GÜN
SAAT
DAKİKA
SANİYE
| Posta

GENÇLİK KAMPLARINDA GEÇTİĞİMİZ YAZ

Yavuz Kocaömer Posta

Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğüün yaz kampları , Artvin, Bolu, Şanlıurfa , Trabzon, Van, Silifke , Mersin, Çeşme ve Kuşadasıda yapıldı. Bu kamplara yurdumuzun dört yanından 13-15 ve 15-17 yaş guruplarındaki gençlerimiz katıldı. Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanı Adnan Güle, engelli – engelsiz gençlerimiz adına hepimiz teşekkür borçluyuz.

Aydın- Kuşadası Davutlar Gençlik Kampıa bu yıl ilk defa T.C. Başbakanlık Özürlüler İdaresi , Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü ve Türkiye Engelliler Spor Yardım ve Eğitim Vakfı ın (TESYEV) işbirliği ile her döneme 10ar kişilik gruplar halinde engelli gençlerimiz katıldılar. Bu gençlerimizin geldiği iller Hakkari , Ordu , Van, Kahramanmaraş , Adana ve İstanbul du. Ayrıca , 10-17 Ağustos tarihleri arasında , geçen yıl Atinada birincisi yapılan Uluslararası Paralimpik Gençlik Kampıın ikincisi yapıldı. Türkiyein ev sahipliğinde ,Türk, Avusturyalı ve Alman engelli gençler bir araya geldiler. Birlikte oynadılar , spor yaptılar , kültürel etkinliklere katıldılar. Kuşadasıdaki bu kamp için başta Gençlik ve Spor Genel Müdürlüğü Gençlik Hizmetleri Dairesi Başkanlığı olmak üzere , Aydın İl Müdürü Cevat Ercan ve Kamp Müdürü Güven Ekere teşekkürlerimizi sunuyoruz.

Şimdi aşağıda , bu kamplara katılan gençlerimizin bir kısmının düşündüklerini kendi kalemlerinden sizlere sunuyoruz.

Böyle bir yerde kalacağımızı hiç düşünmemiştim. Ama iyi ki burada kalmışız. Burası gerçekten çok güzel. Ayrıca disiplin olacağını ve bu kadar aktiviteyi hiç beklemiyordum. Ama hepsi çok güzel. Hepsinden ayrı ayrı zevk aldım. Bu kamp benim için çok eğlenceli ve eğitici geçti. Bunun dışında bir çok arkadaş edindim.

Yasemin Korkmaz / Çankırı

Onlar yine evlerinde , çizgili pijamaları , ellerinde çayları ve TV kumandaları ile televizyon karşısında oturup ülkemizde çok güzel yerler olduğunu, ülkemizin bir cennet olduğunu anlatıp duracaklar. Bizler işte o sırada , o cennetin bahçelerinde geziyor ve o cenneti yaşıyor olacağız.

Emre Emre Varcan / Eskişehir

Hiçbir dakikamız boş geçmedi. Yani fiziken boş olsak da düşüncelerimiz boş olmadı. Hayatta anne – babamız olmadan da bir şeyler başarabilmek hoş. Kayalıklar, deniz , güneş , eğlence… Tam bize göre. Hayatımın sonuna kadar unutamayacağım hoş anılarım var.

Tuba Aydın / Erzurum

Çok şanslı olduğumu düşünüyorum. Hem Çanakkaleyi hem kamp ortamını gördüm. Gelmeden bir hafta önce bir yazıda şöyle diyordu: \Dostluk, kozadaki kelebek gibidir. Canlanmaya her an hazır. \ Şimdi yazıyı daha iyi anlıyorum. Ben sevgiye dokundum, sevgi uyandı. Daha sonra bana \ merhaba \ dedi.

Esra Gül / Adana

Katıldığım bu kamp çok güzel geçti. Kampta birkaç arkadaşla tanıştım. Tanıştığım kişiler çok iyi ve candandı. Kamptaki liderim çok iyi ve bizlere çok iyi davranıyorlardı. Ne yaparsak bizlere iyi yönden baktılar.

Abdulvahab Özer / Adıyaman

En büyük arzum gelip görülmeye değer aziz şehitliklerimizi ziyaret etmekti. Ve bunu yapmak nasip oldu. Bundan dolayı çok mutluyum. Özellikle liderlerime çok teşekkür ederim. Çünkü yardımcı olmak için bin bir şekle girdiler.

Emrah Yılmaz / Ardahan

Yola çıkarken yolun uzunluğu gözümde büyümüştü. Yola çıktığıma bin pişman olmuştum. Ama buraya geldiğimde, bu ortamı görünce \ İyi ki gelmişim \ dedim. Kamp güzel . Ama her anlamda değil . Çünkü kamp çok kısa. Tam alıştığımızda kampın bitmesi insanı üzüyor. Yeni arkadaşlar edinmeme sebep olduğunuz için , bu kampı düzenleyen herkese çok teşekkür ederim.

Muhammet Turanlı / Artvin

Bu bir hafta bana öyle bir tecrübe kazandırdı ki. Farklı illerden gelen arkadaşlar vardı. Hepimizin karakteri farklıydı. Elbette uyuşamadıklarım oldu. Yapılarımız çok farklıydı. Bu beni üzüyordu ama bana bir şeyler de öğretiyordu. Bende şöyle bir fikir belirdi. Demek ki dünyada böyle insanlar da varmış. Değişik davranışlar, değişik kültürler… İnsanlara nasıl yaklaşmam gerektiğini biraz daha iyi öğrenmiş oldum.

