GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

GALATASARAY’IN YENİ BAŞKANI

20 Ocak 2018’de Galatasaray’ın Olağanüstü Seçim Genel Kurul Toplantısı’nda Mustafa Cengiz başkanlığa seçildi. Galatasaray’ın bu zor döneminde böyle bir görevi kabul ettiğinden dolayı kendisini kutluyor ve başarılar diliyoruz.

Konumuz her zaman olduğu gibi tekerlekli sandalye sporları. 2015 yılındaki Olağan Genel Kurulda kürsüye çıkan Mustafa Cengiz, Engelsiz Aslanlar ile ilgili ‘Onları çok seviyoruz, ama bu branş son 2 yılda 3-4 milyon TL arası zarar etti. Biz bu konuda yabancıları eleştirmiyoruz, bizde yabancı düşmanlığı yok, biz kendi gazilerimizi rehabilite edelim dünya sonuncusu olsun, Türkiye sonuncusu olsun hiç önemli değil’ demişti.

O zaman da yazmıştık, Mustafa Cengiz Bey’in söyledikleri, duygusal anlamda doğru olabilir. Ama halihazırda GATA’da kurulmuş, gazilerimizi yetiştiren ve başarılı bir şekilde liglerimizde yer alan bir tekerlekli sandalye basketbol takımı var. Ayrıca yabancı konusunda, belki de kendisi bir süre önce Beşiktaş Başkanı Fikret Orman’ın TRT Spor’da canlı yayında söylediği gibi, tekerlekli sandalye basketbolunu sosyal sorumluluk zannediyor. O takım, 5 defa Avrupa, 4 defa Dünya şampiyonu olup, yalnız Galatasaray’ın değil, Türkiye’nin ismini dünyada tanıtmasına destek olmuştur.

Ayrıca, yalnız ülkemizde değil, tekerlekli sandalye basketbolunun gelişmiş ülkeleri Amerika, Avusturalya, Almanya, İtalya, İngiltere gibi ülkelerde de yabancı oyuncu transferi vardır, oynamaktadırlar. Çünkü bu spor branşı kıran kırana müsabakalara sahne olur. Kazanmak için büyük efor sarf edilir.  Belli ki Başkan Bey bugüne kadar canlı olarak bir maç izlememiş. Bunların hepsi olabilir, önemli olan bilmeden konuşmak.

Daha önceki yönetimde, kıymeti kendinden menkul Ural Aküzüm isimli bir yönetim kurulu üyesi, zaten son 2 senedir bu branşı zayıflatmak içinde elinden geleni yapmıştı.

Şimdi yeni başkandan ricamız, hiç değilse Mayıs ayında yapılacak kongreye kadar, bu konuda bilgi sahibi olması ve bilmeden konuşmaması.