adaylığımızın açıklandığı sırada, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’ne yer ayrılmayışından dolayı yaptığımız görüşmede, Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi Başkanı Uğur Erdener’le aramızdaki diyaloğu daha önce yazmıştık. Kısaca tekrar edelim:

Soru: Yani Uğur Bey, sizce Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları eşit değil mi?

Cevap: Hayır. Eşit değil.

Soru: Peki 2020 adaylığında Türkiye Milli Paralimpik Komitesi, İstanbul’da Paralimpik Oyunları’nın yapılamayacağını beyan ederse, olimpiyatları alabilir misiniz?

Cevap: Hayır alamayız.

2020 İstanbul Olimpiyat ve Paralimpik Oyunları’nı, Madrid’in, İspanya’daki genel ekonomik durum dolayısıyla, Tokyo’da da daha önce yapılmış olması dolayısıyla İstanbul‘un avantajlı olduğu bir gerçek. Ama bu kafalar böyle devam ederse, maalesef ayağımıza kadar gelen fırsatı kaçıracağız.

Sağda solda, Türkiye Milli Paralimpik Komitesi ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi başkanları olarak bu sorunu kişisel hale indirgemeye çalışmanın size bir faydası yok Uğur Erdener. Sizi tanımam. Yaşamımda da 3 kez gördüm. Benim için bu dünyadaki 7 milyar insandan birisiniz.

Ben de sizin için aynısıyım. Ancak, bu milli meselede, saplantılarınızı bir kenara bırakıp, Türkiye için çalışmanın zamanı gelmiş ve geçmek üzeredir. Bunun da ilk şartı, bugüne kadar engelli sporunu ve Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’ni engelsiz sporları ve Türkiye Milli Olimpiyat Komitesi ile eşit tutmayarak, negatif ayrımcılık yapan zat-ı alinizin kamuoyu önünde bu konuda özür dilemesi gerekmektedir. Aksi halde doğacak her türlü olumsuz sonuçtan şahsen mesul olacağınızı belirtmek isterim.