Güler Dede / Artvin

Kampla ilgili fazla bilgim yoktu. Ne yapacağımı bilmiyordum. Buraya ilk geldiğimde kendimi çok garip hissettim. Bunun sebebi ise arkadaşlarımın her konuda çok açık olmaları. Benim ise içime kapalı olmamdı. Bu kampta attığım her adımda bir ders aldım. Hayata bakış açım değişti. Nerede, nasıl davranacağımı , köşede sessiz duracağıma, arkadaşlara katılmayı , yani nerede olursam olayım , oranın yaşayışına ayak uydurmam gerektiğini öğrendim. Kampın her günü çok güzel ve eğlenceliydi.

Sinem Yıldırım / Ardahan

Kampa gelmeden önceki güzel bir hayat, güzel günler yaşayacağımı , güzel arkadaşlar edineceğimi umut ettim. Burada bunların hepsinin daha da fazlasını buldum. Güzel günler yaşadım. Güzel arkadaşlar edindim. Arkadaşlarım ve liderlerim sayesinde hayatın en güzelini burada yaşamış oldum.

Ayşe Kılınç / Gaziantep

İlk defa böyle bir kampa katıldığım halde hayatımda hiç bu kadar gezip görüp eğlenmemiştim. Sporun bize ne kadar çok şey kazandırdığını yeni anladım ve artık sporla ilgilenmeye başladım. Böyle bir şeyi hazırlayanlara, adı ve emeği geçen herkese teşekkür ederim.

Sinan Duman / Hakkari

Kamp istediğimden de güzel geçti. Bu tip kamplar başka şehirlerden gelen kişilerin kaynaşması için çok iyi. Kamplar, kişilerin sorumluluk duygusunu geliştirmektedir. Lider, bizlere çok iyi davrandı. Evlerimizi aratmadı. Gelecek sene yine kampa gelmeyi isterim. Bu kampı düzenleyenlere çok teşekkür ederim.

Emine Çaylak / Karaman

Kampımızın bize sunduğu imkanlardan , deniz, havuz ,yemek ve eğlencelerden, gezilerinden çok hoşlandım. Bu kampta arkadaşlıklar kurduk. Aslında hiçbir şey unutulmaz. Bu kampta biraz olsun yüzmesini, tiyatroyu , halk oyunlarını öğrendim. Liderlerimiz çok iyiydi.

Kamil Göçmen Bu kampta olmak beni çok mutlu etti. Yüzmeden çok korkuyordum. Ama sonra alıştım. Ve yüzme yarışından önceki gün gezilere gittik. Çok güzeldi.

Yasemin Çöl

Kamp sayesinde bireyler dostluğu, sevgiyi, saygıyı, paylaşmayı ve disiplinli yaşamayı öğreniyor. Benim gibi dans etmeyi bilmeyenler , dans etmeyi öğreniyor. Sağolun, sayenizde arkadaşım , farklı kültürleri öğrenebilme şansım da oldu.

Melike Öcal / Aydın

Kampa geldiğimizde yeni arkadaşlar edindik. Türkiyein her yerinden gelmiş öğrenciler vardı. Görmediğimiz illerden bahsettiler. Çok güzel yerler varmış. Hepsine gitmek isterdim. Kampta aktiviteler vardı. Bunlar ; yüzme, müzik, halk oyunları ve el sanatları . Her gün bunları işlerdik.

Hayat Akbulut

Aslında bu kampa gelmeyi istemiyordum. Ama geldikten sonra hayatımda çok büyük değişiklikler oldu. İlk günler çok sıkılmama rağmen, sonraları hoşlanmaya başladım. Arkadaşlarımızı ve liderlerimizi tanıyınca çok eğlendim. İlk önceleri bizim burada olmamız biraz tuhaf geldi bana. Bizim dışlanacağımızı ya da aksine engelli olduğumuz için aşırı ilgi göstereceklerini sanıyordum. Ama hiç de öyle olmadı. Bizleri normal bir insan gibi, kendileri gibi görüp aralarına aldılar.

Birkaç yıl öncesinden beri bize tuhaf bakıldığını hissediyordum. Bu yüzden hayattan pek fazla beklentim yoktu. Yani kendimle barışık değildim. Ama buraya benimle gelen engelli arkadaşlarımın yaptıklarını görünce fikrim çok değişti.

Volkan Mağder / Ordu

Karadeniz Bölgesii , ilk önce Bolu Kampıda tanıdık ve çok beğendik. Tekrar gelmek istedik ve tercihimizi Artvinden yana kullandık. Gelmeden önce internette gördüğümüz kamp fotoğrafları isteğimizi daha da arttırdı. Yolculuğun uzun sürecek olması bizi tereddüte düşürmüştü. Ama yolculuğu göze alıp buraya geldikten sonra \ İyi ki gelmişiz\ dedik.

Geziler, kampta yaşadıklarımız , her şey çok güzeldi. Liderlerimiz , kamp müdürümüz bizi memnun etmek için ellerinden geleni yaptılar. Onlara çok teşekkür ederiz.

Aliye- Ayhan Yıldız

Özgürlüğün anlamı istediğimizi değil, hak ettiğimizi yapmaktır.

Voltaire

KULÜP TANITIM KÖŞESİ

” Haydi engelli gençler spor yapmaya “diyoruz ve bu hafta size Adana Seyhan daki Engelli Spor Kulübüün ulaşım bilgilerini veriyoruz. ADANA ENGELLİLER SPOR KULÜBÜGüzelyalı Mah. 111. Sokak No. 5 Seyhan / Adana Tel : ( 0322 ) 234 09 19 Faks : ( 0322 ) 234 09 19 Ana spor branşlar : Basketbol, masa tenisi, atıcılık, atletizmİlgili: Melahat Oktay