GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

ERDOĞAN TOPRAK’A AÇIK MEKTUP

Yavuz Kocaömer Fanatik

Ülkemizde sağırların futbolu şu an durdurulmuş durumda. Bunun nedeni, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ile Futbol Federasyonu arasındaki anlaşmazlık. Konuyu, Futbol Federasyonu Başkanı Haluk Ulusoy ile görüştükten sonra UEFA’ya götüreceğiz. Bize göre, Futbol Federasyonu’nun, “Sağırlar futbolu bir rehabilitasyon sporudur, dolayısıyla bizim ilgi alanımıza girmez” demesi doğru bir yaklaşım değildir.

Sağırlar da bildiğiniz futbolu oynuyor, kıran kırana. Tek farkı konuşup duymamaları. Kaldı ki, Sağırlar Milli Takımı 1997 senesinde dünya futbol devlerinin temsil edildiği şampiyonada kürsünün en üst basamağına çıkma yani Dünya Şampiyonu olma başarısını gösterdi. Sesleri fazla çıkmadığı için medyada pek fazla yer almadı. Şimdi ise, Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü, 3183 sayılı yasaya dayanarak, “Beni ilgilendirmez, bu federasyonun işi” diyerek Türkiye’de iki yıldır, yaklaşık 82 kulübün 1. ve 2. Lig olarak oynadıkları deplasmanlı futbol liglerini iptal etti.

Bugünlerde büyük bir başka rezaletin de eşiğinden döndük. Daha dört sene önce Dünya Şampiyonluğu unvanını kazanmış sporcularımız Dünya Kupası Elemeleri’nin ilk maçında 6-1’lik bir hezimet yaşattıkları İsrail’e rövanşa gitme şansını son anda yakaladılar. Gazeteniz Fanatik’te yayınlanan haberin ardından harekete geçen Sayın Kemal Mutlu, Milli Takım’ın rövanşa gideceği müjdesini Sağırlar Spor Federasyonu Başkanı Oktay Aktaş’a verdi.

Ama asıl sorun olduğu yerde duruyor. Tüm engellere rağmen milli takım düzeyinde ülkemizi başarıyla temsil eden sporcularımızın ligi oynanmıyor. Millilerimizin Dünya Şampiyonası Finalleri’ndeki organizasyonunu kim yapacak ya da yapacak mı belli değil.

Dünya Şampiyonası’nda üçüncü olan A Milli Takımı sporcularına kişi başı 200 bin dolar prim verebilen, amatör futbola 6 trilyon lira kaynak ayrıldığını söyleyen federasyon ya da işine geldiğinde mangalda kül bırakmayıp “Türk sporu için şunları yaptık, bunları yaptık” diye anlatan Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü bu sorunu kökten çözmek zorundadır.

Sayın Erdoğan Toprak! Spordan Sorumlu Devlet Bakanlığını kısa süre de olsa siz yürüteceksiniz. Engelli insanların sorunlarını çözmek için çok arzulu olduğunuzu da, yasal düzenlemeler için vaktiniz olmadığını da biliyoruz. Ancak, bu işi iki kurumu da bir masa etrafında toplayarak çözecek zamanınız olduğunu düşünüyorum. Kısacık zamanınızda yapacağınız en büyük hizmet bu olacaktır. Lütfen siz de bakmayın, çözün şu sorunu!

Üç büyüklerin basketbol ve voleybol şubelerinde devam kararı almaları için 1.3 milyon dolardan vazgeçip fedakarlık yapıyorsunuz. Sağırlar futbolu için bu kadar kaynağa bile gerek yok Sayın Bakan. Bu sorunu da kucağınızda buldunuz ve biri çözecek. O, siz olun Sayın Toprak, lütfen…