GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

GALATASARAY’DA NELER OLUYOR?

Konumuz su topu ve yelken. Bu iki şubenin yöneticileri biri 26 diğeri 32 yıllık Galatasaray üyesi olan Levent Çiner ve Vefik Ulus`un bir süre önce hiçbir yazılı bildirimde bulunulmadan, sözlü veya yazılı savunmaları alınmadan görevlerine son verildi. Biri 16 yıl, diğeri 13 yıldır fahri olarak görev yapan bu iki insanın şube başkanlığında, su topu şubesi son 2 yılı namağlup olmak üzere 12 defa Türkiye Şampiyonu olmuş ve Avrupa`da da başarılara imza atmıştır. Yelken şubesi ise, 98, 99 ve 2000 yıllarında bir sporcusu ile Avrupa Şampiyonu olmuştur. Edindiğimiz bilgilere göre, hiçbir ücret almadan çalışan bu iki spor aşığının görevlerine son verilme nedeni, bu şubenin başkanı Vedat İrdelp ile anlaşamayışları.

Sorgusuz, sualsizVedat İrdelp, söylenenlere göre, su topu ve yelken bölümündeki sporcuların aylıklarını defalarca söz vermesine rağmen ödememiş, bunun üzerine kendisine Atina`da yapılan şampiyonaya takımın moralini aksi yönde etkilememek için gelmemesinin daha uygun olacağı şube kaptanları tarafından bildirilince, sorgusuz sualsiz görevden alınmışlar. Vedat İrdelp`in verdiği sözleri tutmaması, bizim için yeni bir şey değil. Bundan birbuçuk yıl kadar önce, bir yakınının, bankada staj yapması için yardımcı olmamızı istediğinde, engelli insanlarımıza destek olmak için verdiği bir takım sözler vardı. Daha sonra da bir başka bankada bu yakınına olanak sağlayınca, bir telefon etme nezaketini dahi göstermedi, verdiği sözleri de unuttu. Bir daha kendisinden hiç ses çıkmadı.

Darbe vurulduİşte Galatasaray Yönetim Kurulu`nun hiçbir incelemeye gerek duymadan, sözüne güvenerek, görevden aldığı şube yöneticilerinin başındaki sorumlu idareci bu. Konunun büyümesi üzerine toplanan yüzlerce imzaya itibar etmeyen, belki de “Ben üyelerin sözü ile mi iş yapacağım ?” diye onuruna yediremeyen Başkan Özhan Canaydın, daha sonra Divan Kurulunda da karardan dönmeyeceklerini belirtmiş, böylece yönetim kurulunun, bize göre yanlış bir kararının arkasında durduğunu gösterirken, Galatasaray`ın bu iki başarılı şubesine ve bu sporlardaki aile havasına düzeltilmesi zor bir darbe vurmuştur.