GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE

GENÇLİK KAMPLARI DEVAM EDECEKTİ AMA..

Türkiye Milli Paralimpik Komitesi’nin girişimleri ile 2008’de Pekin Paralimpik Oyunları sırasında, Türkiye’nin önderliğinde temelleri atılan Uluslararası Paralimpik Gençlik Kampları’nın ilki 2009 senesinde ülkemizde yapıldı. 2010’da Güney Kore’de, 2011’de ise Hollanda’da düzenlendi.

7 ile 9 ülkenin katıldığı bu gençlik kamplarında, genç engelli sporcular hem belli spor konularında eğitim alırken birbirileri ile kaynaştılar, dostluklar edindiler hem de ilerisi için birlikte çalışmanın önemini anladılar. 2012 yılından Londra Paralimpik Oyunları ile ara verilen kamplar, 2013 yılında yine Türkiye’nin önderliğinde, ülkemizden başlayarak devam edecekti.

Gençlik ve Spor Bakanlığı destek vermedi

Amerika Birleşik Devletleri Milli Paralimpik Komitesi Başkanı 2008’de, Türkiye tarafından önerilen ve uygulamaya geçirilen bu kamplar için “Türk dostlarımı kıskanıyorum! Neden böyle bir şey aklımıza gelmedi, Türkiye’nin liderliğini kabul ediyoruz” demişti. Geçen süre içinde Türkiye’deki veya Türkiye’nin katıldığı bu kamplardaki masraflar sponsorlar aracılığıyla temin edildi. 2013’de ülkemizde daha büyük bir katılımla yapılması düşünülen kamp, Gençlik ve Spor Bakanlığı’nın deste vermemesi üzerine iptal edildi. Anlaşmalardan doğan yükümlülükler yerine getirilmedi. Kaç kez rica ettik, 3 kez mektup yazdık ve anladık ki ülkemizde sporumuzu idare edenler Türkiye’nin ismini ön plana çıkaracak bu tip uluslararası organizasyonlarla bir sonuca varılamayacağını düşünmüşler. Bugünler geçer, yarınlarda ne bu satırların yazarı, ne bugünkü Gençlik ve Spor Bakanı ve diğer spordan sorumlu yetkililer bu yerlerde kalır. Ama olan Türkiye’nin uluslararası arenadaki ismine olur.

Onlar ve biz

Geçtiğimiz hafta Alman Milli Paralimpik Komitesi Başkanı Wilhelm Beuscher’den bir mektup geldi, şöyle yazıyordu; “Bay Kocaömer, 30 Kasım 2013 tarihinde, saat 19.30’da, Köln Spor Müzesi’nde, Yılın Engelli Sporcuları Ödül Töreni yapılacaktır. Resmi davetiye tarafınıza ulaştırılacaktır. Sizden ricam, bu tarihi şimdiden takviminize kaydetmenizdir.” Alman Milli Paralimpik Komitesi tam 6 ay önceden bir ödül törenini, bir toplantıyı haber vererek bu tarihi not etmemizi istiyor. Bizde ise herhangi bir gün, akşamüstü saat 17.00 civarında bir telefon alırsınız, Spor Genel Müdür Yardımcısı arar ve şöyle konuşur: “Yavuz Bey, sizi yarın saat 14.00’de Ankara’da falanca toplantıya bekliyoruz.” Veya bir büyükşehir belediyesinden mail alırsınız: “Engellilerle ilgili bir etkinliğimiz var, yarın saat 14.30’da sizi filanca yerde bekliyoruz” diye. Yahut bir üniversite veya bir başka kurum 2-3 gün önceden mail gönderir ve “Sizi falanca etkinliğimize bekliyoruz” der. Sanki bu davet edilenlerin başka işi gücü yok, programı yok.

Bu örnekleri çoğaltmak mümkün

Bu bizdeki düzensizliğin nedeni sistemsizliğin sistemidir. Almanya’da ise gerçek bir sistem vardır. İstediğimiz kadar Gençlik Merkezleri, Olimpiyat, Paralimpik Hazırlama Merkezleri açalım, sistem olmadığı sürece ulusal ve uluslararası başarılarımız sadece tesadüflere ve aradan çıkacak özel yetenekli sporcularımızın veya onlara gönül vermiş antrenörlerimizin başarısı olarak kalır. Bu bakımdan, ülkemizin sporuna en büyük hizmeti yapacak olan Gençlik ve Spor Bakanı, tüm spor sistemini yeniden elden geçirerek, belli bir temele oturtma koşullarını sağlamalıdır.

Güzel Söz

Sadelik, iyilik ve doğruluk olmayan yerde büyüklük yoktur.

Tolstoy

Duyuru

Bu köşe ile ilgili yorumlarınızı www.tesyev.org sitesinden ‘Yazarlarımız’ bölümüne tıklayarak yapabilirsiniz.

sonu