GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Milliyet

GENÇLİK KAMPLARI !

TürkiyeMilli Paralimpik Komitesi’nin girişimleri ile 2008 yılında, Pekin Paralimpik Oyunları sırasında, Türkiye’nin önderliğinde temelleri atılan Uluslararası Paralimpik Gençlik Kampları’nın ilki 2009 senesinde ülkemizde, 2010’da Güney Kore’de, 2011’de ise Hollanda’da yapıldı. 7 ile 9 ülkenin katıldığı bu gençlik kamplarında, genç engelli sporcular bir yandan belli spor konularında eğitim alırken, birbirileri ile kaynaştılar, dostluklar edindiler ve ilerisi için birlikte çalışmanın önemini anladılar.

2012yılındaLondraParalimpik Oyunları ile ara verilen kamplar,2013yılında yine Türkiye’nin önderliğinde, Türkiye’den başlayarak devam edecekti.

AmerikaBirleşik Devletleri Milli Paralimpik Komitesi Başkanı 2008 yılında, Türkiye tarafından önerilen ve uygulamaya geçirilen bu kamplar hakkında “Türk dostlarımı kıskanıyorum! Neden böyle bir şey aklımıza gelmedi, Türkiye’nin liderliğini kabul ediyoruz” demiş idi.

Geçen süre içinde Türkiye’deki veya Türkiye’nin katıldığı bu kamplardaki masraflar sponsorlar vasıtasıyla temin edildi. 2013 yılında ülkemizde daha büyük bir katılımla yapılması düşünülen kamp, Gençlik veSpor Bakanlığı’nın destek vermemesi üzerine iptal edildi. Anlaşmalardan doğan yükümlülükler yerine getirilmedi. Kaç kez rica ettik, 3 kez mektup yazdık ve anladık ki ülkemizde sporumuzu idare edenler, bu tip uluslararası Türkiye’nin ismini ön plana çıkaracak organizasyonlarla bir sonuca varılamayacağını düşünmüşler. Bu günler geçer, yarınlarda ne bu satırların yazarı, ne bugünkü Gençlik ve Spor Bakanı ve diğer spordan sorumlu yetkililer bu yerlerde olmaz, ama olan Türkiye’nin uluslararası arenadaki ismine olur.